осигурителни вноски върху допълнителни възнаграждения за постигнати резултати и изключителни постижения

Изх.№М-26-С-273
Дата:31.01.2012 год.
КСО, чл. 6, ал. 2;
КСО, чл. 10;
НЕВДПОВ, чл. 3, ал. 1.
Относно:осигурителни вноски върху допълнителни възнаграждения за постигнати резултати и изключителни постижения
По повод Ваше писмо, постъпило по електронната поща вна Националната агенция за приходите и заведено с вх. № ………………., отговаряме следното:
Полагането на труд е основополагащо за държавното обществено осигуряване. Упражняването на съответната трудова дейност е в основата на осигуряването на лицата, съгласно чл. 10 от КСО. Осигуряването възниква от деня, в който лицата започват да упражняват трудова дейност по чл. 4 или чл. 4а, ал. 1 и за който са внесени или дължими осигурителни вноски и продължава до нейното прекратяване.
Доходът върху който се дължат осигурителни вноски, включва всички възнаграждения, включинелно начислените и неизплатени или неначислените и други доходи от трудова дейност /чл. 6, ал. 2 от КСО/.
Разпоредбите на КСО по отношение елементите на осигурителния доход са доразвити в Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски (НЕВДПОВ).
Съгласно разпоредбата на чл. 3, ал., 1 от наредбата осигурителният доход включва всички доходи и възнаграждения, включително възнагражденията по чл. 40, ал. 5 от КСО и други доходи от трудова дейност на осигурения през календарната година, и не може да бъде по-голям от максималния месечен осигурителен доход. В разпоредбата е посочено, че възнагражденията, отнасящи се за положен труд за минало време, се разпределят за отработените дни, през които трудът е положен.
На основание чл. 27 от Наредбата за заплатите на служителите в държавната администрациядопълнителните възнаграждения за постигнати резултати могат да се определят и изплащат четири пъти годишно – през април, юли, октомври и декември и се определят въз основа на оценка на резултатите от дейността на структурните звена в административната структура и на отделните служители.
Индивидуалният размер на допълнителното възнаграждение за постигнати резултати на служителя се изчислява въз основа на определената оценка за постигнатите резултати, като конкретните алгоритми и изисквания се определят във Вътрешните правила за заплатите на административната структура.
Следователно, допълнителното възнаграждение за постигнати резултати е обвързано с периода, през който е полаган труда иот приноса на съответния служител чрез определената му оценка за същото време. Същото се включва в брутното трудово възнаграждение за съответните месеци, за които се отнася /чл. 3, ал. 1 от Наредбата за заплатите на служителите в държавната администрация/.
По отношение за осигурителното законодателство е приложима разпоредбата на чл. 3, ал. 1 от Наредба за елементите на възнагражденията и доходите, върху които се правят осигурителни вноски, т.е. допълнителното възнаграждение за постигнати резултати формира осигурителен доход, отнасящ се за месеците, в които е положен трудът, и не може да бъде по-голям от максималния месечен размер на осигурителен доход, определен със Закона за бюджета на ДОО за съответната година.
Разпоредбата на чл. 33, ал. 3 от Наредбата регламентира допълнителните възнаграждения за изключителни постижения да се определят и изплащат въз основа на мотивирана заповед на ръководителя на административната структура, в която задължително се описва в какво се състои изключителното постижение на служителя или служителите. Във вътрешните правила за заплатите се определят конкретните условия, ред и размери за определяне на допълнителните възнаграждения за изключителни постижения.
Изключителните постижения също са в резултат на упражнена трудова дейност за определен период от време. В този смисъл, допълнителните възнаграждения за изключителни постижения се разпределят пропорционално на месеците, за които се отнасят и се включват в брутното трудово възнаграждение за съответния месец.Задължителните осигурителни вноски се дължат върху брутното възнаграждение за месеца, но не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година.
Следва да имате предвид, че Наредбата за заплатите на служителите в държавната администрация влиза в сила от 15 март 2012 г. съгласно § 4 от Предходните и заключителни разпоредби(ДВ, бр. 106 от 30 декември 2011 г.). До изготвянето на отговора не са обнародвани промени в Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски, която се издава от Министерски съвет.
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар