Осигуряване на прокурист на едноличен търговец, назначен по трудов договор при непълно работно време – 4 часа

КСО:чл. 4, ал.1 и 7; чл. 6, ал. 2 и 3; чл. 127, ал. 1; чл. 157, ал. 6;
ЗЗО: чл. 40, ал. 1, т. 1;
НЕВДОВ: чл. 1, ал. 1- 4;
ТЗ: чл. 21 и чл. 23;
ОТНОСНО: Осигуряване на прокурист на едноличен търговец, назначен по трудов договор при непълно работно време – 4 часа
Във връзка с Ваше запитване, препратено по компетентноств Дирекция „ОДОП” – гр. ………. с вх. № ……………… от 23.01.2013 г., Ви уведомяваме за следното:
Според изложената фактическа обстановка в запитването, като едноличен търговец сте възложили управлението на търговското си предприятие на прокурист, който сте назначили по трудов договор на непълно работно време – 4 (четири) часа.
Интересувате се, дали за прокуриста следва да внасяте осигурителни вноски върху осигурителен доход, определен пропорционално на отработеното време, или върху определения за съответната професия осигурителен доход, без да вземате предвид отработено време?
Предвид изложената фактическа обстановка и с оглед действащата нормативна уредба по задължителното обществено осигуряване, изразяваме следното становище:
Съгласно чл. 21 от Търговския закон (ТЗ) прокуристът е физическо лице, натоварено и упълномощено от търговеца да управлява предприятието му срещу възнаграждение. Упълномощаването има действие спрямо трети лица след вписване в търговския регистър (чл. 24 от ТЗ). В чл. 23 от същия закон е регламентирано, че отношенията между търговеца и прокуриста се уреждат с договор.
Поради това, че законът не поставя изрично изискване по отношение на формата, договорът може да бъде сключен, както като трудов, така и като граждански.
При сключване на трудов договор отношенията между едноличния търговец и прокуриста се уреждат по Кодекса на труда (КТ). Прокуристът в качеството на работник попада в персоналния обхват на чл. 4, ал. 1, т. 1 от Кодекса за социално осигуряване (КСО), респективно в кръга на задължително осигурените за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица.
Когато договорът за прокура е сключен като договор за търговско управление на едноличен търговец (граждански договор), осигуряването е за същите осигурени рискове, но се провежда по реда на чл. 4, ал. 1, т. 7 (ДВ, изм., бр. 99 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) от КСО, определен за управителите, прокуристите и контрольорите на търговски дружества и на едноличните търговци, синдиците и ликвидаторите, членовете на управителните, надзорните и контролните съвети на търговските дружества, както и лицата, работещи по договори за управление на неперсонифицираните дружества.
Осигурителните вноски и в двата случая се дължат върху получените, включително начислените и неизплатените, брутни месечни възнаграждения или неначислените месечни възнаграждения, но върху не по-малко от минималния осигурителен доход за основните икономически дейности и квалификационни групи професии (групата за ръководни длъжности по НКПД) и върху не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година (чл. 6, ал. 2 и 3 от КСО).
Лицата, които са родени след 31.12.1959 г., подлежат на задължително осигуряване за допълнителна пенсия в универсален пенсионен фонд – върху доходите, за които се дължат осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване (чл. 127, ал. 1 и чл. 157, ал. 6 от КСО).
Здравноосигурителните вноски за прокуриста, без оглед вида на сключения договор – трудов или граждански, се внасят на основание чл. 40, ал. 1, т. 1 от Закона за здравното осигуряване – на база дохода, върху който се дължат осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване, определен съгласно КСО.
За лицата, работещи по трудови правоотношения, при определяне на месечния осигурителен доход намират приложение и разпоредбите на чл. 1, ал. 1-4 от Наредбата за елементите на възнагражденията и доходите върху които се правят осигурителни вноски (НЕВДОВ). Съгласно чл. 1, ал. 4 от наредбата минималният месечен осигурителен доход за съответната професия по основната икономическа дейност на осигурителя, когато съгласно условията на трудовия договор или чл. 138, ал. 2 от Кодекса на труда лицето е работило при непълно работно време, се определя пропорционално на отработените часове и часовете, съответстващи на дните по чл. 40, ал. 5 от КСО. В тези случаи минималният месечен осигурителен доход се определя, като минималният месечен осигурителен доход за съответната професия по основната икономическа дейност на осигурителя се раздели на броя на законоустановените работни часове за месеца и получената сума се умножи по броя на отработените часове за месеца и часовете, съответстващи на дните по чл. 40, ал. 5 от КСО.
От цитираната разпоредба следва, че в хипотезата, при която прокуристът е назначен по трудов договор, сключен за 4-часов работен ден, задължителните осигурителни вноски се дължат върху минималния осигурителен доход по чл. 6, ал. 3, т. 2 от КСО, определен пропорционално на отработените часове.
Предвид факта, че в информационната система на Националната агенция за приходите (НАП), не се установи подадено уведомление за сключен трудов договор с прокурист, Ви обръщаме внимание, че на основание чл. 62, ал. 3 от КТ в тридневен срок от сключването или изменението на трудовия договор и в седемдневен срок от неговото прекратяване работодателят или упълномощено от него лице е длъжен да изпрати уведомление за това до съответната териториална дирекция на НАП.

Оценете статията

Вашият коментар