Осигуряване на членовете на Съвета на директорите в акционерно дружество

2_ 1604/ 24.06.2009 г.
КСО-чл.4, ал.1, т.7
чл.6, ал.3
ОТНОСНО: Осигуряване на членовете на Съвета на директорите в акционерно дружество
Съгласноизложената в писмото фактическа обстановка членовете на Съвета на директорите в „…………….” АД, гр…………, не получават възнаграждение за дейноста си по управление и контрол. Във връзка с това е поставен въпроса: следва ли да бъдат начислявани и внасяни социални и здравни осигуровки за упражняваната от тях дейност ?
Съгласно чл.4, ал.1, т.7 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/ изпълнителите по договори за управление и контрол на търговски дружества, едноличните търговци, неперсонифицираните дружества, както и синдиците и ликвидаторите са лица задължително осигурени за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица. Осигурителните вноски се дължат върху получените или начислени, но не изплатени брутни месечни трудови възнаграждения, но върху не по-малко от минималния месечен осигурителен доход за календарната година по дейности и групи професии /осигурителния праг/ и не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход/чл.6, ал.3 от КСО/. Когато лицето не е работило през целия месец по договор за управление и контрол и получава възнаграждение например само за участие в заседания/членове на управителни,надзорни или контролни съвети/, минималният месечен осигурителен доход се определя пропорционално на дните, през които е работило.
Когато изпълнителите по договори за управление и контрол едновременно с това получават и доходи от дейности на други основания, осигурителните вноски се дължат върху сбора наосигурителните им доходи, в поредноста на чл.6, ал.10 от КСО,но върху не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход определен за календарната година със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване.
Съгласно определения в чл.7 от КСО ред за внасяне, осигурителните вноски, които са за сметка на осигурителите, се внасят едновременно с изплащането на дължимото възнаграждение или на част от него. Вноскитезасметка на осигурените лица по чл. 4, ал. 1 и 2 се внасят при изплащане на дължимото възнаграждение и не се удържат от авансовите плащания освен в случаите, когато за съответния месец е изплатен само аванс. Когато възнагражденията са начислени, но не са изплатени, осигурителят внася осигурителните вноски включително и тези които са за сметка на осигурените лицадо края на месеца, през който е извършено начисляването.
За лицата, родени след 31.12.1959 г. се внасят осигурителни вноски и за допълнително задължително пенсионно осигуряване в универсален пенсионен фонд/чл.127, ал.1 от КСО/. Осигурителните вноски се начисляват върху доходите, за които се дължат вноски за държавното обществено осигуряване /чл.157, ал.6 от КСО/ и се внасят в същите срокове.
Здравноосигурителните вноски на изпълнителите по договори за управление и контрол се определят по реда на чл.40, ал.1, т.1 от Закона за здравното осигуряване /ЗЗО/, върху дохода върху който се внасят вноските за държавното обществено осигуряване. Осигурителните вноски се внасят едновременно с осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване /чл.40, ал.1, т.1, б „в” от ЗЗО/.
Всичко изложено е приложимо в случай, че за дейността си по управление и контрол начленовете на Съвета на директорите на акционерно дружество е изплатено или начисленовъзнаграждение. Ако възнаграждение не се изплаща или начислява, въпреки, че в съответствие с основния принциппостановен в чл.10 от КСО, е налице основание за осигуряване, поради упражняване на трудова дейност, няма да съществува задължение за внасянена осигурителните вноски, тъй като осигурителни вноски се дължат върху получените или начислени но неизплатени възнаграждения /чл.6, ал.3 от КСО/.’

Оценете статията

Вашият коментар