ЗДДС, чл.21, aл. 4, т. 1

Към наш № 213/20.02.2015 г.
ЗДДС чл.21, ал.4, т.1

“”ООД има сключен договор с италианско дружество за извършване на услуги по почистване при изваждане и зареждане на катализатор в реактори в “ЛН”АД.
Услугата се състои в изваждане на гард слоя и катализатор ТК-576ВRIM по слоеве от реактори R101 и R201 в ЛН АД, като подробното описание на работата е следното:
1/ за реактор R101 – изваждане на гард слоя и ТК – 10 компонента с помощта на вакуумсистема от горната част на всеки слой на реактора, преди да започне изваждането на основния катализатор; послойно изваждане на основния катализатор ТК – 576ВRIM от долната част на всяко катализаторно легло на реактора, като всеки слой се описва на отделна партида. Зареждане с ръкав на гард слой и керамични сфери, плътно зареждане на основния катализатор ТК – 609 в първи слой на реактор R – 101. Зареждане с ръкав на гард компонент ТК – 10 и керамични сфери, плътно зареждане на основния катализатор ТК – 609 във втори слой на реактор R – 101. При невъзможност от плътно зареждане на най – горния слой от основния катализатор се допуска този слой да бъде зареден ръкавно;
2/ за реактор R201 – изваждане на гард слоя с помощта на вакуумсистема от горната част на всеки слой, преди да започне изваждането на основния катализатор; послойно изваждане на основния катализатор ТК – 576ВRIM от долната част на всяко катализаторно легло на реактора, като всеки слой се описва на отделна партида. Зареждане на гард компоненст ТК – 10 и керамични сфери в трите слоя на реактора.
При изпълнението на услугите се използва оборудване на италианското дружество възложител по договора.
Изпълнението на услугите ще се извършва от два екипа на българското дружество – изпълнител по договора, състоящи се от общо 14 работника, катоплащанията включват – две авансови плащания и окончателно плащане при приемане на работата от възложителя.
Поставени са следните въпроси:
1.Попадат ли реакторите в определението за недвижим имот и услугите по почистване, при извеждане и зареждане на катализатор в реакторите определят ли се като услуги, имащи пряка връзка с недвижим имот?
2.При издаването на фактурите за двата аванса и окончателното плащане по договора следва ли българското дружество да начисли ДДС?
3.Италианското дружество е в процес на регистрация по ДДС в Италия и при проверка за потвърждение на валиден ДДС номер, номерът посочен от италианското дружество излиза като невалиден. Това обстоятелство оказва ли влияние при определяне на задължението на българското дружество да начисли или не ДДС в издаваните фактури?
Във връзка с изложената в запитването не достатъчно ясна фактическа обстановка, предвид факта, че към същото не е приложен сключения между страните договор, въз основа на относимата нормативна уредба, свързана със ЗДДС и ППЗДДС, изразявам следното принципно становище:
Съгласно чл.21, ал.4, т.1 от ЗДДС мястото на изпълнение при доставка на услуга е мястото, където се намира недвижимият имот, когато услугата е свързана с недвижим имот.
В ЗДДС не е дадена легална дефиниция на понятието „недвижим имот”.
Предвид чл.13б, б. „б” от Регламент за изпълнение (ЕС) №1042/2013 на съвета от 7 октомври 2013 година за изменение на Регламент за изпълнение (ЕС) №282/2011 по отношение на мястото на доставка на услуги, за целите на прилагане на Директива 2006/112/ЕО за „недвижим имот” се счита всяка сграда или конструкция, прикрепена към земята или в нея, над или под морското равнище, която не може да бъде лесно разглобена или преместена.
Съгласно чл.31а, т.1, б. „а” от регламента, услуги свързани с недвижими имоти са само тези услуги, които имат достатъчно пряка връзка с недвижими имоти, когато произтичат от недвижими имоти и тези имоти представляват съставен елемент на услугата и са от основно и съществено значение за доставяните услуги. В т.2 на на същия член са посочени по-специалните случаи на доставки на услуги, свързани с недвижими имоти.
Във връзка с гореизложеното, при определяне на услугите, които осъществявате като услуги свързани с недвижим имот,предвид Регламент за изпълнение (ЕС) №1042/2013 на съвета от 7 октомври 2013 година, считам, че мястото на доставката следва да се определи по чл.21, ал.4, т.1 от ЗДДС, там където се намира недвижимият имот, в конкретния случай на територията на страната.
За получените авансови плащания, като доставчик на услуги, свързани с недвижим имот, с място на изпълнение на територията на страната, следва да издадете фактури и да начислите ДДС, със ставка 20 на сто, предвид разпоредбите на чл.25, ал.7 от ЗДДС и чл.66, ал.1, т.1 от с.з.
В противен случай, при определяне на мястото на доставката на услуга, извън случаите по чл.21, ал.4, т.1 от ЗДДС, следва да уточните статута на получателя, предвид чл.17 и чл.18 от Регламент 282/2011 на съвета от 15 март 2011 г., с оглед прилагане на чл.21, ал.1 от ЗДДС или чл.21, ал.2 от с.з.

Оценете статията

Вашият коментар