Социално осигуряване на самоосигуряващо се лице за периодите на бременност и раждане и отглеждане на малко дете

КСО – чл. 4, ал. 3, т. 2, чл. 9, ал. 2, т. 5 и чл. 10;
НООСЛБГРЧ – чл. 1, ал. 1, ал. 2, ал. 3 и ал. 4 и чл. 2, ал. 2 и ал. 3
ОТНОСНО:Социално осигуряване на самоосигуряващо се лице за периодите на бременност и раждане и отглеждане на малко дете
В отговор на Ваше запитване, ……., Ви уведомяваме за следното:
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
Самоосигуряващо се лице, което е упражнявало трудова дейност по време на отпуска за бременност и раждане (от 28.03.2007 г. до 06.02.2008 г.) и за отглеждане на малко дете (след 06.02.2008 г.), е възстановило на НОИ неправомерно получените парични обезщетения, установени с частичен ревизионен акт за начет по разходите на ДОО.
От приложената към преписката Справка за история на осигуряването като самоосигуряващо се лице е видно, че лицето е декларирало в ТД на НАП – …. следните обстоятелства:
?от 01.07.2005 г. – започване на трудова дейност и начало на осигуряването като ЕТ;
?от 01.04.2007 г. – започване на трудова дейност като собственик на ЕООД;
?от 06.02.2008 г. – прекъсване на трудова дейност като ЕТ;
?от 06.02.2008 г. – начало на осигуряването като собственик на ЕООД.
От началото на трудовата си дейност лицето е избрало да се осигурява и за общо заболяване и майчинство.
Поставен е следният въпрос:
1.През коя фирма следва да се внесат осигурителните вноски от самоосигуряващото се лице за периодите на бременност и раждане и отглеждане на малко дете?
При така описаната фактическа обстановка и с оглед действащата нормативна уредба по държавното обществено осигуряване, изразяваме следното становище по запитването:
На основание чл. 4, ал. 3, т. 2 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) лицата, упражняващи трудова дейност като еднолични търговци и като собственицина търговски дружества (ЕООД) подлежат на задължително осигуряване за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт. По свой избор те могат да се осигуряват и за общо заболяване и майчинство (чл. 4, ал. 4 от КСО).
Тези лица дължат авансово осигурителни вноски върху месечен осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (ЗБДОО) за съответната година (чл. 6, ал. 7, т. 1 от КСО). Окончателният размер на осигурителния доход се определя за периода, през който е упражнявана трудова дейност през предходната година, въз основа на доходите, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по Закона за данъците върху доходите на физическите лица, и не може да бъде по-малък от минималния месечен осигурителен доход и по-голям от максималния месечен осигурителен доход (чл. 6, ал. 8 от КСО).
Редът, по който се осигуряват самоосигуряващите се лица, е регламентиран в Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица и българските граждани на работа в чужбина. Задължението за осигуряване за самоосигуряващите се лица, в т.ч. за едноличните търговци и собствениците на ЕООД, възниква от деня на започване или възобновяване на всяка трудова дейност, за която е регистрирано самоосигуряващото се лице и продължава до нейното прекъсване или прекратяване (чл. 1, ал. 1 от наредбата). Започването, прекъсването, възобновяването или прекратяването на трудовата дейност се установяват с декларация по утвърден образец от изпълнителния директор на Националната агенция за приходите (НАП), подадена до компетентната териториална дирекция на НАП и подписана от самоосигуряващото се лице в 7-дневен срок от настъпване на обстоятелството (чл. 1, ал. 2 от наредбата).
Видът на осигуряването също се определя с декларация, подадена в компетентната ТД на НАП в 7-дневен срок от започването или възобновяването на трудовата дейност. При прекъсване или възобновяване на трудовата дейност през календарната година самоосигуряващото се лице не може да променя вида на осигуряването (чл. 1, ал. 3 от наредбата). Видът на осигуряването може да се променя за всяка календарна година с декларация, подадена до 31-ви януари на съответната календарна година (чл. 1, ал. 4 от наредбата).
Физическите лица – собственици на ЕООД, се осигуряват чрез дружествата. Осигурителните вноски се внасят в компетентната териториална дирекция на НАП поотделно за всеки месец като в документите за внасянето им задължително се попълва и ЕГН на лицето (чл. 2, ал. 2 от наредбата).
Самоосигуряващите се лица, които извършват дейности на различни основания, внасят авансовите си вноски за едно от основанията по избор на лицето. При промяна на основанието или идентификационния код, по който се провежда осигуряването, се подава декларация по утвърдения образец (чл. 2, ал. 3 от наредбата).
Съгласно чл. 9, ал. 2, т. 5 от КСО за осигурителен стаж, без да се правят осигурителни вноски, се зачита времето, през което самоосигуряващите се лица, които се осигуряват за инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт и за общо заболяване и майчинство, са получавали парични обезщетения за временна неработоспособност, бременност и раждане и отглеждане на малко дете и периодите на временна неработоспособност, бременност и раждане и за отглеждане на малко дете, през които не са имали право на парично обезщетение.
Предвид цитираната правна уредба, в случаите, когато самоосигуряващо се лице, осигурено и за риска общо заболяване и майчинство, продължи да упражнява трудова дейност и през периодите на временна неработоспособност бременност и раждане и отглеждане на малко дете, разпоредбата на чл. 9, ал. 2, т. 5 от КСО не е приложима, а осигурителни вноски за ДОО се дължат на основание чл. 4, ал. 3, т. 1-4 от КСО във връзка с чл. 10 от КСО, тъй като упражняването на трудова дейност по чл. 4 от КСО е достатъчно основание за възникване на задължение за осигуряване на лицето.
В случая, от изложеното в запитването и приложенията към него става ясно, че сте упражнявали трудова дейност като самоосигуряващо се лице за следните периоди:
?от 28.03.2007 г. до 05.02.2008 г.,включително – като едноличен търговец и;
?от 01.04.2007 г. – като собственик на ЕООД.
Считано от 06.02.2008 г. сте прекъснали дейността си като ЕТ, но сте продължили да извършвате дейност в качеството Ви на собственик на търговското дружество. Доколкото тази дейност не е прекъсвана (прекратена) до момента, за горепосочените периоди Вие подлежите на задължително осигуряване по реда на чл. 4, ал. 3, т. 2 от КСО. Дължимите осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване следва да се изчислят в съответствие с определените за съответните периоди размери на вноската за фонд «Пенсии» и за фонд «Общо заболяване и майчинство» вноски и да се внесат, както следва:
?от 28.03.2007 г. до 05.02.2008 г.,включително – по ЕИК на едноличния търговец;
?от 06.02.2008 г. до прекратяването на дейността – по ЕГН от дружеството.

Оценете статията

Вашият коментар