осигуряване на общински съветници, изразяваме следното становище

1_6/30.11.2009 г.
КСО, чл.4, ал.1, т.8 и чл.6, ал.3
ЗЗО, чл.40, ал.1, т.1
Във връзка с Ваше запитване, постъпило в Дирекция „ОУИ” – гр……. с вх.№ ……..2009 г. относно осигуряване на общински съветници, изразяваме следното становище:
В запитването е изложена следната фактическа обстановка: съгласно решение на общински съвет е установено, че за участието си в заседания на общинския съвет и на неговите комисии, общинските съветници получават месечно възнаграждение в размер до 60 на сто от средната брутна работна заплата, определена в общинска администрация. Месечното възнаграждение се полага тогава когато през изминалия месец е проведенопоне едноредовно заседание на общинския съвет. Възнаграждението се заплаща всеки месец след представена справка за участиев заседанията. Сочите, че общинските съветници нямат пълен работен месец, а от 2 до 12 присъствени дни през един работен месец. Осигурителния доход на някои от тях, според чл.1, ал.6 от Наредбата за елементите на възнаграждението и доходите, върху които се дължат осигурителни вноски, изчислен пропорционално на отработените дни е под минималния месечен осигурителен доход за съответната професия по основната икономическа дейност на осигурителя – 380 лв.
Въпросът, който поставяте е върху кой доход следва да се начисляват и внасят осигурителни вноски – върху полученото възнаграждение или върху сума, получена на база минимален осигурителен праг за длъжността, изчислена пропорционално на отработените дни?
Длъжността общински съветник се заема въз основа на проведени избори по реда на Закона за местните избори. За изпълнение на задълженията си общинският съветник получава възнаграждение, чийто размер се определя с решение на общинския съвет, съгласно чл.34, ал.1 от Закона за местното самоуправление и местната администрация/ЗМСМА/.
Съгласно разпоредбата на чл.34, ал.1 от ЗМСМА, в редакцията преди изменението с ДВ, бр.14 от 2009 г., общинският съветник получава възнаграждение за участието си в заседанията на общинския съвет и на неговите комисии. Според новия текст на цитираната разпоредба, за изпълнение на задълженията си общинският съветник получава възнаграждение, чийто размер се определя с решение на общинския съвет, прието с мнозинство повече от половината от общия брой на съветниците. В чл.34, ал.2 от ЗМСМА е указано, че общият размер на възнаграждението на общинския съветник за един месец не може да надвишава 60 на сто, а в Столичната община и в общините с градове с районно деление – 70 на сто от средната брутна работна заплата в съответната общинска администрация за последния месец от предходното тримесечие.
Осигуряването на общинските съветници се осъществява по реда на чл.4, ал.1, т.8 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/ – като упражняващи трудова дейност и получаващи доходи на изборни длъжности, с изключение на лицата по т.1 и 7 от същата разпоредба. Те са задължително осигурени за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица.
Съгласно чл.6, ал.3 от КСО във връзка с чл.1, ал.6 от Наредбата за елементите на възнаграждението и доходите, върху които се дължат осигурителни вноски, осигурителните вноски за лицата, упражняващи трудова дейност и получаващи доходи на изборни длъжности, с изключение на лицата по чл.4, ал.1, т.1 и 7 от КСО се внасят върху полученото или начисленото, но неизплатено брутно възнаграждение, но върху не по-малко от минималния месечен осигурителен доход за съответната професия по основната икономическа дейност на осигурителя. Когато лицето не е работило през целия месец, минималният месечен осигурителен доход се определя пропорционално на отработените дни и дните по чл.40, ал.4 от КСО през месеца.
Внасянето на здравноосигурителни вноски на общинските съветници се провежда съгласно чл.40, ал.1, т.1 от Закона за здравното осигуряване/ЗЗО/ – като лица, осигурявани по реда начл.4, ал.1, т.8 от КСО. Доходът, върху който се внасят здравноосигурителни вноски е доходът, върху който се правят вноски за държавното обществено осигуряване, определен съгласно Кодекса за социално осигуряване.
Предвид изложеното, когато общинските съветници не са работили през целия месец, минималния осигурителен доход за тях се определя пропорционално на отработените дни и дните по чл.40, ал.4 от КСО през месеца. Ако възнаграждението за месеца е по-малко от минималния осигурителен доход, определен пропорционално на отработените дни, вноска се дължи и внасявърху този доход. Когато възнаграждениетое по-голямо от минималния осигурителен доход определен пропорционално на отработените дни, вноската се дължи и внася върху възнаграждението.

Оценете статията

Вашият коментар