Осигуряване на съдружници в ООД, които работят по трудови правоотношения с дружеството и не полагат допълнителен труд извън задълженията им по трудовите договори

КСО – чл. 4, ал. 1, т. 1 и т. 7, ал. 2 и ал. 3, т. 2; чл. 5, ал. 2 и чл. 6, ал. 7
ОТНОСНО: Осигуряване на съдружници в ООД, които работят по трудови правоотношения с дружеството и не полагат допълнителен труд извън задълженията им по трудовите договори
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО …………….,
В отговор на Ваше запитване, ………………., Ви уведомяваме за следното:
Според описаната фактическа обстановка, търговско дружество с ограничена отговорност (ООД) е учредено от четирима съдружника. Двама от съдружниците са вписани като управители и се осигуряват по договори за управление и контрол в дружеството. Другите двама са сключили трудови договори с търговското дружество и извън работата по договорите не полагат личен труд като съдружници.
Поставен е следният въпрос:
Следва ли съдружниците, назначени по трудови договори на длъжности съответно като «производствен директор» и «търговски директор» да се осигуряват освен по трудовото правоотношение и като самоосигуряващи се лица?
При тази фактическа обстановка и с оглед действащата нормативна уредба по задължителното обществено осигуряване, изразяваме следното становище по зададения казус:
Съгласно чл. 4, ал. 3, т. 2 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) лицата, които упражняват трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества и физическите лица – членове на неперсонифицирани дружества, подлежат на задължително осигуряване за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт. Тези лица са самоосигуряващи се лица по смисъла на чл. 5, ал. 2 във връзка с чл. 6, ал. 7 от КСО и внасят осигурителни вноски по ред, определен в Наредба за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица и българските граждани на работа в чужбина (НООСЛБГРЧ).
Задължението за осигуряване на лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1-4 от КСО, в т.ч. съдружниците в търговски дружества, възниква от деня на започване или възобновяване на всяка трудова дейност, за която са регистрирани самоосигуряващите се лица и продължава до нейното прекъсване или прекратяване (чл. 1, ал. 1 от НООСЛБГРЧ). Започването, прекъсването, възобновяването и прекратяването на трудовата дейност се декларират от лицата в 7-дневен срок от възникването на съответното обстоятелство в компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите (чл. 1, ал. 2 от НООСЛБГРЧ) .
Съдружник, който съгласно решението на съда е вписан като управител на дружеството и има определено възнаграждение – въз основа на изрично сключен договор за управление или по решение на Общото събрание на съдружниците, се осигурява по реда на чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО. Осигуряването по този ред е за всички осигурени социални рискове върху изплатеното или неизплатеното, но начислено брутно възнаграждение. Осигурителният доход, върху който се внасят осигуритлните вноски за лицата по чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО не може да бъде по-малък от минималния месечен размер на осигурителния доход по основни икономически дейности и квалификационни групи професии (чл. 6, ал. 3 от КСО).
Когато съдружникът е сключил трудов договор с търговското дружество за изпълняване на определена длъжност, както е в разглеждания казус, осигуряването се извършва по реда, определен за работниците и служителите, на основание чл. 4, ал. 1, т. 1 или чл. 4, ал. 2 от КСО.
В случаите, при които едно лице упражнява трудова дейност само като съдружник в ООД и няма сключен трудов договор или договор за управление и контрол с дружеството, то следва да се осигурява като самоосигуряващо се лице.
Предвид изложеното, съдружниците в представляваното от Вас дружество, които работят единствено по трудови правоотношения в същото и не полагат личен труд в качеството им на съдружници, подлежат на задължително осигуряване само на едно основание – по реда начл. 4, ал. 1, т. 1 или на чл. 4, ал. 2 от КСО според условията на трудовите им договори.

Оценете статията

Вашият коментар