осигуряване на работниците и служителите (лицата по чл. 4, ал. 1, т. 1, 2, 3 и 4 от КСО) за времето, през което са били без работа поради уволнение, което е признато за незаконно от компетентните орга

3_4013/02.07.2007 г
КСО, чл. 9, ал. 3, т. 2
Наредба за елементите на възнаграждението и доходите, върху които се правят осигурителни вноски
Относно: осигуряване на работниците и служителите (лицата по чл. 4, ал. 1, т. 1, 2, 3 и 4 от КСО) за времето, през което са били без работа поради уволнение, което е признато за незаконно от компетентните органи.
Постъпило и писмено запитване във връзка с приложението на осигурителното законодателство. Според изложеното в него лицето е работило като учител и през 2001 г. е съкратено. На основание Решение на Върховния касационен съд уволнението е отменено като незаконно и от 11.05.2007 г. то е възстановено на заеманата преди това длъжност. Задава следните въпроси:
1. За периода от 2001 г. до 2007 г. върху какъв осигурителен доход се дължат осигурителни вноски за лицата, които са били без работа поради уволнение, което е признато за незаконно от компетентните органи? Съобразен ли е същия с Класификатора на длъжностите и началните основни месечни работни заплати съгласно Приложение № 1 към чл. 2 и чл. 3, ал. 5 и 10 от Наредба № 7 от 30 юли 2004 г. за реда и начина за определяне на индивидуалните месечни работни заплати в средното образование?
2. Как следва да се определи размера на осигурителните вноски – за целия период или само за периода, през който лицето не е работило?
При така изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на Кодекса за социално осигуряване (КСО, ДВ бр.110/1999 г., посл. изм. ДВ бр.41/2007 г.) изразяваме следното становище:
През периода, посочен в запитването, за времето на незаконното уволнение са действали различни нормативни разпоредби относно осигурителните вноски и осигурителния доход, върху който те се дължат, както следва:
А) За времето от 01.01.2000 г. до 31.12.2001 г. съгласно чл.10, ал. 2, т. 5от Кодекса за задължително обществено осигуряване (КЗОО) в редакцията му до 31.12.2001 г. за осигурителен стаж се зачита и времето, през което работникът или служителяте бил без работа поради уволнение, което е признато за незаконно от компетентните органи – от датата на уволнението до възстановяването му на работа. Съгласно ал.4 на същия член за времето, зачетено за осигурителен стаж, се дължат осигурителни вноски в размер, определен само за фонд „Пенсии” за съответния период върху последното трудово възнаграждение преди уволнението. Последните са изцяло за сметка на работодателя. На уволнените и възстановените учители този период се зачита за учителски стаж без да се дължат осигурителни вноски за Учителски пенсионен фонд.
В случай, че за посочения период лицето е работило при друг работодател, осигурителните вноски на основание чл. 10, ал. 2, т. 5 от КЗОО не се дължат от работодателя, извършил неправомерното уволнение. Осигурителният стаж се зачита при другия работодател в зависимост от категорията на труда и правоотношението, при условията на което е работило при него.
Съгласно чл. 54е, ал. 1 от КСО изплатените парични обезщетения за безработица се възстановяват от лицата, чието уволнение е отменено като незаконно, за периода на полученото обезщетение по чл. 225, ал. 1 от Кодекса на труда, чл. 104, ал. 1 от Закона за държавния служител, чл. 134, ал. 1 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, чл., 254 от Закона за Министерството на вътрешните работи и
чл. 139д от Закона за съдебната власт.
Б) За периода от 01.01.2002 г. до 31.12.2002 г. на основание чл. 9, ал. 3, т. 2 от Кодекса за социално осигуряване, за осигурителен стаж се признава времето, през което работниците и служителите са били без работа поради уволнение, което е признато за незаконно от компетентните органи. За този период за лицето се дължат осигурителни вноски за сметка на осигурителя върху последното брутно възнаграждение, ако не е било осигурявано. Ако е било осигурявано, осигурителните вноски се дължат върху разликата между последното брутно възнаграждение и осигурителния доход за периода, ако този доход е по-малък. Осигурителните вноски са в размера за фонд „Пенсии”, в зависимост от категорията на труда при условията, на които е работило преди уволнението, и за допълнително задължително пенсионно осигуряване (чл. 9, ал. 4 и ал. 5 от КСО).
В) За периода след 01.01.2003 г. се прилага регламентът на КСО, посочен в т. Б от настоящото изложение, допълнен от разпоредбата на чл. 9, ал. 2 от Наредбата за елементите на възнаграждението и доходите, върху които се правят осигурителни вноски и за изчисляване на паричните обезщетения за временна неработоспособност или бременност и раждане (изм. ДВ, бр. 10 от 2003 г.). Последната въвежда като допълнително изискване размерът на възнаграждението, върху което се внасят осигурителни вноски за времето, през което лицата са останали без работа поради уволнение, което е признато за незаконно от компетентните органи, да не бъде по-малък от минималния месечен осигурителен доход за съответната професия по основната икономическа дейност на осигурителя.
На уволнените и възстановени учители периодът след 01.01.2002 г. също се зачита за учителски стаж, без да се дължат вноски за Учителски пенсионен фонд.
Във връзка с гореизложените следва да поясним, че разпоредбите на чл. 9, ал. 3, т. 2 от КСО са еднакво приложими за всички лица, осигурени на основание чл. 4, ал. 1, т. 1, 2, 3 и 4 от същия кодекс. Те не регламентират изключение за учителите, което изрично да приравнява осигурителния доход, върху който следва да се внасят осигурителни вноски за уволнените и възстановени по съдебен ред учители, с установените с Наредба № 7 от 2004 г. начални основни месечни заплати за учителите
За периода на уволнението, което е признато за незаконно от компетентните органи, осигурителят следва да подаде в компетентната ТД на НАП персонални данни за лицето с осигурителен доход и размер на осигурителните вноски, съобразени с горецитираните разпоредби.

Оценете статията

Вашият коментар