Осчетоводяване на документи от доставчици на обучения на основание чл. 7, ал. 5 от Постановление № 251 от 21.10.2009 г. и изменение на Постановление № 217/30.09.2010 г. на Министерски съвет за определ

Относно: Осчетоводяване на документи от доставчици на обучения на основание чл. 7, ал. 5 от Постановление № 251 от 21.10.2009 г. и изменение на Постановление № 217/30.09.2010 г. на Министерски съвет за определяне на реда и условията за предоставяне на ваучери за обучение на безработни и заети лица по Приоритетни оси 1 и 2 от Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”.
В Дирекция ”ОУИ” – …………….. постъпи писмено запитване с вх. № …………./31.05.2011 г., относно Осчетоводяване на документи от доставчици на обучения на основание чл. 7, ал. 5 от Постановление № 251 от 21.10.2009 г. и изменение Постановление № 217/30.09.2010 г. на Министерски съвет за определяне на реда и условията за предоставяне на ваучери за обучение на безработни и заети лица по Приоритетни оси 1 и 2 от Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, препратено за отговор по компетентност от ЦУ на НАП.
В запитването е изложена следната фактическа обстановка: Съгласно ПМС № 251, ЕТ е сключил споразумение с Агенция по заетостта за Достовчик на обучение по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси 2007-2013 г.”, като право да предоставя ваучери за обучение има единствено Агенция по заетостта. Лицата, получили одобрение за обучение на ОПРЧ, са приносители на ваучери – един оригинал и едно копие. Това е основно разплащателно средство, което се осребрява, след като са изпълнени всички изисквания на горецитираните постановления. Съгласно ПМС № 251 – чл.5, ал. 1, ваучерите за обучение са поименни ценни книги с фиксирана номинална стойност в лева, издадени от Агенция по заетостта при условията и по реда на Наредбата за отпечатване и контрол на ценни книжа, приета с Постановление на Министерски съвет от 1994.
Зададени са следните въпроси:
1. Счита ли се сключеното споразумение с Агенция по заетостта на основание ПМС № 251 за доставка, освободена от ДДС на основание чл. 46?
2. ЕТ с ваучери ли ще работи или не?
3. Как следва да се тълкува разпоредбата на чл. 113, ал. 3 от ЗДДС – фактура може да не се издава за доставки, по които получател е данъчно незадължено физическо лице?
4. Кога следва да се съставят отчети за извършени продажби – при приемане на ваучерите и издаване на фактура в Агенцията по заетостта или при наличие на финансова услуга, т.е. плащане от Агенцията по заетостта?
5. Според регламента на Наръчника за работа с ваучери към цитираното постановление – единият екземпляр от ваучера /оригинала с печат „платено”, трябва да се върне на доставчика на обучение съгласно т.9.1, но на практика той не се връща. Същият според ЕТ е документа на базата, на който е извършена услуга от ЕТ и е извършено плащане. Нарушени ли са т.6.3, 9.1, 9.3 от Наръчника за работа с ваучери, утвърден на 12.03.2010 г. от изпълнителния директор на Агенцията по заетостта?
В отговор на поставените от Вас въпроси, изразяваме следното становище:
Първи въпрос: Съгласно чл. 41, т. 1 и т. 2 от ЗДДС, освободена доставка е:
1. предучилищната подготовка и възпитание, училищното или университетското образование, професионалното образование и обучение, следдипломното обучение, преквалификация и повишаване на квалификацията, обучението за придобиване на ключови компетентности, предоставяни от:
а) детски градини, училища или обслужващите ги звена по Закона за народната просвета, институции в системата на професионалното образование и обучение по Закона за професионалното образование и обучение, доставчици на обучение за придобиване на ключови компетентности, включени в списък, утвърден от изпълнителния директор на Агенцията по заетостта или културно-просветни или научни институции;
б) висши училища по Закона за висшето образование;
2. предоставянето на частни уроци, заместващи училищното или университетското образование по т. 1;
Предвид гореизложеното, доставката ще се счита за освободена, когато е извършена от институция в системата на професионалното образование и обучение по Закона за професионалното образование и обучение и е свързана с осъществяване на професионално образование и обучение, следдипломното обучение, преквалификация и повишаване на квалификацията, обучението за придобиване на ключови компетентности.
Втори и пети въпрос: Правата на задължените лица са визирани в чл. 17, ал. 1 от ДОПК. Съгласно посочените разпоредби, и по – конкретно т. 2 и т. 5, б.”б” от същия член задължените лица имат право да им бъдат разяснявани правата в производствата по този кодекс, включително и правото на защита в административното, изпълнителното и съдебното производство, и да бъдат предупредени за последиците от неизпълнение на задълженията им по този кодекс и информация за публичните им задължения и за сроковете, в които следва да заплатят дължимите от тях данъци, задължителни осигурителни вноски и други публични задължения.
Въпросите, относно работата на ЕТ с ваучерии тълкуване на наръчника за работа с ваучери, издаден от Агенция по заетостта, не са от компетентността на НАП, поради което не можем да изразим становище.
Трети и четвърти въпрос: Съгласно чл. 113 от ЗДДС всяко данъчно задължено лице – доставчик, е длъжно да издаде фактура за извършената от него доставка на стока или услуга или при получаване на авансово плащане преди това, освен в случаите, когато доставката се документира с протокол по чл. 117.
В ал. 3 на същия член са изрично посочени случаите, при които фактура може да не се издава:
1. за доставки, по които получателят е данъчно незадължено физическо лице;
2. за доставки на финансови услуги по чл. 46;
3. за доставки на застрахователни услуги по чл. 47;
4. за продажби на самолетни билети;
5. при безвъзмездни доставки;
6. за доставки на услуги по глава осемнадесета;
Следва да имате предвид, че съгласно чл. 3, ал. 1 от ЗДДС, данъчно задължено лице е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея. От употребения израз “всяко лице“ следва, че в кръга на задължените лица попадат и физическите лица, стига извършваната от тях дейност да отговаря на критериите за независима икономическа дейност и да не попада в изключенията по ал. 3 на същата разпоредба. Определение за независима икономическа дейност е дадено в чл. 3, ал. 2 от ЗДДС – това е дейността на производители, търговци и лица, предоставящи услуги, включително в областта на минното дело и селското стопанство, както и упражняването на свободна професия, включително на частен съдебен изпълнител и нотариус. Независима икономическа дейност е и всяка дейност, осъществявана редовно или по занятие срещу възнаграждение, включително експлоатацията на материално и нематериално имущество с цел получаване на редовен доход от него. Според ал. 3 на същата правна норма, не е независима икономическа дейност:
1. дейността, осъществявана от физически лица по трудово правоотношение или по правоотношение, приравнено на трудово;
2. дейността на физическите лица, които не са еднолични търговци, за осъществяваната от тях дейност, уредена в закон, по управление и контрол на юридически лица.
Предвид чл. 3 от ЗДДС, данъчно незадължено физическо лице е това лице, което не извършва независима икономическа дейност.
Доставките, които извършвате, не са сред случаите, за които не се издава фактура, предвид което за извършените от Вас услуги, следва да издадете на възложителя на услугата – Агенция по заетостта, данъчен документ – фактура, която да отразите в дневника за продажби.
Съгласно чл. 113, ал. 4 от ЗДДС, фактурата се издава задължително не по-късно от 5 дни от датата на възникване на данъчното събитие за доставката, а в случаите на авансово плащане – не по-късно от 5 дни от датата на получаване на плащането. По смисъла на чл. 25, ал. 2 от ЗДДС, данъчното събитие възниква на датата, на която собствеността върху стоката е прехвърлена или услугата е извършена.
Предвид гореизложеното, не по-късно от 5 дни от датата, на която сте завършили услугата /обучение/ следва да издадете фактура.
На основание чл. 11, ал. 1 от Постановление № 251/21.10.2009 г. за определяне на условията и реда за предоставяне на ваучери за обучение на безработнии заети лица по приоритетни оси 1 и 2 по Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси 2007 – 2013“, Агенцията по заетостта изплаща на доставчиците на обучение, извършващи обучения срещу ваучери по реда на постановлението, средства в размер на стойността на ваучера за съответното обучение. В ал. 2 на същата правна норма е посочено, че заплащането се извършва в срок до 60 дни от представянето в Агенцията по заетостта на следните документи: ваучер, опис на издадените фактури за предоставените обучения на физическите лица или копие на отчет за извършени продажби (услуги) съгласно чл. 119 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) – от регистрираните доставчици на обучение по ЗДДС, или опис на първични счетоводни документи, издадени съгласно изискванията на Закона за счетоводството от доставчиците на обучение, които не са регистрирани по ЗДДС за предоставените обучения на физическите лица, заверено копие от документ, удостоверяващ завършеното обучение от съответното лице – свидетелство за професионална квалификация, удостоверение за професионално обучение или документ за преминато обучение по ключови компетентности, надлежно датирани присъствени списъци и справка за предоставените услуги по образец, одобрен от изпълнителния директор на Агенцията по заетостта или от упълномощено от него длъжностно лице.
В чл. 46 от ЗДДС подробно са изброени освободените от облагане доставки на финансови услуги, а именно:
1. договарянето, отпускането и управлението на кредит срещу насрещна престация (лихва) от лицето, което го отпуска, включително отпускането, договарянето и управлението на кредит при доставка на стоки при условията на договор за лизинг;
2. договарянето на гаранции и сделки с гаранции или ценни книжа, установяващи права върху парични вземания, както и управлението на гаранции от кредитора;
3. сделката, включително договарянето, свързана с платежни сметки, платежни услуги, електронни пари, плащания, дългове, вземания, чекове и други подобни договорни инструменти, без сделката по събиране на дългове и факторинг и отдаване под наем на сейфове;
4. сделката, включително договарянето, свързана с валута, банкноти, монети, използвани като законно платежно средство, с изключение на банкноти и монети, които обикновено не се използват като законно платежно средство или са с нумизматична стойност;
5. сделката, включително договарянето, свързана с дружествени дялове, акции или други ценни книжа и техни деривати, с изключение на управлението и отговорното пазене; това не се отнася за ценни книжа, установяващи права върху стоки или услуги извън посочените в този член;
6. управлението на дейността на колективни инвестиционни схеми, инвестиционни дружества от затворен тип и пенсионни фондове и предоставянето на инвестиционни консултации по реда на Закона за публичното предлагане на ценни книжа, и Закона за пазарите на финансови инструменти;
7. сделката, включително договарянето, свързана с финансови фючърси и опции.
Видно от изложената в запитването фактическа обстановка, извършваните от Вас доставки /обучение/ не попадат в изрично избороените доставки на финансови услуги. С ваучерите /представляващи ценни книги по смисъла на чл. 5, ал. 1 от Постановление № 251/21.10.2009 г./, които получавате от Агенцията по заетоста, не извършвате сделки, а с тях се предоставят права на притежателят им да премине определен вид обучение.
.

Оценете статията

Вашият коментар