Осигуряване и данъчно облагане на лица, работещи без трудови правоотношения в кооперация

КСО – чл. 4, ал. 1, т. 5 и ал. 3, т. 5 и т. 6, чл. 6, ал. 1 и ал. 3, чл. 9, ал. 1, т. 2, чл. 127, ал. 1 и чл. 157, ал. 6;
ЗЗО – чл. 40, ал. 1, т.1 и т. 3;
ЗДДФЛ – чл. 29, чл. 42, чл. 49, чл. 52 и § 1, т. 26, б. «з» от ДР
ОТНОСНО:Осигуряване и данъчно облагане на лица, работещи без трудови правоотношения в кооперация
Фактическа обстановка:
Посочвате, че сте избран за председател на ТПК „Съгласие” и на Управителния съвет на кооперацията. Получавате месечен хонорар по граждански договор в размер на 280 лева. Счетоводителят на кооперацията също получава възнаграждение по граждански договор в размер на 100 лева месечно. Интересувате се какви удръжки следва да се правят върху получаваните доходи?
Становище:
1. Относно данъчното третиране на възнагражденията, получавани от председателя на кооперацията по извънтрудови правоотношения:
Доходите за възнаграждения по договори за управление и контрол, включително с членове на управителни и контролни органи на предприятия, в редакцията на ЗДДФЛ, действаща до 31.12.2007 г., се третират като доходи от друга стопанска дейност, за които облагаемият доход се формира след приспадане на 10 на сто нормативно признати разходи.
Съгласно измененията и допълненията, направени в ЗДДФЛ (ДВ, бр. 113/2007 г.), в сила от 1 януари 2008 г., възнагражденията, изплащани по договори за управление и контрол, включително и на членове на управителни и контролни органи на предприятия се считат за доходи от трудови правоотношения по смисъла на § 1, т. 26, буква “з“ от допълнителните разпоредби на закона.
Предвид тази промяна в данъчното третиране на този вид доходи, същите не са доходи от стопанска дейност по чл. 29 от ЗДДФЛ, съответно при придобиването им не следва да се удържа/внася авансов данък по реда на чл. 43 от ЗДДФЛ.
Изхождайки от новия характер на доходите от възнаграждения, изплащани по договори за управление и контрол, включително и на членове на управителни и контролни органи на предприятия, считано от 01.01.2008 г. механизмът им на авансово облагане е аналогичен на този на лицата, назначени по трудово правоотношение. Авансовият данък за начислените за съответните месеци доходи се определя, удържа и внася от работодателявъзложителя по реда на чл. 42 от ЗДДФЛ.
Авансовият данък за доходи от трудови правоотношения се определя от работодателя месечно на базата на месечна данъчна основа.
Месечната данъчна основа се определя, като облагаемият доход по чл. 24, начислен за съответния месец, се намалява с удържаните от работодателя задължителни осигурителни вноски, които са за сметка на физическото лице, по реда на Кодекса за социално осигуряване и Закона за здравното осигуряване.
По отношение на определяне на годишния данък за доходи от трудови правоотношения са приложими нормите на чл. 49 от ЗДДФЛ, така както и за работещите по трудови правоотношения с кооперацията. В тази връзка, в изпълнение на чл. 52 от ЗДДФЛ, не са задължени да подават годишна данъчна декларация лицата, които са получили доходи само по трудови правоотношения, но на които работодателят по основното трудово правоотношение е определил годишния размер на данъка за всички придобити през данъчната година доходи от трудови правоотношения и пълният размер на данъка за данъчната година е удържан до 31 януари 2009 г.
2. Относно задължителното обществено осигуряване на лицата, работещи без трудови правоотношения в кооперации:
Съгласно чл. 4, ал. 1, т. 5 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) задължително осигурени за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица по този кодекс са членовете на кооперации, упражняващи трудова дейност и получаващи възнаграждение в кооперацията; членовете на кооперации, работещи без трудови правоотношения в кооперацията, не се осигуряват за безработица.
Председателят на кооперацията и членовете на управителния и контролния съвет, които според чл. 20, ал. 1, чл. 26, ал. 1 и чл. 27, ал. 1 от Закона за кооперациите се избират измежду членовете на кооперациите, също се осигуряват по реда, определен в специалнатаразпоредба на чл. 4, ал. 1, т. 5 от КСО.
Осигурителните вноски при работа без трудови правоотношения (граждански договори) се внасят в размерите, определени за фонд «Пенсии», фонд «Общо заболяване и майчинство» и фонд «Трудова злополука и професионална болест», без фонд «Безработица». Размерите на осигурителните вноски за фондовете на държавното обществено осигуряване са посочени в чл. 6, ал. 1 от КСО, а разпределението на вноските между осигурители и осигурени лица е уредено в ал. 3 на същата разпоредба. Осигурителният доход е полученото брутно възнаграждение, независимо от неговия размер и без приспадане на разходите за дейността по чл. 29 от ЗДДФЛ, но върху не повече от максималния размер на осигурителния доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година. За членовете на кооперации, работещи без трудови правоотношения в кооперацията, не се определя минимален осигурителен доход по групи професии и икономически дейности. За един месец осигурителен стаж на тези лица се зачита месецът, през който е получено възнаграждение, не по-малко от минималната работна заплата за страната, ако върху това възнаграждение са внесени или са дължими осигурителни вноски. Ако възнаграждението е под минималната работна заплата, осигурителният стаж се зачита пропорционално (чл. 9, ал. 1, т. 2 от КСО). Членовете на управителния и контролния съвет на кооперации, които получават възнаграждение само за дните, през които са участвали в заседания, подлежат на задължително осигуряване по реда на чл. 4, ал. 1, т. 5 от КСО само за тези дни.
Здравноосигурителните вноски за членовете на кооперации, получаващи възнаграждение за работа без трудови правоотношения от кооперацията, се внасят върху дохода, определен съгласно разпоредбите на КСО (чл. 40, ал. 1, т. 1 от Закона за здравното осигуряване).
За лицата по чл. 4, ал. 1, т. 5 от КСО, родени след 31.12.1959 г., се внасят осигурителни вноски и за допълнителна пенсия в универсален пенсионен фонд – върху доходите, за които се дължат осигурителни вноски за държавнотообщестевено осигуряване (чл. 127, ал. 1 и чл. 157, ал. 6 от КСО).
Когато работата без трудови правоотношения се извършва от лице, което не е член-кооператор, а е външно за кооперацията (наето лице), социалното и здравно осигуряване на това лице се провежда по общия ред на чл. 4, ал. 3, т. 5 или т. 6 от КСО и на чл. 40, ал. 1, т. 3 от ЗЗО. Този ред предвижда задължително осигуряване за фонд „Пенсии” на държавното обществено осигуряване и за здравно осигуряване, когато месечното възнаграждение, получено за работа без трудови правоотношения, намалено с разходите за дейността, е равно или по-голямо от минималната работна заплата за страната, а за осигурените на друго основание през съответния месец, независимо от размера на полученото възнаграждение.
От 01.01.2009 г. са въведени следните размери на осигурителните вноски за фондовете на държавното обществено осигуряване, за допълнително задължително пенсионно осигуряване – универсален пенсионен фонд и за здравно осигуряване:
oЗа държавното обществено осигуряване:
1. За фонд „Пенсии” за лицата, работещи при условията на трета категория труд:
?за лицата, родени преди 01.01.1960 г. – 18 на сто, от които 10 на сто за сметка на осигурителя и 8 на сто за сметка на осигуреното лице;
?за лицата, родени след 31.12.1959 г. – 13 на сто, от които 7,2 на сто за сметка на осигурителя и 5,8 на сто за сметка на осигуреното лице;
2. За фонд „Общо заболяване и майчинство” – 3,5 на сто, от които:
?2,1 на сто за сметка на осигурителя и
?1,4 на сто за сметка на осигуреното лице;
3. за фонд „Безработица” – 1 на сто, от които:
?0,6 на сто за сметка на осигурителя и
?0,4 на сто за сметка на осигуреното лице;
(не се внася за членовете на кооперации, работещи без трудови правоотношения в кооперацията)
4. За фонд „Трудова злополука и професионална болест”
?от 0,4 до 1,1 на сто за фонд “Трудова злополука и професионална болест“, определени със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година по групи основни икономически дейности
oЗа допълнително задължително пенсионно осигуряване – универсален пенсионен фонд:
– в размер на 5 на сто, от които:
?2,8 на сто – за сметка на осигурителя;
?2,2 на сто – за сметка на осигуреното лице.
oЗа здравно осигуряване:
– в размер на 8 на сто, от които:
?4,8 на сто – за сметка на осигурителя;
?3,2 на сто – за сметка на осигуреното лице

Оценете статията

Вашият коментар