Осигуровки на временно отстранени служители на НАП

КСО – чл. 9, ал. 3, т. 1
Служители на ТД на НАП Варна са временно отстранени от служба със заповед на изпълнителния директор на НАП на основание чл.100, ал.2 от ЗДСл. Посочени са причините за отстраняването им, а именно, че е образувано досъдебно производство. Възстановени са на работа със заповед на изпълнителния директор на НАП.
Поставяте следните въпроси:

1. Дължи ли работодателят осигуровки за периода, през който лицата са били временно отстранени от работа?
2. В какъв срок са дължими осигуровките?
3. В какъв срок следва да бъдат подадени декларации обр.№1?

С оглед изложената в запитването фактическа обстановка, предвид сега действащата нормативна база, изразявам следното становище:
Съгласно чл.100, ал.1 от Закона за държавния служител (ЗДСл) държавният служител може да бъде временно отстранен от работа от органа по назначаването.
Зачитането на осигурителен стаж на лицата е уредено в чл.9 от Кодекса за социално осигуряване (КСО). През 2013г. разпоредбата на чл.9, ал.3, т.1 от КСО (доп. – ДВ, бр. 99 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) е прецизирана като за осигурителен стаж по тази точка се зачита и времето, през което лицата са отстранени и впоследствие възстановени на работа по реда, определен в специални закони. Следва да се има в предвид, че в тази хипотеза законът не поставя изискване да са налице незаконосъобразни действия на органа извършил отстраняването, а само да е налице отстраняване и в последствие възстановяване на работа по предвидения в специалния закон ред.
За този период се внасят осигурителни вноски за сметка на осигурителя, върху последното брутно възнаграждение, ако лицето не е било осигурявано.
Осигурителните вноски по чл. 9, ал. 3, т. 1 от КСО се внасят върху възнаграждението, определено по трудовото, служебното или друго приравнено правоотношение, за последния календарен месец преди месеца на отстраняването и възстановяването на работа по реда, определен в специални закони, през който лицето е имало отработени дни. Когато не са отработени всички работни дни през месеца, възнаграждението, върху което се внасят осигурителните вноски, се определя, като възнаграждението се раздели на броя на отработените дни и получената сума се умножи по броя на работните дни за същия месец (основание чл.1а, ал.1 от Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски /НЕВДПОВ/). Възнаграждението, върху което се внасят осигурителните вноски, не може да бъде по-малко от минималния месечен осигурителен доход, определен съгласно чл. 6, ал. 2, т. 3 от КСО, а за лицата, за които няма определен минимален месечен осигурителен доход (в това число лицата по чл.4, ал.1, т.2 от КСО), осигурителните вноски се внасят върху не по-малко от минималната месечна работна заплата за страната за съответния период (основание чл.1а, ал.1 от НЕВДПОВ).
С оглед гореизложеното, периодите на временно отстраняване от служба по чл.100 от ЗДСл, се зачитат за осигурителен стаж на основание разпоредбата на чл.9, ал.3, т.1 от КСО.
Осигурителните вноски в разглежданият случай са в размерите за фонд „Пенсии“ и за допълнително задължително пенсионно осигуряване (чл.9, ал.5 от КСО). Тъй като в Закона за здравното осигуряване не е въведен ред за определяне и внасяне на здравноосигурителни вноски за периодите по чл.9, ал.3 т.1 от КСО, то за този период не възниква задължение за осигурителя за определяне и внасяне на здравноосигурителни вноски.
На основание чл.7, ал.12, т.1 от КСО осигурителните вноски за периодите по чл.9, ал.3 т.1 от КСО в хипотезата при възстановяване на работа по реда, определен в специални закони се внасят от осигурителите до 25-о число на месеца, следващ месеца на възстановяването.
Предвид разпоредбата на чл.5, ал.4 от КСО за осигурителят възниква задължение да  подаде данни за тези лица.
Съгласно чл.3, ал.1, т.1, б.“б“ от Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица (Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г.), декларация образец № 1 се подава в сроковете за внасяне на осигурителните вноски по чл. 7, ал. 12, т. 1, 2 и 4 от КСО, т.е. до 25-о число на месеца, следващ месеца на възстановяването.
Предвид разпоредбата на чл.2, ал.3 от Наредба № Н-8 за задължените лица, за които се прилага схема за централизирано разплащане на осигурителните вноски не възниква задължение за подаване на декларация обр.№6.
2_1085/15.10.2015г.

Оценете статията

Вашият коментар