Осигуряване на съдружник в ООД, който има отпусната пенсия, при сключен договор за управление на дружеството. Подаване на уведомление по чл. 62, ал. 4 от КТ и декларация за регистрация на самоосигуряв

ОТНОСНО: Осигуряване на съдружник в ООД, който има отпусната пенсия, при сключен договор за управление на дружеството. Подаване на уведомление по чл. 62, ал. 4 от КТ и декларация за регистрация на самоосигуряващо се лице.
Съгласно чл. 4, ал. 1, т. 7 (доп. ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) от Кодекса за социално осигуряване (КСО) изпълнителите по договори за управление и контрол на търговски дружества, еднолични търговци, неперсонифицирани дружества, както и синдиците и ликвидаторите са задължително осигурени за всички осигурени социални рискове.
Осигурителният доход за лицата, посочени в чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО, се определя в съответствие с разпоредбите на чл. 6, ал. 2 – 4 от КСО. Осигурителните вноски се дължатвърху получените или начислените, но неизплатени брутни месечни възнаграждения, но върху не по-малко от минималния осигурителен доход за съответната професия по основната икономическа дейност на осигурителя и не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година. Брутното възнаграждение, върху което се дължат осигурителни вноски, се определя след намаляването му с нормативно-признатите разходи. Осигурителните вноски са в размера за всички осигурени социални рискове по чл. 6, ал.1, т.1 от КСО и се разпределят между осигурителя и осигуреното лице в съотношението по чл. 6, ал. 3 от КСО (65:35 за 2007 г.).
Лицата, които упражняват трудова дейност като съдружници в търговски дружества, се осигуряват задължително за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт по реда на чл. 4, ал. 3, т. 2 от КСО. Съдружниците, които имат отпусната пенсия, се осигуряват по свое желание (чл. 4, ал. 6 от КСО).
Когато съдружникът има сключен договор за управление и контрол с дружеството, осигуряването е по реда на чл. 4, ал. 1, т. 7, а не по чл. 4, ал. 3, т. 2 от КСО. Предвид това, в хипотезата, при която договорът за управление и контрол е сключен с пенсионер, разпоредбата на чл. 4, ал. 6 от КСО е неприложима, тъй като право да изберат да не се осигуряват социално имат само лицата, които упражняват дейностите по чл. 4, ал. 3, т. 1, 2, 4 и 5 от КСО.
Здравното осигуряване на изпълнителите по договори за управление и контрол на търговски дружества се извършва по реда на чл. 40, ал. 1, т. 1 от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) – на база дохода, върху който се внасят осигурителни вноски за държвното обществено осигуряване, а на съдружниците в търговски дружества – на основание чл. 40, ал. 1, т. 2 от ЗЗО.
Декларация за започване, прекъсване, възобновяване и прекратяване на трудова дейност по чл. 1, ал. 2 от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица и българските граждани на работа в чужбина (НООСЛБГРЧ) подават лицата, изброени в чл. 4, ал. 3, т. 1-4 от КСО, към които се причисляват и съдружниците в търговски дружества. Съдружник, който се осигурява по договор за управление и контрол по реда на чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО не следва да подава декларация при сключване на договора в НАП.
В чл. 1, ал. 1 от Наредба № 5 от 29 декември 2002 г. за съдържанието и реда за изпращане на уведомлението по чл. 62, ал. 4 от КТ е регламентирано задължението на работодателите да уведомяват компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите (ТД на НАП) за сключване, изменение или прекратяване на трудовите договори. От текста на посочената разпоредба е видно, че на регистрация в НАП подлежат само трудовите договори.

Оценете статията

Вашият коментар