осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд са установени в глава XIII на КТ и в Глава III на ЗЗБУТ, като всички разходи, свързани с осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд

Изх. № 24-28-185
Дата:08.12.2009 год.
ЗДДС, чл. 69, ал. 1, т.1;
ЗДДС, чл. 70, ал. 1, т. 2;
ЗКПО, чл. 11;
ЗКПО, чл. 204.
Относно : данъчно третиране по ЗДДС и ЗКПО на покупка на предпазни очила за работа с компютър.
По повод Ваше запитване, препратено по компетентност в ЦУ на НАП с вх. № 24-34-185/24.07.09 г.
I. В писмото си сте изложили следната фактическа обстановка:
Във връзка с Наредба № 3 от 19.04.2001 г. за минималните изисквания за безопасност и опазване на здравето на работещите при използване на лични предпазни средства на работното място и в частност персоналната защита на очите на всички служители работещи с компютър дружеството посочва в Колективния трудов договор възможността всеки служител да закупи очила на стойност до 100 лева. Условията за покриване на тези разходи от страна на дружеството са следните:
-да представи рецепта от лекар за необходимостта от предпазни очила при работа с компютър;
-да представи оригинална фактура на името на дружеството;
-да не е закупувал очила в рамките на две години;
-да се използват единствено и само на работното място.
II. Поставените въпроси по същество са свързани със следното:
1. По Закона за данък върху добавената стойност.
За Вашето дружество налице ли е право на приспадане на данъчен кредит за покупката на предпазни очила за работа с компютър ?
2.По Закона за корпоративно подоходно облагане.
Трябва ли да се удържа и внася в държавния бюджет данък върху разходите?
III. Нормативна уредба:
-чл.11от ЗКПО;
-чл. 204 от ЗКПО;
-чл. 12 от ЗДДС;
-чл. 6, ал. 3 и ал. 4 от ЗДДС;
-чл. 69, ал. 1, т. 1 от ЗДДС;
-Чл. 70, ал. 1, т. 1 и т. 2 от ЗДДС;
-чл. 73 от ЗДДС;
IV. Становище на ЦУ на НАП:
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, на основание чл. 10, ал.1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, по така поставените въпроси изразявам следното становище:
Кодексът на труда задължава работодателя да осигури такива условия на труд, че опасностите за живота и здравето на работника или служителя да бъдат предотвратени или ограничени (чл. 275, ал. 1 от КТ).
Отговорността на работодателя за осигуряването на безопасност и здраве при работа е регламентирана с разпоредбите на Закона за здравословни и безопасни условия на труд (ЗЗБУТ). Общите задължения на работодателя относно осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд са установени в глава XIII на КТ и в Глава III на ЗЗБУТ, като всички разходи, свързани с осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, са изцяло за сметка на работодателя (чл. 16, ал. 6 от ЗЗБУТ).
Съгласно чл.9, ал.1 от Наредба № 7 от 15 август 2005г. за минималните изисквания за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, при работа с видеодисплеи, /издадена на основание чл. 36, т. 2 от ЗЗБУТ/ работодателят осигурява преглед на очите и оценка на състоянието на зрението на лицата, работещи с видеодисплеи, от специалист по очни болести:
преди започване на работа с видеодисплеи
един път на три години за лицата, ненавършили 40 години, и
ежегодно за лицата, навършили 40 години
при оплаквания от смущения на зрението, които могат да се дължат при работа с видеодисплеи
В ал.2 на посочената разпоредба е предвидено, че работодателят осигурява за своя сметка средствата за корекция на зрението на работещия за работата му с видеодисплей, ако са предписани от специалиста по очни болести при прегледите по ал.1.
Относно приложението на Закона за корпоративното подоходно облагане
Съгласно чл. 11 от ЗКПО разходите, определени като задължителни с нормативен акт, се признават за данъчни цели и не се облагат с данък върху разходите, освен когато в този закон е предвидено друго. В тази връзка отчетените разходи за предоставяне на очила за работа с видеодисплеи по реда и условията на посочените по-горе разпоредби няма да се облагат с данък върху разходите по реда на чл. 204 от ЗКПО, при наличие на документална обоснованост по смисъла на чл. 10 от ЗКПО.
Относно правото на приспадане на данъчен кредит по ЗДДС
Съгласно чл. 69, ал.1, т.1 от ЗДДС когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки, лицето има право да приспадне данъка за стоките или услугите, които доставчикът – регистрирано по този закон лице, му е доставил или предстои да му достави. Доколкото дейността на дружеството има характер на облагаеми доставки по чл. 12 от ЗДДС и работата на работещите свидеодисплейе прякосвързана с тазиоблагаема дейност, дружеството ще
има право на приспадане на пълен данъчен кредит за закупените очила – личнипредпазни средства. В случай, че дружеството Ви извършва както облагаеми, така и освободени доставки, и работата на работещите с видеодисплеи е свързана и с двата вида дейности /например администрация или счетоводство на дружеството/, дружеството Ви би имало частично право на приспадане на данъчен кредит за начисления при покупката на предпазните очила данък, на основание и в размер по чл. 73 от ЗДДС. В случай, че лицата, работещи с видеодисплеи, обслужват дейност на дружеството, свързана с извършването на освободени доставки, по отношение на дружеството Ви, на основание чл. 70, ал.1, т.1 от ЗДДС, няма да е налице право на приспадане на данъчен кредит за начисления Ви при покупката на предпазните очила данък.
Независимо, че предпазните средства имат характер на „лични“, доколкото по силата на гореизброените нормативни актове осигуряването им от работодателя на работниците е задължително, то очевидно същите са пряко свързани с независимата икономическа дейност на дружеството. Тъй като предназначението на една стока или услуга за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки обуславя наличието на право на приспадане на данъчен кредит за същите, то по аргумент за по -силното основание това право е налице относно стоки и услуги, чието осигуряване за нуждите на икономическата дейност е задължително и са предназначени за облагаемата дейност. Не следва да се приеме, че по отношение на тези предпазни средства е налице безвъзмездна доставка към работниците, доколкото същите се използват от работниците не за лични нужди, а за независимата икономическа дейност на дружеството. В този аспект, не следва да се приеме, че е налицеограничението на правото на данъченкредит, предвидени в чл. 70, ал.1, т.2 от ЗДДС, относно закупените лични предпазни средства.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар