Осигуряване на член на управителните съвети на кооперация и на сдружение с нестопанска цел

КСО – чл. 4, ал. 1, т. 5 и т. 8, чл. 6, ал. 3, чл. 9, ал. 1, т. 2 и чл. 10
ОТНОСНО: Осигуряване на член на управителните съвети на кооперация и на сдружение с нестопанска цел

В отговор на Ваше запитване, постъпило по компетентност в Дирекция “Обжалване и данъчно-осигурителна практика” с вх. № ………./26.07.2017 г., Ви уведомяваме за следното:
Според изложеното в запитването, Вие сте член на Управителния съвет на Кооперация „……….“, учредена по реда на Закона за кооперациите. В Устава на кооперацията е посочено, че членовете на УС получават месечно възнаграждение за своята работа, което се определя на 90 на сто от възнаграждението на председателя на кооперацията и че отношенията с членовете на УС ще бъдат уредени със сключения договор за управление или трудов договор, а началната дата на изплащане на възнаграждението ще бъде определена с договора. Вие нямате сключен договор за управление или трудов договор с кооперацията, но участвате в заседанията на съвета.
Същевременно сте член и на Управителния съвет на Сдружение с нестопанска цел с общественополезна дейност „……………“, вписано в ЦРЮЛНЦ при Министерството на правосъдието. Участвате в заседанията на съвета, без да получавате възнаграждение за това. Няма решение на Общото събрание на сдружението, което да е определило възнаграждение на членовете на УС.
Във връзка с гореизложеното се интересувате, дали се счита, че в качеството Ви на член на управителните органи на кооперация и на сдружение с нестопанска цел упражнявате трудова дейност, за която подлежите на задължително осигуряване по Кодекса за социално осигуряване. Въпросът Ви е свързан с правото Ви на парично обезщетение за безработица по чл. 54а от КСО.
При така представената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на Кодекса за социално осигуряване, изразявам следното становище:
Упражняването на трудова дейност по смисъла на чл. 4 или чл. 4а, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) е основополагащо за възникване на основание за внасяне на осигурителни вноски за съответното лице за фондовете на държавното обществено осигуряване. Това произтича от разпоредбата на чл. 10 от КСО, която гласи, че осигуряването възниква от деня, в който лицата започват да упражняват трудова дейност по чл. 4 или чл. 4а, ал. 1 от същия кодекс, и за който са внесени или дължими осигурителни вноски и продължава до прекратяването й.
Относно осигуряването на членовете на Управителния съвет на кооперация, учредена по реда на Закона за кооперациите (ЗК):
В чл. 4, ал. 1, т. 5 от КСО е предвиден специален ред за осигуряването на членовете на кооперации. Според тази разпоредба, членовете на кооперации, упражняващи трудова дейност и получаващи възнаграждение в кооперацията, са задължително осигурени за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица. Членовете на кооперации, работещи без трудови правоотношения в кооперацията, не се осигуряват за безработица.
От цитираната разпоредба следва, че за да възникне задължение за внасяне на осигурителни вноски за съответното лице – член на кооперация, трябва да са изпълнени кумулативно двете условия, въведени с разпоредбата:
?упражняване на трудова дейност и;
?получаване на възнаграждение.
Когато член-кооператорите упражняват трудова дейност в кооперацията, но не получават възнаграждение, осигурителни вноски за тях по реда на чл. 4, ал. 1, т. 5 от КСО не се дължат.
Осигуряването на членовете на кооперации, упражняващи трудова дейност и получаващи възнаграждение в кооперацията на основание чл. 4, ал. 1, т. 5 от КСО се отнася за всички членове на кооперации, независимо дали упражняват трудова дейност по сключени договори за възлагане или по възлагателни протоколи на общото събрание или на други органи, съобразно устава и приетите правила за работата на кооперацията, както и за кооператорите, на които са възложени функции по управление и контрол – председател, членовете на управителния и контролния съвет.
Месечният осигурителен доход за членовете на кооперации е полученото брутно възнаграждение, независимо от размера му, без да се приспадат разходи за дейността, но не повече от максималния размер на осигурителния доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (ЗБДОО).
За тези лица не се определя минимален осигурителен доход по групи професии и икономически дейности. За един месец осигурителен стаж се зачита месецът, през който е получено възнаграждение, не по-малко от минималната работна заплата за страната, ако върху това възнаграждение са внесени или са дължими осигурителни вноски. Ако възнаграждението е под минималната работна заплата, осигурителният стаж се зачита пропорционално (чл. 9, ал. 1, т. 2 от КСО).
От съдържанието на запитването е видно, че дейността Ви като член на УС на кооперацията се свежда само до участие в заседанията на съвета. Според устава на кооперацията, Вие имате определено месечно възнаграждение – 90 на сто от това на председателя, като със сключването на договор за управление ще се определи и началната дата на изплащането му. Следователно за Вас ще възникне основание да се осигурявате по реда на чл. 4, ал. 1, т. 5 от КСО, когато започнете да получавате възнаграждение за полагания труд в кооперацията. В зависимост от периода, за който ще Ви се изплати възнаграждение, ще се определи и периодът, за който ще се дължат осигурителни вноски.
Относно осигуряването на членовете на Управителния съвет на сдружение, учредено по реда на Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ):
Лицата, които упражняват трудова дейност на изборни длъжности за участие в управителни и контролни органи на юридически лица, които не са търговски дружества (фондации, партии, сдружения с нестопанска цел и др.), когато в резултат от избора не е произлязло трудово правоотношение и с изключение на лицата по чл. 4, ал. 1, т. 5 и 7 от КСО, подлежат на задължително осигуряване за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица по реда на чл. 4, ал. 1, т. 8 от кодекса.
Месечните осигурителни вноски за посочените лица се дължат върху получените, включително начислените и неизплатените, брутни месечни възнаграждения или върху неначислените месечни възнаграждения, но върху не по-малко от минималния осигурителен доход по основни икономически дейности и квалификационни групи професии съгласно Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (ЗБДОО) за съответната година. По отношение същността на „неначислените възнаграждения” следва да се разбира дължими възнаграждения, когато са договорени или определени по съответния ред, но не са отразени по съответния начин в счетоводството на задълженото лице, съгласно изискванията на основните принципи за текущо начисляване и съпоставимост на приходите и разходите, заложени в чл.4, ал.1 от Закона за счетоводството.
В конкретния случай, доколкото в устава на сдружението, съответно в решение на общото събрание или на управителния орган на сдружението не е определено възнаграждение за членовете на Управителния съвет, осигурителни вноски за Вас в качеството Ви на член на съвета не следва да се начисляват и внасят. Ако впоследствие в някой от посочените актове бъде предвидена клауза за изплащане на възнаграждение, дори същото да не е начислено и изплатено, върху определеното възнаграждение, но върху не по-малко от минималния осигурителен доход, ще се дължат осигурителни вноски.

Оценете статията

Вашият коментар