Oсигурителни вноски при уволнение

КСО – чл. 9, ал. 3, т. 2 и ал. 5;  НЕВДПОВ – чл. 1а, ал. 1
Дължими осигурителни вноски при уволнение, признато за незаконно от компетентните органи

Фактическа обстановка:

Със заповед № ЧР-21-55/15.11.2010 г. на Началника на РИО ……….. трудовото правоотношение на К.Б.И. с ЕГН ………. в качеството й на директор на ……….. е прекратено. Със заповед № ……..14.05.2012 г. на министъра на образованието и науката гимназията е закрита, без да е определен правоприемник, само е посочено, че задължителната документация за учениците трябва да се съхранява в СОУ ………, а имуществото, което е общинска собственост, е предоставено на същото училище с последваща заповед на кмета на общината.

С решение на ПРС от 28.05.2015 г., потвърдено с решение на ПОС от 13.08.2015 г., и след издадено определение на ВКС от 20.01.2016 г., с което не е допуснато касационно обжалване, уволнението е признато за незаконно и лицето е възстановено на предишната длъжност. Със заповед № ……../18.02.2016 г. на началника на РИО …….. трудовият му договор отново е прекратен.

Поставени са следните въпроси:

За какъв период следва да се начислят задължителните осигурителни вноски?
Как трябва да се подадат декларациите образец № 1 и 6 – чрез БУЛСТАТ на Община ………., която не е работодател на лицето, чрез самостоятелния БУЛСТАТ на ………, по който са подавани данните до закриването на гимназията или на РИО ….., която е последен работодател за периода на незаконното уволнение?

При така представената фактическа обстановка и с оглед действащите разпоредби по задължителното обществено осигуряване, изразяваме следното становище:

Съгласно чл. 9, ал. 3, т. 2 (посл. изм. – ДВ, бр. 99 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) от Кодекса за социално осигуряване (КСО) за осигурителен стаж се зачита времето, през което лицата по чл. 4, ал. 1, т. 1, 2, 3 и 4 и чл. 4а, ал. 1 са били без работа поради уволнение, което е признато за незаконно от компетентните органи – от датата на уволнението до възстановяването им на работа, но не по-късно от 14 дни от влизането в сила на акта, с който се признава незаконността на уволнението от съответния компетентен орган; за този период се внасят осигурителни вноски за сметка на осигурителя, а за лицата по чл. 4а, ал. 1 – от работодателя им върху последното брутно възнаграждение, ако лицето не е било осигурявано; ако лицето е било осигурявано, осигурителните вноски се внасят върху разликата между последното брутно възнаграждение и осигурителния доход за периода, ако този доход е по-малък.

Осигурителният стаж за периодите по чл. 9, ал 3, т. 2 от КСО се зачита от категорията труд, по която лицето е работело преди незаконното уволнение, ако това е по-благоприятно за лицето (чл. 9, ал. 4 от КСО). Осигурителните вноски са в размерите за фонд „Пенсии“, съответно фонд „Пенсии за лицата по чл. 69“ и за допълнително задължително пенсионно осигуряване и Учителския пенсионен фонд (чл. 9, ал. 5 от КСО, посл. изм. – ДВ, бр. 61 от 2015 г., в сила от 15.08.2015 г.).

За времето на незаконното уволнение, което се зачита за осигурителен стаж съгласно чл. 9, ал. 3, т. 2 от КСО, не се внасят здравноосигурителни вноски от осигурителя. За това време, ако лицето не е било осигурявано здравно на друго основание, се дължат здравноосигурителни вноски за негова сметка – върху осигурителен доход не по-малък от половината от минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (чл. 40, ал. 5, т. 1 от Закона за здравното осигуряване).

Съгласно чл. 1а, ал. 1 (посл. изм. – ДВ, бр. 33 от 2013 г., в сила от 01.01.2013 г.) от Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски (НЕВДПОВ) осигурителните вноски по чл. 9, ал. 3, т. 1 – 3 от КСО се внасят върху възнаграждението, определено по трудовото, служебното или друго приравнено правоотношение, за последния календарен месец преди месеца на незаконното недопускане или отстраняване от работа, незаконното уволнение или отстраняването и възстановяването на работа по реда, определен в специални закони, през който лицето е имало отработени дни. Когато не са отработени всички работни дни през месеца, възнаграждението, върху което се внасят осигурителните вноски, се определя, като възнаграждението се раздели на броя на отработените дни и получената сума се умножи по броя на работните дни за същия месец.

Възнаграждението, върху което се внасят осигурителни вноски по чл. 9, ал. 3, т. 1 – 3 от КСО, не може да бъде по-малко от минималния месечен осигурителен доход, определен съгласно чл. 6, ал. 2, т. 3 от кодекса, а за лицата, за които няма определен минимален месечен осигурителен доход, осигурителните вноски се внасят върху не по-малко от минималната месечна работна заплата за страната за съответния период (чл. 1а, ал. 2 от НЕВДПОВ).

На основание чл. 4а от НЕВДПОВ (Нов – ДВ, бр. 16 от 2012 г., в сила от 01.01.2012 г.) за периодите по чл. 9, ал. 3, т. 1 и 2 от КСО лицето представя пред осигурителя/работодателя декларация за месечния размер на осигурителния доход, върху който е било осигурявано, или декларира обстоятелството, че не е било осигурявано.

Осигурителните вноски за периодите по чл. 9, ал. 3 от КСО се внасят от осигурителите до 25-о число на месеца, следващ месеца, през който е влязъл в сила актът, с който се признава незаконността на уволнението от съответния компетентен орган (чл. 7, ал. 12, т. 2 от КСО, нова – ДВ, бр. 106 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г.).

В случаите на уволнение, признато за незаконно от компетентните органи, осигурителят следва да представи в компетентната териториална дирекция на НАП декларации съгласно чл. 5, ал. 4 от КСО за целия период, през който лицето не е работило или е било осигурявано върху по-малък осигурителен доход – от уволнението до възстановяването му на работа (декларации образец № 1 и 6). Информацията се подава по реда на Наредба № Н-8 от 29.12.2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица. Декларация образец № 1 „Данни за осигуреното лице“ се подава за всеки един месец от периода на оставане без работа, като в т. 12 „Вид осигурен“ се вписва код 18. В тези случаи следва да се подаде и декларация образец № 6, в която се включват дължимите осигурителни вноски.

Съгласно чл. 3, ал. 1, т. 2 от Наредба № 5/29.12.2002 г. за съдържанието и реда за изпращане на уведомлението по чл. 62, ал. 5 от Кодекса на труда уведомлението  съгласно приложение № 1 се изпраща в седемдневен срок от прекратяване на трудовия договор. В чл. 7, т. 2 от същата наредба е указано, че уведомление се изпраща и когато работодателят иска заличаване на подадено преди това уведомление, ако уволнен работник или служител бъде възстановен на работа при отмяна на заповедта на уволнението.

Предвид цитираните разпоредби, в случаите на уволнение, признато за незаконно от компетентните органи, осигурителят дължи осигурителни вноски за целия период, през който лицето е било без работа или е било осигурявано върху по-малък осигурителен доход, като периодът, за който се дължат вноските е от датата на уволнението до възстановяването му на работа, но не по-късно от 14 дни от влизането в сила на акта, с който се признава незаконността на уволнението от съответния компетентен орган.

Съгласно чл. 296 от Гражданския процесуален кодекс (ГПК) в сила влизат съдебните решения:

които не подлежат на обжалване;
срещу които не е подадена въззивна или касационна жалба в определения от закона срок или подадената жалба е оттеглена; в последния случай решението влиза в сила от деня на влизане в сила на определението, с което се прекратява делото;
по които касационна жалба не е допусната за разглеждане или не е уважена.

Влязлото в сила решение е задължително за съда, който го е постановил, и за всички съдилища, учреждения и общини в Република България (чл. 297 от ГПК).

В конкретния случай периодът, за който осигурителят следва да внесе горепосочените осигурителни вноски, е от датата на уволнението до възстановяването на лицето на работа, но не по-късно от датата, на която изтича 14-дневният срок от влизане в сила решението на ……….. окръжен съд, т.е. от 15 ноември 2010 г. до 27 август 2015 г.

Тъй като в акта за закриване на училището не е посочен правоприемник, съдът е приел, че за неговите задължения следва да отговаря първостепенният разпоредител с бюджетни кредити, който осигурява финансирането му. Доколкото в случая се касае за общинско училище и първостепенен разпоредител с бюджетни кредити, осигуряващ непосредствената издръжка на общинските училища, е общината, тя се явява правоприемник на закритото училище за трудовите спорове до закриването му.

Следователно, Община ………… като правоприемник на закритото училище следва да внесе дължимите осигурителни вноски за възстановеното от съда лице за периода от 15 ноември 2010 г. до 27 август 2015 г., през който то е било без работа или е било осигурявано върху по-малък осигурителен доход. За същия период общината трябва да подаде в компетентната ТД на НАП и декларации образец № 1 и 6, като данните за периода до закриването на училището следва да се подадат с ЕИК по БУЛСТАТ на закритото училище, а за периода след това – с ЕИК по БУЛСТАТ на общината. С оглед недопускане на несъответствия между постъпилите суми и декларираните задължения за осигурителни вноски по съответния БУЛСТАТ е необходимо идентификаторът на осигурителя, вписан в платежните документи за внасяне на задължителните осигурителни вноски да съответства на идентификатора, който се попълва в декларациите образец № 1 и № 6.

Оценете статията

Вашият коментар