осигуряване на самоосигуряващо се лице

3_5286/30.11.09 г.
НООСЛБГРЧчл.4, ал.3, т.1-4
НООСЛБГРЧчл.1, ал.4
ДОПКчл.162, ал.2, т.1
ДОПКчл.163, ал.1
ДОПКчл.175, ал.1
КСО
чл.7, ал.8
Относно: осигуряване на самоосигуряващо се лице
Според изложеното в запитването от 01.11.2001 год. лицето упражнява дейност като едноличен търговец с фирма ЕТ ”Х”. Подало е декларация за започване на дейност съгласно Наредба Н-8 за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица. Осигурителните вноски, които са внасяни в законоустановените срокове са в размера за фонд „Пенсии”. В подаденатадекларация за започване на дейност е посочен видът на осигуряването да е за всички осигурени социални рискове без трудова злополука и професионална болест и безработица. През м.09.2009 г. лицето започва да упражнява дейност в „У” ООД, в което е съдружник. При подаването на декларации за прекратяване на дейност на ЕТ „Х” и започване на дейност в „У” ООД е констатирано, че не може да се променя вече избрания вид на осигуряването.
В тази връзка са поставени следните въпроси:
1. След като се изчисли разликата за довнасяне, съответстваща на осигурителната вноска за фонд „общо заболяване и майчинство” за периода от 01.11.2001г. до 31.08.2009г., как да се изчисли размера на дължимата лихва? Следва ли внасянето на вноските да се осъществи с отделни платежни нареждания по периоди?
2. Следва ли да се подадат Декларация обр.1 с код „корекция” за целия период, след като Наредба № Н-8 не позволява корекция след изтичане на три години от датата, на която са били дължими осигурителните вноски?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на Кодекса за социално осигуряване (КСО, в сила от 01.01.2000 г., обн. ДВ бр.110 от 17 Декември 1999г., посл.изм.ДВ бр.42 от юни 2009г.), Наредба №Н-8 от 29 декември 2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица (ДВ бр. 1/2006 г., посл. изм. ДВ бр.3/2009 г.), Наредба за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица и българските граждани на работа в чужбина (НООСЛБГРЧ, в сила от 01.01.2000 г., обн. ДВ бр.21 от 17.03.2000 г., посл.изм. ДВбр.67/2009 г.),и Данъчно – осигурителения процесуален кодекс (ДОПК, обн. ДВ, бр.105 от 29 декември 2005г., в сила от 01.01.2006г., посл. изм. ДВ. бр.41 от 2 Юни 2009г.)изразяваме следното становище:
Осигуряването на регистрираните самоосигуряващи се лица възниква от деня, в който започнат да упражняват трудова дейност и продължава до момента на нейното прекратяване. В НООСЛБГРЧ е регламентирано, че самоосигуряващите се лица по чл. 4, ал. 3, т.1 – 4 от КСО следва да декларират в компетентната териториална дирекция на НАП обстоятелствата, свързани с упражняването на трудова дейност.
Започването, прекъсването, възобновяването или прекратяването на всяка трудова дейност, за която е регистрирано самоосигуряващото се лице, се установяват с декларация по утвърден образец от изпълнителния директор на Националната агенция за приходите (НАП), подадена до компетентната териториална дирекция на НАП и подписана от самоосигуряващото се лице в 7-дневен срок от настъпване на обстоятелството. Видът на осигуряването се определя със същата декларация.
Видът на осигуряването може да се променя за всяка календарна година, ако тази декларация е подадена до края на месец януари на съответната календарна година (чл.1, ал. 4 от НООСЛБГРЧ). Съгласно последната промяна в НООСЛБГРЧ, публикувана в ДВ, бр. 17 от 19.02.2008г., в сила от 01.01.2008г. при прекъсване и възобновяване на съответната трудова дейност през календарната година самоосигуряващото се лице не може да променя вида на осигуряването.
От гореизложеното става ясно, че в 7-дневен срок от датата, от която лицето започва да упражнява дейност като управител на „У” ООД,следва да подаде декларация по образец, като декларира възобновяването на осигуряването, но без да променя вида му. В конкретния случай промяна във вида на осигуряването ще е възможно от началото на следващата календарна година при положение, че е подадена декларация за това обстоятелство до края на месец януари 2010 г.
Тъй като в първоначално подадената декларация е направен избор видът на осигуряването да бъде за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, а ежемесечно са внасяни вноски само за фонд „Пенсии”, то следва да се довнесе разликата между дължимите и внесени осигурителни вноски за целия период от 01.11.2001 год. до 31.08.2009 год.
Следва да се има впредвид, че задължителните осигурителни вноски са публични държавни вземания, които се събират по реда на ДОПК (чл. 162, ал. 2, т. 1 и чл. 163, ал. 1 от ДОПК). Публичните вземания се погасяват в следната последователност: главница, лихви, разноски (чл. 169, ал. 1 от ДОПК). В чл. 175, ал. 1 от ДОПК е регламентирано, че за неплатените в законоустановените срокове публични задължения се дължи лихва в размер, определен в съответния закон. Вземанията за държавното обществено осигуряване се събират с лихва в размер на основния лихвен процент на Българската народна банка за периода плюс 20 пункта (чл. 113, ал. 1 от КСО).
По силата на чл. 7, ал. 8 от КСО осигурителите внасят осигурителните вноски за всеки месец поотделно чрез прехвърляне от сметките си по съответната сметка на държавно обществено осигуряване. Осигурителите, които нямат банкова сметка, внасят осигурителните вноски в брой в банките и в пощенските клонове и станции по съответната сметка на държавно обществено осигуряване.
Съгласно разпоредбата на чл.3, ал.4 от Наредба № Н-8/29.12.2005г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица, декларации образец № 1 не се подават за коригиране и заличаване на данни след изтичане на 3 години от датата, на която са били дължими осигурителните вноски. В тези случаи декларации се подават само след изрични указания на НАП или НОИ във връзка с възложените им дейности. Декларация образец 6 се коригира след изрични указания на НАП. За да се извърши корекция на вече подадените декларации обрИзх. № 1 задълженото лице следва да подаде молба в компетентната ТД на НАП. В молбата се описват причините, поради които се налага корекция на вече подадени декларации и се прилагат доказателства, които налагат корекцията. Към молбата се прилагат също попълнени коригиращи декларации и протокол в два екземпляра /в конкретния случай декларациите следва да се попълнят на техническиносител/.

Оценете статията

Вашият коментар