Осигуряване на самоосигуряващо се лице при подадено заявление за отпускане на пенсия за инвалидност

КСО – чл.4, ал.1, чл. 4, ал. 3, т.2, чл.4, ал.6;
ЗЗО – чл. 40, ал. 1, т.2;
НООСЛБГРЧМЛ – чл. 1, ал. 1, ал.2;
ОТНОСНО:Осигуряване на самоосигуряващо се лице при подадено заявление за отпускане на пенсия за инвалидност
Във връзка с Ваше запитване, постъпило в Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” – гр…… с вх. № ……../07.02.2011 г., Ви уведомяваме за следното:
Фактическа обстановка:
В качеството си на едноличен собственикна „ХХ” ЕООД внасяте осигурителни вноски като самоосигуряващо се лице. Едновременно с това имате сключен трудов договор с друга фирма като „управител на търговско дружество”. За периода 11.05.2010 г. – 05.01.2011 г. ползвате отпуск за временна неработоспособност и в двете фирми. На 02.02.2011 г. получавате експертно решение от ТЕЛК, в сила от 06.01.2011 г., съгласно което имате установена трайно намалена работоспособност – 80%. Смятате да подадете документи за отпускане на пенсия по инвалидност.
Въпроси:
?Какви осигуровки, следва да внасяте в качеството си на самоосигуряващо се лице в периода от 06.01.2011 г до момента на получаването на решението за пенсиониране?
?В случай, че пенсионното решение влезе в силасъс задна дата т.е. от 06.01.2011 г. трябва ли да се прави корекция на данните по подадените декларации образец № 1 за изминалите месеци, ако са внасяни осигурителни вноски за фондовете наДОО?
?Какви ще са последиците от решението за пенсиониране по отношение на трудовия договор в другата фирма?
Предвид изложената фактическа обстановка и с оглед действащата нормативна уредба по задължителното обществено осигуряване, изразяваме следното становище по поставенитевъпроси:
На основание чл. 4, ал. 3, т. 2 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) лицата, упражняващитрудова дейност като собственици или съдружници в търговски дружества /ЕООД и ООД/подлежат на задължително осигуряване заинвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт. По свой избор те могат да се осигуряват и за общо заболяване и майчинство (чл. 4, ал. 4 от КСО).
На основание чл. 4, ал. 6 от КСО лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1, 2, 4 – 6 от КСО, на които е отпусната пенсия, в т.ч. собственици или съдружници в търговски дружества, се осигуряват по свое желание.
На основание чл. 1, ал. 1 от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица (НООСЛБГРЧМЛ, загл. изм. – ДВ, бр. 1, 2010 г.) задължението за осигуряване на самоосигуряващите се лица, включително собствениците на търговски дружества, възниква от деня на започване или възобновяване на трудовата дейност и продължава до нейното прекъсване или прекратяване (чл. 1, ал. 1 от НООСЛБГРЧМЛ). Започването, прекъсването, възобновяването или прекратяването на всяка трудова дейност, за която е регистрирано самоосигуряващото се лице, се установяват с декларация по утвърден образец от Изпълнителния директор на Националната агенция за приходите (НАП), подадена до компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите (ТД на НАП) в 7-дневен срок от настъпване на съответното обстоятелство (чл. 1, ал. 2 от НООСЛБГРЧМЛ).
Правото за осигуряване по избор за лицата, обхванати от разпоредбата на чл. 4, ал. 6 от КСО, възниква от датата на придобиване качеството „пенсионер”, т.е. от датата на отпускане на пенсията,но от това право те могат да се възползват едва след като то бъде обективирано в надлежен документ по законоустановения ред – разпореждане на съответното длъжностно лице в НОИ. Когато качеството „пенсионер” е придобито след започване/възобновяване на трудова дейност от самоосигуряващото се лице, поради липсата на регламентиран срок, то би могло да подаде декларация в компетентната ТД на НАП, с която да заяви, че не желае да се осигурява, във всеки един момент след получаване на разпореждането, с което му се отпуска пенсия.
За времето след получаване на разпореждането, ако лицето не е изразило изрично, че не желае да се осигурява, както писмено, така и чрез конклудентни действия (например подава декларации, внася осигурителни вноски), това ще означава, че желае да се осигурява.
В тези случаи времето, за което са внесени осигурителни вноски, се зачита за осигурителен стаж, придобит след пенсионирането и дава основание за преизчисляване на пенсията, съгласно чл. 21, ал. 1 от Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж (НПОС). Внесените осигурителни вноски за периода от датата на отпускането на пенсията до датата на получаване на разпореждането не подлежат на възстановяване, поради това, че са внасяни правомерно и на законово основание.
Здравното осигуряване на собствениците на търговски дружества се провежда по реда на чл. 40, ал. 1, т. 2 от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО). Този ред е уеднаквен с осигурителния режим, регламентиран в КСО, с изключение на случаите, при които лицата получават пенсия. В ЗЗО липсва текст, аналогичен на чл. 4, ал. 6 от КСО, относно здравното осигуряване на пенсионерите, които упражняват трудова дейност като собственици на търговски дружества. Поради това, здравноосигурителни вноски се дължат от тези лица и когато получават пенсия.
Лицата по трудови правоотношения и изпълнителите по договори за управление и контрол (чл. 4, ал. 1, т. 1 и т. 7 от КСО), които получават пенсия, не могат да се възползват от разпоредбата на чл. 4, ал. 6 от КСО и да се осигуряват (социално) по свой избор, тъй като нормата визира лицата по ал. 3, а не тези по ал. 1 на чл. 4 от КСО.
Декларация образец № 1 се подава в съответната компетентна териториална дирекция на Националната агенция по приходите от самоосигуряващите се лица – не по-късно от 10 дни след внасянето на дължимите осигурителни вноски за съответния месец ( чл. 3, ал. 1, т. 2 от Наредба № Н-8/29.12.2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаванеи съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от сомоосигуряващите се лица).
В конкретния случай, след получаване на разпореждането, с което Ви се отпуска пенсия, може да се възползвате от разпоредбата на чл. 4, ал. 6 от КСО и да изберете да не се осигурявате социално като подадете декларация по описания по-горе ред до компетентната ТД или офис на НАП. Относно осигуряването Ви по трудовото правоотношение, предвид обхвата на чл. 4, ал. 6 от КСО, то трябва да продължи и след отпускане на пенсията.
Декларациите образец № 1, подадени по реда на Наредба № Н-8/29.12.2005 г. преди пенсионирането Ви с данни за осигурителен доход и дни в осигуряване са коректно подадени и не следва да бъдат коригирани.

Оценете статията

Вашият коментар