Осигуряване на едноличен търговец

КСО – чл. 4, ал. 3, т. 2, чл. 6, ал. 7 и ал. 8;
НООСЛБГРЧМЛ – чл. 1, ал. 1, ал. 2, ал. 3 и ал. 4;
НЕВДОВ – чл. 3, ал. 1 и § 1 от ДР
ОТНОСНО: Осигуряване на едноличен търговец
От представената фактическа обстановка в писмото Ви става ясно, че сте едноличен търговец с предмет на дейност – развой, разработка, разпространение и поддръжка на софтуер. Във фирмата работите само Вие. Интересувате се за следното:
1.Какъв е кодът по НКИД за посочената икономическа дейност?
2.Какъв е размерът на дохода, върху който дължите осигурителни вноски за социално и здравно осигуряване?
Предвид изложената фактическа обстановка и с оглед действащото законодателство по задължителното обществено осигуряване, изразяваме следнотостановище:
По първи въпрос:
Съгласно чл. 6, ал. 2 (Доп. – ДВ, бр. 99 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) от Кодекса за социално осигуряване (КСО) доходът, върху който се дължат осигурителни вноски, включва всички възнаграждения, включително начислените и неизплатени или неначислените и други доходи от трудова дейност. Със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (ЗБДОО) се определят:
1.максималният месечен размер на осигурителния доход през календарната година;
2.минималният месечен размер на осигурителния доход през календарната година за самоосигуряващите се лица;
3.основните икономически дейности и квалификационни групи професии, за които се въвежда минимален месечен размер на осигурителния доход за календарната година по дейности и групи професии, както и минималния осигурителен доход за тях.
На основание чл. 3, ал. 1 от Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски (НЕВДОВ) за лицата, работещи по трудови правоотношения и по чл. 4, ал. 1, т. 7 и т. 8 от КСО, месечният осигурителен доход не може да бъде по малък от минималния месечен осигурителен доход за съответната професия по основната икономическа дейност на осигурителя.
Съгласно § 1 от допълнителните разпоредби на НЕВДОВ основната икономическа дейност на осигурителя се определя съобразно Класификацията на икономическите дейности (КИД-2008), утвърдена със заповед на председателя на Националния статистически институт, по икономическите дейности, посочени в ЗБДОО за всяка календарна година.
Съгласно чл. 7, т. 6 от Закона за статистиката,Националният статистически институт разработва и поддържа националните статистически класификации, номенклатури, стандарти и методики. Класификацията на икономическите дейности – версия 2008, за краткост наричана КИД-2008, е утвърдена със Заповед № РД 07-316 от 29.11.2007 г. на Председателя на Националния статистически институт. Класификацията на икономическите дейности (КИД-2008) и приложенията към нея – методологични и обяснителни бележки и други материали по използването й, са е публикувани в Интернет-страницата на Националния статистически институт.
Предвид изложеното, предоставянето на методологични становища по въпроси, свързани определянето на икономическата дейност, не е от компетентността на Националната агенция за приходите. За отговор на поставения въпрос следва да се обърнете към компетентния орган Националния статистически институт.
По втори въпрос:
На основание чл. 4, ал. 3, т. 2 от КСО лицата, които упражняват трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества и физическите лица – членове на неперсонифицирани дружества, подлежат на задължително осигуряване за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт (фонд «Пенсии»). По свой избор те могат да се осигуряват и за общо заболяване и майчинство.
Лицата по чл. 4, ал. 3, т. 2 от КСО, включително едноличните търговци, са самоосигуряващи се лица по смисъла на чл. 5, ал. 2 във връзка с чл. 6, ал. 7 от КСО и се осигуряват по ред, определен с Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица (Загл. изм. – ДВ, бр. 2 от 2010 г.).
Задължението за осигуряване на самоосигуряващите се лица възниква от деня на започване или възобновяване на трудовата дейност и продължава до нейното прекъсване или прекратяване (чл. 1, ал. 1 от същата наредба). Започването, прекъсването, възобновяването и прекратяването на всяка трудова дейност, за която е регистрирано самоосигуряващото се лице, се установява с декларация по утвърден образец от изпълнителния директор на Националната агенция за приходите, подадена до компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите (ТД на НАП) и подписана от самоосигуряващото се лицев 7-дневен срок от настъпване на обстоятелството /чл. 1, ал. 2 от наредбата/.
Видът на осигуряването (за фонд «Пенсии» или и за фонд «Общо заболяване и майчинство») се определя с декларация по утвърден образец от изпълнителния директор на НАП, която се подава от самоосигуряващото се лице в компетентната ТД на НАП в 7-дневен срок от започването или възобновяването на трудовата дейност. При прекъсване и възобновяване на съответната трудова дейност през календарната година самоосигуряващото се лице не може да променя вида на осигуряването. При започване и възобновяване на трудовата дейност, ако декларацията за вида на осигуряването не е подадена в 7-дневния срок, лицето подлежи на осигуряване само за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт (чл. 1, ал. 3 от наредбата). Видът на осигуряването може да се променя за всяка календарна година, ако е подадена декларация по утвърден образец от изпълнителния директор на НАП до края на месец януари на съответната година (чл. 1, ал. 4 от наредбата).
Осигурителните вноски за самоосигуряващите се лица са за тяхна сметка и се дължат авансово: върху месечен осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година (чл. 6, ал. 7 от КСО). Съгласно чл. 8 от ЗБДОО за 2010 г., обн. ДВ, бр. 99 от 15.12.2009 г., от 1 януари 2010 г. е определен минимален месечен осигурителен доход за самоосигуряващите се лица в размер на 420 лв. Максималният месечен размер на осигурителния доход за всички осигурени лица през 2010 г. е 2000 лв.
Окончателният размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица се определя по реда на чл. 6, ал. 8 от КСО – за периода, през който е упражнявана трудова дейност през предходната година въз основа на данните, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по Закона за данъците върху доходите на физическите лица, като този доход не може да бъде по-малък от минималния месечен осигурителен доход и по-голям от максималния месечен осигурителен доход.

Оценете статията

Вашият коментар