Осигуряване на съдружник и управител в ООД, избрал да се осигурява по реда на чл. 4, ал. 3, т. 2 от КСО, който полага личен труд по извънтрудови правоотношения в дружеството

КСО – чл. 4, ал. 1, т. 7 и ал. 3, т. 2; чл. 6, ал. 7, т. 1 и ал. 6;
НООСЛБГРЧ – чл. 1, ал. 2 и чл. 11
ОТНОСНО: Осигуряване на съдружник и управител в ООД, избрал да се осигурява по реда на чл. 4, ал. 3, т. 2 от КСО, който полага личен труд по извънтрудови правоотношения в дружеството
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ……….,
В отговор на Ваше запитване, ………., Ви уведомяваме за следното:
Според изложеното в запитването, дружеството (ООД), което представлявате, е с двама съдружника, всеки от които има равен дял. По съдебно решение Вие сте управляващият съдружник, но сте избрала да се осигурявате като самоосигуряващо се лице по реда на чл. 4, ал. 3, т. 2 от КСО. Вашият съдружник работи по основен трудов договор при друг работодател и по допълнителен трудов договор в дружеството.
Интересувате се за следното:
1.Може ли като самоосигуряващо се лице да сключите граждански договор с дружеството, в което имате дялово участие, и да получавате хонорар за положения личен труд?
2.Как следва да се осигурявате в този случай?
При така описаната фактическа обстановка и с оглед на действащата нормативна уредба, изразяваме следното становище по зададения казус:
Съгласно чл. 4, ал. 3, т. 2 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт са лицата, които упражняват трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества и физическите лица – членове на неперсонифицирани дружества. По свой избор тези лица могат да се осигуряват за всички осигурени социални рискове без трудова злополука и професионална болест и безработица (чл. 4, ал. 4 от КСО).
Съдружниците в търговски дружества се осигуряват по реда, определен в Наредба за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица и българските граждани на работа в чужбина (НООСЛБГРЧ). В съответствие с чл. 1, ал. 2 от наредбата в 7-дневен срок от започване на трудовата дейност те следва да подадат декларация (по утвърден образец) в компетентната териториална дирекция на НАП, в която да посочат вида на осигуряването – само за инвалидност, за старост и за смърт или за всички осигурени социални рискове без трудова злополука и професионална болест и безработица.
Самоосигуряващите се лица, в т.ч. съдружниците в търговски дружества, се осигуряват авансово през календарната година върху месечен осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година (чл. 6, ал. 7, т. 1 от КСО). Окончателният размер на месечния осигурителен доход се определя за периода, през който е упражнявана трудова дейност през предходната година, въз основа на доходите, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по Закона за данъците върху доходите на физическите лица, и не може да бъде по-малък от минималния месечен осигурителен доход и по-голям от максималния месечен осигурителен доход (чл. 6, ал. 8 от КСО). Окончателната осигурителна вноска е в размера за фонд «Пенсии» и за допълнително задължително пенсионно осигуряване в Универсален пенсионен фонд (за родените след 31.12.1959 г.) като се дължи върху разликата между декларирания доход (в ГДД) и сбора от доходите, върху които са внасяни авансово осигурителни вноски през годината.
При изплащане на суми за работа без трудови правоотношения на самоосигуряващи се лица, включително на съдружници в търговски дружества, осигурителни вноски не се внасят от възложителя (дружеството) на работата и не се удържат от възнаграждението по договора (чл. 11 от НООСЛБГРЧ). Върху възнагражденията за работа без трудови правоотношения лицата са длъжни да внесат осигурителни вноски по реда на чл. 6, ал. 8 от КСО като ги включат в Справката за определяне на окончателен размер на осигурителния доход към годишната данъчна декларация по чл. 50, ал. 1 от ЗДДФЛ.
В разглеждания казус не става ясно на какво правно основание в качеството Ви на съдружник полагате личен труд в дружеството, респективно какво е естеството на този труд. Следва да имате предвид, че ако Ви се изплаща възнаграждение за управление на дружеството, осигуряването Ви няма да е по описания по-горе начин, а по реда на чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО, предвиден за изпълнителите по договори за управление и контрол на търговски дружества – за всички осигурени социални рискове и при съблюдаване на минимален осигурителен «праг» съобразно основната икономическа дейност на дружеството и квалификационната група професии за ръководните длъжности по НКПД-2005 г.

Оценете статията

Вашият коментар