Социално и здравно осигуряване на докторант

КСО – чл. 9а и чл. 10;
ЗЗО – чл. 39, ал. 1 и чл. 40, ал. 3, т. 2;
Наредба № Н-8/29.12.2005 г. – чл. 2, ал. 7 и чл. 3, ал. 3, т. 3
ОТНОСНО:Социално и здравно осигуряване на докторант
В отговор на Ваше запитване, постъпило по компетентност в Дирекция “Обжалване и данъчно-осигурителна практика” ………..31.03.2016 г., Ви уведомяваме за следното:
Според представената фактическа обстановка в запитването, Вие сте докторант редовно обучение по държавна поръчка към филологически факултет на …………университет. Срокът на обучението Ви е от 01.03.2016 г. до 01.03.2019 г. Интересувате се какъв е начинът, по който трябва да се провежда социалното и здравното Ви осигуряване, и кои институции следва да поемат тези задължения.
Предвид изложеното и с оглед разпоредбите по задължителното обществено осигуряване, изразяваме следното становище:
?Социално осигуряване:
Кръгът на лицата, подлежащи на задължително осигуряване за фондовете на държавното обществено осигуряване, е определен в чл. 4 от Кодекса за социално осигуряване (КСО). Упражняването на трудова дейност е основна правопораждаща предпоставка за възникване на основание за осигуряване и като общ принцип е изведена в чл. 10 от КСО. Изключение от този принцип е допуснато с разпоредбата на чл. 9а от КСО, която дава възможност в определени случаи лицата да могат да закупуват осигурителен стаж.
Поради това, че не упражняват трудова дейност по смисъла на чл. 4 от КСО, от 1 януари 2013 г. докторантите бяха изключени от кръга на осигурените лица по тази разпоредба и бяха добавени към лицата по чл. 9а от КСО (§ 6 от ПЗР на ЗБДОО за 2013 г., обн. ДВ, бр. 99 от 2012 г.).
Съгласно чл. 9а, ал. 1 (посл. изм. – ДВ, бр. 99 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) от КСО за осигурителен стаж при пенсиониране, ако не е зачетен на друго основание, се зачита:
1.времето на обучение на лицата, завършили висше или полувисше образование, но за не повече от срока на обучение, предвиден по учебния план за завършената специалност;
2.времето на докторантурата, определено в нормативен акт за лицата, придобили образователна и научна степен “доктор“.
За осигурителен стаж се зачитат периодите, за които са внесени осигурителни вноски. Вноските са изцяло за сметка на лицата и се внасят върху минималния месечен осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване в размера, определен за фонд “Пенсии“ за лицата, родени преди 1 януари 1960 г., към датата на внасянето им (чл. 9а, ал. 6 от КСО).
Внасянето на осигурителните вноски се извършва по банков път след подадена декларация по ред, определен с наредбата, издадена от министъра на финансите по чл. 5, ал. 6 (чл. 9а, ал. 3 от КСО).
Съгласно чл. 2, ал. 7 от Наредба № Н-8/29.12.2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица, лицата, които заплащат осигурителни вноски по чл. 9а от КСО подават в компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите (ТД на НАП) декларация образец № 8 съгласно приложение № 8. В декларацията се вписват имената по документ за самоличност, единният граждански номер/личен номер на чужденец (служебен номер) и сумата на вноските.
Декларация образец № 8 се подава в компетентната ТД на НАП преди заплащане на осигурителните вноски по чл. 9а от КСО (чл. 3, ал. 5 от Наредба № Н-8/29.12.2005 г.).
На основание чл. 45, ал. 1 (доп. – ДВ, бр. 33 от 2013 г., в сила от 01.01.2013 г.) от Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж (НПОС) времето на обучение, за което са внесени осигурителни вноски по реда на чл. 9а, ал. 1 от КСО, се зачита за осигурителен стаж от трета категория. То се установява с удостоверение по утвърден образец, издаден от териториалното поделение на НОИ, въз основа на: диплома за завършено висше или полувисше образование, или документ за придобита научна и образователна степен доктор, документ за внесените осигурителни вноски и документ, удостоверяващ срока на обучението или докторантурата.
?Здравно осигуряване:
Съгласно чл. 40, ал. 3, т. 2 от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) студентите – редовно обучение във висши училища до навършване на 26-годишна възраст, и докторантите на редовно обучение по държавна поръчка се осигуряват за сметка на държавния бюджет, освен ако не са осигурени по реда на чл. 40, ал. 1 от закона.
Съгласно чл. 39, ал. 1 от ЗЗО за задължително осигурените лица в Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), с изключение на лицата до 18-годишна възраст и лицата по чл. 40, ал. 5, от възникване на задължението им за здравно осигуряване се подават ежемесечно данни в НАП по ред, определен с наредба на министъра на финансите.
Редът, по който се подават данните по чл. 39, ал. 1 от ЗЗО, е регламентиран в Наредба № Н-8/29.12.2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица.
Данните за лицата, подлежащи на здравно осигуряване от средствата на държавния бюджет, се подават с декларация образец № 3 (приложение 2 към наредбата). Декларация образец № 3 се подава в компетентната ТД на НАП до 10 дни след края на месеца, за който се отнасят данните, като за лицата по чл. 40, ал. 3, т. 2 и 3 от ЗЗО декларацията се подава от висшите училища (чл. 3, ал. 2, т. 3 от Наредба № Н-8/29.12.2005г.).

5/5

Вашият коментар