осигуряване на член на управителен съвет на кооперация

3_3176/29.11.2010г.
КЗОО, чл. 4, ал. 3, т. 5;
КСО, чл.4, ал.1, т.8;
Относно:осигуряване на член на управителен съвет на кооперация
Според изложеното в запитването през периода от април 2000 г. до март 2008 г. лицето е член на Управителния съвет на ПК „Е”- гр. Л, като няма сключен трудов договор. В тази връзка се поставя въпроса следва ли кооперацията да осигурява лицето за получените възнаграждения във връзка с участията му в заседания на Управителния съвет за посочения период?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на Кодекса за задължително обществено осигуряване (КЗОО, ДВ бр.110/1999 г., загл. изменено Кодекс за социално осигуряване (КСО, ДВ бр. 59/2003 г., посл. изм. ДВ бр. 59/2010 г), Закона за здравно осигуряване (ЗЗО, ДВ бр. 70/1998 г., посл. изм. ДВ бр. 62/2010 г.) и Наредбата за общественото осигуряване на самоосигуряващите се лица и българските граждани на работа в чужбина и морските лица, издадена от МС (НООСЛБГРЧМЛ, ДВ бр.21/2000 г., посл. изм. ДВ бр.2/2010 г.)изразяваме следното становище:
Органите на управление на кооперациите са: общото събрание, управителният съвет, председателят и контролният съвет. Членовете на управителния съвет, председателят и членовете на контролния съвет се избират от общото събрание за срок 4 години – чл.56 от ЗК. Тези лица могат да получават възнаграждение за участие в заседанията като изпълняват функциите си по сключен трудов договор или без наличието на трудово правоотношение. Видно от запитването, възнаграждението, което сте получавал като член на управителния съвет за участията си в заседанията не е по трудови правоотношения.
С оглед промените на нормативната уредба хронологично основанията за осигуряване са, както следва:
До 31 декември 2003г. за лицата, работещи на изборни длъжности, не съществува специален режим на осигуряване. Същите се осигуряват задължително по реда, определенза работещите по трудово правоотношение или като лица, работещи без трудово правоотношение.
Предвид описаната фактическа обстановка в конкретния случай за времето от 2000г. до 31 декември 2003г. Лицето подлежи на осигуряване по реда,определен за лица, работещи без трудови правоотношения
За периода от 1 януари 2000 г. до 08.08.2000 г. съгласно чл. 4, ал. 3, т. 5 от КЗОО, в сила от 1 януари 2000 г., задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт са лицата, които полагат труд без трудово правоотношение и получават възнаграждение, равно или над една минимална работна заплата. След промяната на посочената норма от 08.08.2000г., задължителното осигуряване се провежда когато полученото месечно възнаграждение е равно или над една минимална работна заплата, след намаляването му с нормативно признатите разходи по Закона за облагане доходите на физическите лица/ЗОДФЛ,отм/. За периода след1 януари 2002 г. осигуряването на лицата, които полагат труд без трудово правоотношение, се извършва на основание чл. 4, ал. 3, т. 5 и новосъздадената от 2003 г. т. 6 от ал. 3, на чл. 4 от КСО. Осигурителните вноски се дължат върху полученотовъзнаграждение след намаляването му с нормативно признатите разходи по ЗОДФЛ /отм/.
Следва да се има предвид, че ако за периода 2000 г. – 2003 г., освен получаваното възнаграждение като член на Управителния съвет на кооперацията, лицето е било и член-кооператор в същата, то осигуряването му е следвало да се осъществява по реда на чл.4, ал.1, т.4 от КЗОО.
От 1 януари 2004г. е променен реда за осигуряването като е предвидено, че задължителноосигурени за всички социални рискове салицата, упражняващи трудова дейности получаващи доходи на изборни длъжности, с изключениена лицата по т.1 и 7 от чл.4, ал.1 на КСО , както ислужителитес духовно звание на Българската православна църква и други регистрирани вероизповедания по Закона за вероизповеданията. Нормативно това е регламентирано с чл.4, ал.1, т.8 от КСО.
Съгласно чл.1, ал.6 от Наредбатаза елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски и за изчисляване на парични обезщетения месечният осигурителен доход за лицата по чл.4, ал.1, т.8 от КСО до 31 декември 2006г. е полученото брутно възнаграждение,но не по-малко от минималния месечен осигурителен доход, определен по основната икономическа дейност на осигурителя. От 01януари 2007г.месечният осигурителен доход е полученото или начислено, но неизплатено трудово възнаграждение, но не по-малко от минималния месечен осигурителен доход. Когато лицето не е работило през целия месец, минималният осигурителен доход се определя пропорционално на отработените дни през месеца, а считано от 01 януари 2007г.на отработените дни и днитепо чл.40, ал.4 от КСО (т.е. първия работен ден от временната неработоспособност).
Предвид гореизложеното, когато член на управителния съвет на кооперацията получава възнаграждение само за участие в заседание,минималният месечен осигурителен доход се определя пропорционално на дните, през които са провеждани заседанията. Данните за осигуряването се подават от осигурителя с декларация образец № 1 с попълнен код 82 в точка 12 “Вид осигурен“.

Оценете статията

Вашият коментар