Осигуряване на управител в търговско дружество

2_166/31.01.2014 г.
КСО – чл.4, ал.1, т.1;
чл.4, ал.1, т.7;
чл.6, ал.3;
чл.10;
ОТНОСНО: Осигуряване на управител в търговско дружество
Излагате следната фактическа обстановка: търговското дружество е ЕООД. Сключен е договор за възлагане на управление на ТД между едноличния собственик на капитала и наето лице. В договора е посочено „Брутно възнаграждение 0.00 лв.” Управителя не упражнява трудова дейност извън дейността по управление и контрол.
Поставяте въпроси за това, дали „договор за управление и контрол без уговорено възнаграждение подлежи на осигуряване”.
След справка в информационните системи на НАП се установи, че Вие не сте съдружник в търговско дружество и не сте едноличен собственик на капитала на такова, с оглед на което Ви уведомява, че съгласно разпоредбите на чл.17, ал.1, т.5, б.”б”от Данъчно осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), регламентиращи основните права и задължения на лицата е и правото им да им бъде предоставена информация за публичните им задължения и за сроковете, в които следва да заплатят дължимите от тях данъци, задължителни осигурителни вноски и други публични задължения.
Съгласно чл.85 от Данъчно осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) и в съответствие с разпоредбите на чл.3, ал.1, т.1 от Закона за Националната агенция за приходите, при кореспонденция с Националната агенция за приходите лицата следва да посочват данните, които ги идентифицират /името, съответно наименованието (фирмата) на регистрираното лице; ЕГН, респективно единния идентификационен код, определен от Агенцията по вписванията, или единния идентификационен код по БУЛСТАТ,адрес по чл.8 от ДОПК и адрес за кореспонденция/.
Предвид горепосочените основания и съгласно т. 4.3 от Процедура ДОМ – 01, утвърдена със заповед № ЗЦУ – 598/21.06.2011г. на Заместник изпълнителния директор на НАП, отговор не се предоставя, когато запитването не съдържа данни, идентифициращи подателя или задълженото лице (когато подателя не поставя въпрос за своите задължения, а за друго задължено лице): име, ЕГН/ЛНЧ, съответно фирма и Булстат, адрес за кореспонденция, както и ако същото не е подписано.
Без оглед на горното, с оглед изложената от Вас непълна фактическа обстановка (не е уточнен вида на сключения договор за възлагане на управление) и действащата нормативна уредба в областта на данъчното и осигурително законодателство, изразявам следното принципно становище:
Трудовата дейност е основна правопораждаща предпоставка за възникване на осигуряване. Разпоредбата на чл.10 от Кодекса за социално осигуряване (КСО), регламентира, че осигуряването възниква от деня, в който лицата започват да упражняват трудова дейност по чл.4 или чл.4а, ал.1, и за който са внесени или дължими осигурителни вноски и продължава до прекратяването й.
Когато управителят на търговско дружество е назначен за такъв по трудов договор, следва да се има предвид разпоредбата на чл.242 от Кодекса на труда (КТ), която регламентира, че положеният труд по трудово правоотношение е възмезден.
Съгласно чл.4, ал.1, т.1 от КСО, задължително осигурени за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица са работниците и служителите, наети на работа за повече от пет работни дни, или 40 часа, през един календарен месец, независимо от характера на работата, от начина на заплащането и от източника на финансиране.
Осигурителните вноски за работниците и служителите се дължат върху получените, включително начислените и неизплатените, брутни месечни възнаграждения или неначислените месечни възнаграждения, но върху не по-малко от минималния осигурителен доход по ал.2, т.3, и не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход за съответната година (чл.6, ал.3 от КСО).
Когато договора за управление и контрол на търговско дружество е сключен по реда на Търговския закон (ТЗ), следва да се имат предвид разпоредбите на чл.135-147 от същия. Отношенията между дружеството и управителя се уреждат с договор за възлагане на управлението. Договорът се сключва в писмена форма от името на дружеството чрез лице, оправомощено от общото събрание на съдружниците или от едноличния собственик (чл.141, ал.7 от ТЗ).
Договора за управление е този договор, с който се предава управлението на едно предприятие като съвкупност от права, задължения и фактически отношения, а управителят се задължава срещу определено възнаграждение да постигне определени стопански резултати в рамките на договорения срок (респективно – безсрочно).
На основание чл.4, ал.1, т.7 от КСО управителите на търговски дружества, са задължително осигурени за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица.
Ако в сключения договор за управление и контрол на дружеството е определено или договорено възнаграждение на управителя, за същия на основание чл.6, ал.3 от КСО са дължими осигурителни вноски върху изплатените, начислените, но неизплатени и върху неначислените възнаграждения, но върху не по-малко от минималния месечен размер на осигурителния доход по основната икономическа дейност на фирмата за първа квалификационна група професии от Приложение № 1 към чл. 8 от Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната календарна година и не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход (за 2014 г. – 2400 лв.) .
Неначислени възнаграждения по смисъла на чл.6, ал.3 от КСО за лицата, които упражняват трудова дейност по чл.4, ал.1, т.7 от КСО, са дължими възнаграждения, когато са договорени или определени по съответния ред, но не са начислени. Ако възнаграждения не са договорени или определени по съответния ред, задължение за внасяне на осигурителни вноски върху неначислени възнаграждения на основание чл.6, ал.3 от КСО не възниква за тези лица.
Освен в сключения договор за управление на дружеството, възнаграждението на управителя може да е определено и с учредителния договор, с решение на общото събрание, както и да бъде записано в устава на дружеството.
Следва да имате предвид, че съгласно чл.110, ал. 1 от ДОПК, органите по приходите осъществяват данъчно-осигурителния контрол чрез извършване на ревизии и проверки. При извършване на ревизии за установяване на публичните задължения за задължителни осигурителни вноски, органите по приходите могат да приложат специалния ред на чл.124а от ДОПК.

Scroll to Top