ЗБДОО, чл.8, т. 3,КСО, т. 4, параграф 1,КСО, чл.7, aл. 4,КСО, параграф 5а,КСО, чл.4, aл. 3, т. 4,КСО, чл.6, aл. 7, т. 2

София 1000, Бул. Дондуков” 52. №
Тел. 02/985930 65
Факс. 0298593069
ДО
ОБЛАСТНА ДИРЕКЦИЯ
“ЗЕМЕДЕЛИЕ И ГОРИ”
бул. “Витоша” № 4
гр. София 1000
Относно, Ваше писмо Изх. № СО-92-00-13, получено в Националната агенция за приходите, по въпроси свързани със задължителните осигурителни вноски, дължими от земеделските производители регистрирани по Наредба №3 от 29.01.1999г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските производители отговаряме следното:
?Социално осигуряване:
С разпоредбата на чл. 4, ал. 3, т. 4 от Кодекса за социално осигуряване/КСО/ регистрираните земеделските производители са обособени като отделна категория осигурени лица и социалното им осигуряване се подчинява на самостоятелен и привилегирован правен режим. В § 1. т. 4 от допълнителната разпоредба е посочено изрично кои са регистрирани земеделски производители по смисъла на КСО – физически лица, които произвеждат растителна и/или животинска продукция, предназначена за продажба, и са регистрирани по установения ред. Регистрацията се извършва по реда на Наредба №3 от 29.01.1999г за създаване и поддържане на регистър на земеделските производители.
Лицата, които осъществяват дейност с личен труд като регистрирани земеделски производители, съгласно чл. 4, ал. 3, т. 4 от КСО задължително се осигуряват за инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт. По свой избор могат да се осигуряват и за всички осигурени социални рискове без трудова злополука и професионална болест, и безработица /чл. 4, ал. 4 от КСО/.
Дължимите авансово осигурителни вноски са върху месечен осигурителен доход между 50 на сто от минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване /ЗБДОО/ за съответната година /чл. 6, ал.7, т. 2 от КСО/.
Минималният месечен размер на осигурителния доход за регистрираните земеделски производители за 2006г. е 110 лева /чл.8, т. 3 от ЗБДОО за 2006г./ .
Максималният месечен размер на осигурителния доход за 2006г. е 1400 лева /чл.8, т. 5 от ЗБДОО за 2006г./.
До 31 декември 2006 г. съгласно § 5а от преходните и заключителните разпоредби на КСО – осигурителните вноски за регистрираните земеделски производители, които упражняват само земеделска дейност, са върху осигурителен доход, който не е по-малък от 25 на сто от минималния месечен размер на осигурителния доход – съгласно чл. 8, т. 4 от ЗБДОО, за 2006г. – 55 лв.
С указание нана Националната агенция за приходите Изх. № 24-00-845 от 10.05.2006г. е уточнено, че лицата, които осъществяват дейност с личен труд като еднолични търговци и в това си качество са регистрирани земеделски производители, също могат да се възползват от режима на социално осигуряване по реда на § 5а от преходните и заключителните разпоредби на КСО в случай че:
-изпълняват изискванията на §1. т. 4 от допълнителната разпоредба на КСО;
-и извършват само земеделска дейност.
В останалите случаи, се осигуряват по реда на чл.6, ал.7, т.2 от КСО.
Размерът на осигурителните вноскирегламентирани в КСО е следния:
-за лицата осигурени за инвалидност поради общо заболяване старост и смърт,и родени преди 01.01.1960г. – 23 на сто;
-за лицата осигурени за всички социални рискове без трудова злополука и професионална болест и безработица,и родени преди 01.01.1960г. – 26.5 на сто;
-за лицата осигурени за инвалидност поради общо заболяване старост и смърт,и родени след 31.12.1959 г. – 19 на сто и 4 на сто за допълнително задължително пенсионно осигуряване в универсален пенсионен фонд.
-за лицата осигурени за всички социални рискове без трудова злополука и професионална болест и безработица,и родени след 31.12.1959 г. 22.5 на сто и 4 на сто за допълнително задължително пенсионно осигуряване в универсален пенсионен фонд.
Осигурителните вноски се внасят до 10-о число на месеца, следващ месеца за който се отнасят. Ако към 10-о число на месеца лицата се намират във временна неработоспособност, те могат да внесат осигурителните вноски до 10-о число на месеца, следващ месеца, през който е изтекъл срокът на неработоспособността.
Регистрираните земеделски производители, осигурени само за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт, дължат осигурителни вноски за периодите на временна неработоспособност или бременност и раждане, също така могат да внесат дължимите месечни осигурителни вноски авансово върху избрания осигурителен доход за определен от тях период през календарната година.
С разпоредбата на чл. 7, ал. 4 от КСО е предоставена възможност дължимите осигурителни вноски от регистрираните земеделски производители, които извършват единствено земеделска дейност и се осигуряват само за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт – да бъдат внесени до 31 март на годината, следваща календарната година, за която се отнасят.
На основание чл. 6, ал. 9 от КСО, регистрираните земеделски производители, произвеждащи непреработена растителна и/или животинска продукция не определят окончателен размер на осигурителния доход за тази дейност и осигурителните вноски за тези лица могат да се изплащат от фондове за подпомагане на земеделските производители по ред, определен от Министерският съвет.
По смисъла на §1. т. 8 от допълнителната разпоредба на КСО – “Непреработена растителна и животинска продукция“ е всеки първичен продукт, получен от растенията и животните, който се използва в естествен вид, без да е подлаган на технологична обработка и преработка, в резултат на която да са настъпили физико-химични изменения в състава.
Съгласно чл. 4, ал. 6 от КСО лицата, на които е отпусната пенсия, се осигуряват по свое желание в случаите когато упражняват дейностите по чл. 4, ал. 3, т. 1, 2, 4 и 5 по реда на този кодекс.
?Здравно осигуряване:
Съгласно чл. 40, ал. 1, т. 2 от Закона за здравното осигуряване /ЗЗО/ регистрираните земеделски производители се осигуряват за своя сметка върху месечен доход, определен за тях със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване /ЗБДОО/ за съответната година. Максималният размер наосигурителният доход е равен с максималният размер надохода за социално осигуряване определен със ЗБДОО.
Регистрираните земеделски производители, произвеждащи непреработена растителна и/или животинска продукция, не определят окончателен размер на осигурителния доход за тази дейност.
Размерът на здравноосигурителната вноска,съгласно чл. 29, ал. 3 от ЗЗО се определя със Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса /ЗБНЗОК/ и с чл. 2 от ЗБНЗОК за 2006г. е определен в размер 6 на сто. Здравноосигурителните вноски се внасят ежемесечно – до 10-то число на месеца, следващ месеца за който се отнасят, по сметките за здравно осигуряване на компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите. С разпоредбата на чл. 43 от ЗЗО е предоставена възможност дължимите месечни здравноосигурителни вноски да бъдат внесени авансово за избран от лицето период.
Регистрираните земеделски производители, които се осигуряват за всички социални рискове без трудова злополука и професионална болест и безработица за своя сметка по реда на КСО, внасят здравноосигурителни вноски върху изплатените им обезщетения за временна неработоспособност поради болест, бременност и раждане и за отглеждане на дете в размер 75 на сто от размера на определената вноска – 4,5 на сто. Вноските се внасят до 10-то число на месеца, следващ този, за който се отнасят /чл. 40, ал.1, т. 5/.
Регистрираните земеделски производители са длъжни да представят данни за социално и здравно осигуряване в компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите по реда на Наредба Н-8 за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхраняване на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица.
ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ:

Оценете статията

Вашият коментар