Осъществяване на дейност в Гърция, свързана с продажба на билети за автобусна линия.

Относно: Осъществяване на дейност в Гърция, свързана с продажба на билети за автобусна линия.
В Дирекция ”ОУИ” – … постъпи писмено запитване с вх. № ……17.02.2011 г., относно осъществяване на дейност в Гърция, свързана с продажба на билети за автобусна линия препратено за отговор по компетентност от ЦУ на НАП.
В запитването е изложена следната фактическа обстановка: Дружеството е с основен предмет на дейност – превоз на пътници в страната и чужбина. За извършване на дейността международен превоз на пътници дружеството ще наеме офис в Гърция.
Зададени са следните въпроси:
1. С оглед наемането на билетен офис в Атина какъв е режимът за развиване на дейност в Гърция?
2. Необходимо ли е дружеството да има данъчна регистрация в Гърция – клон или представителство или не?
3. При условие, че дружеството регистрира клон в Гърция къде следва да се отчитат приходите от продажби на билети за международен трънспорт на пътници /които са със ставка «0» на основание ЗДДС/ и къде ще се начисляват и плащат данъци от икономическата дейност на същото?
В отговор на поставените от Вас въпроси изразяваме следното становище:
Първи и втори въпрос: По отношение на договора за наем, по който дружеството е страна в качеството на получател на услугата за определяне мястото на изпълнение на тази доставка приложение ще намери разпоредбата на чл. 21, ал. 4, т. 1 от ЗДДС. По смисъла на цитираната разпоредба мястото на изпълнение при доставка на услуга е мястото, където се намира недвижимият имот, когато услугата е свързана с недвижим имот, включително при:
а) предоставянето на права за ползване, на експертни услуги или услуги на посредници, свързани с недвижимия имот;
б) услуги по подготовка и координация на строителните работи, свързани с недвижимия имот, като архитектурни, инженерни, надзорни и други;
в) настаняване в хотели, къмпинги, караванни паркове, ваканционни лагери и други подобни.
Предвид гореизложеното доставката е с място на изпълнение на територията на Гърция и като такава е извън обхвата на ЗДДС. За дружеството като получател не възникват задължения по закона във връзка с тази доставка.
По отношение на въпросите свързани с осъществяване стопанска дейност и данъчна регистрация в Гърция, следва да се запознаете със законодателството на Република Гърция.
Трети въпрос:
По смисъла на чл. 3, ал. 1 от Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/местно юридическо лице, е лице, учредено съгласно българското законодателство и вписано в български регистър независимо от обстоятелството, че би могло да създаде място на стопанска дейност /клон/ в друга държава. Съгласно чл. 3, ал. 2 от ЗКПО местните юридически лица се облагат с данъци по този закон за печалбите и доходите си от всички източници в Република България и в чужбина, т.е. местните юридически лица се облагат по реда на корпоративния закон за световната си печалба, която включва и печалбата от място на стопанска дейност в чужбина.
Реализацията, разчитането и данъчното облагане на мястото на стопанска дейност на българското дружество ще бъде съгласно изискванията на съответното чуждо законодателство и предвиденото в съответната Спогодба за избягване на двойното данъчно облагане /СИДДО/. Независимо от това всички приходи и разходи, реализирани чрез мястото на стопанска дейност, следва да участват във формирането на общия финансов резултат от извършваните дейности, по реда и съгласно изискванията на действащото счетоводно, данъчно законодателство в страната и при спазване на изискванията на съответната СИДДО.
Изискванията на българското законодателство относно облагането на място на стопанска дейност, регистрирано от българско юридическо лице извън територията на страната се съдържат в част І «Общи положения», глава III «Международно облагане» от ЗКПО.
Когато в международен договор, ратифициран, обнародван и влязъл в сила, се съдържат разпоредби, различни от разпоредбите на ЗКПО, се прилагат разпоредбите на съответния международен договор /чл. 13 от ЗКПО/.
При начислени и внесени данъци в чуждата държава предвид разпоредбите на съответната СИДДО се прилагат предвидените методи за премахване на двойното данъчно облагане. Прилагането на методите за освобождаване от двойното данъчно облагане се реализира с попълването и подаването на годишната данъчна декларация по чл. 92 от ЗКПО с приложение № 3 към нея, където се включват данъчния финансов резултат от дейността развивана на територията на РБългария и от мястото на стопанска дейност, и следващото се данъчно облагане.
При документирането на движението парични средства, приходи, разходи, активи между дружеството и мястото на стопанска дейност, следва да се съблюдават разпоредбите на чл. 10 от ЗКПО и разпоредбите на съответно законодателство в чуждата държава. Предвид на това, че двете части на предприятието не са отделни правни субекти, наименованието и видът на издаваните между тях документи не са законово регламентирани. Те могат да бъдат индивидуализирани чрез наименование – протокол, справка, вътрешно известие и др., като задължително условие е да отразяват вярно стопанската операция и да отговарят на изискванията на чл. 7, ал. 2 от Закона за счетоводство /ЗСч/.
Следва да имате предвид, че документите създадени с цел отчитане на дейността на мястото на стопанската дейност, който са съставени на съответния чужд език, когато постъпят в дружеството следва да са придружени с превод на български език на съдържанието на отразените в тях стопански операции на основание чл. 3, ал. 2 от ЗСч. Всички стопански операции, отразяващи извършването на разходи, отчитане на приходи, придобиване на активи и други при извършване на стопанска дейност в чуждата държава следва да са документално обосновани по смисъла на чл. 10 от ЗКПО.

Оценете статията

Вашият коментар