Осигуряване на земеделски производител през 2010 г., при сключен трудов договор

КСО, чл. 4, ал. 3, т. 4, ал. 6, чл. 6, ал. 7 – 10
ЗЗО, чл. 40, ал. 1, т. 2
НООСЛБГРЧМЛ, чл. 1, ал. 1, ал. 2
ОТНОСНО: Осигуряване на земеделски производител през 2010 г., при сключен трудов договор
Депозирали сте писмено запитване в Дирекция ”Обжалване и управление на изпълнението” гр. …/18.03.2011г. В запитването посочвате, че сте в пенсионна възраст, работите по трудов договор, осигурена сте за всички социални рискове и сте регистрирана като земеделски производител. Желаете да Ви бъде отговорено дължите ли за 2010г. осигурителни вноски, в какъв размер и върху какъв доход. Към молбата представяте ксерокопия на анкетна карта за регистрация на земеделски производител и анкетен формуляр от 08.07.2010г.
С оглед изложените обстоятелства и при действащите към момента разпоредби на Кодекса за
социално осигуряване и Закона за здравното осигуряване, Ви предоставяме следния отговор:
Съгласно разпоредбата на чл. 4, ал. 3, т. 4 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/,задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт са регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители. По свой избор те могат да се осигуряват и за общо заболяване и майчинство, съгласно разпоредбата на чл. 4, ал. 4 от КСО.
Регистрирани земеделски производители по смисъла на Кодекса за социално осигуряване /§ 1. ал. 1, т. 5 от ДР на КСО/ са физическите лица, които произвеждат растителна и/или животинска продукция, предназначена за продажба, и са регистрирани по установения ред.
На основание чл. 1, ал. 1 от Наредбата за общественото осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица /НООСЛБГРЧМЛ, загл.
изм.ДВ.-бр.2 от 2010г./ задължението за осигуряване за лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1-4 от КСО възниква от деня на започване или възобновяване на трудовата дейност и продължава до нейното прекъсване или прекратяване. Започването, прекъсването, възобновяването или прекратяването на всяка трудова дейност, за която е регистрирано самоосигуряващото се лице, се установява с декларация по утвърден образец от изпълнителния директор на Националната агенция за приходите /НАП/, подадена до компетентната териториална дирекция на НАП, подписана от самоосигуряващото се лице в 7-дневен срок от настъпване на обстоятелството, съгласно разпоредбата на чл. 1, ал. 2 от НООСЛБГРЧМЛ.
Предвид разпоредбата на чл. 6, ал. 7 от КСО осигурителните вноски за лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1, 2 и 4 са за сметка на осигурените лица и се дължат авансово върху месечен осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година. За 2010 г. минималният осигурителен доход за регистрираните земеделски производители е 240 лв., а максималният месечен осигурителен доход – 2000 лв. Размерът на вноските за2010 г. за фонд ”Пенсии” за лицата, родени преди 1 януари 1960г. е 16 на сто, а за фонд ”Общо заболяване и майчинство” -3.5 на сто.
Окончателният размер на месечния осигурителен доход на самоосигуряващите се лица се определя по реда на чл. 6, ал. 8 от КСО – за периода, през който е упражнявана трудова дейност през предходната година въз основа на данните, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/, като този доход не може да бъде по-малък от минималния месечен осигурителен доход и по-голям от максималния месечен осигурителен доход. Съгласно чл. 6, ал. 9 от КСО, регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, произвеждащи непреработена растителна и/или животинска продукция, не определят окончателен размер на осигурителния доход за тази дейност. “Непреработена растителна и животинска продукция” е всеки първичен продукт, получен от растенията и животните, който е използван в естествен вид, без да е подлаган на технологична обработка и преработка, в резултат на която да са настъпили физико-химични изменения в състава /§1, т. 9 от ДР на КСО/.
На основание чл. 1, ал. 6 от НООСЛБГРЧМЛ, във връзка с чл. 4, ал. 6 от КСО,лицата по чл. 4, ал. 3, т.1, 2, 4-6 от КСО /в т.ч. регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители/, на които е отпусната пенсия, се осигуряват по свое желание по предвидения с наредбата ред.
В Закона за здравното осигуряване /ЗЗО/ липсва аналогична норма на чл. 4, ал. 6 от КСО,порадикоето, на основание чл. 40, ал. 1, т. 2 от ЗЗО, регистрираните земеделски производители, включително и когато получават пенсия, следва да се осигуряват здравно авансово върху месечен доход, който не може да бъде по-малък от минималния месечен размер на осигурителния доход за регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, определени със ЗБДОО /за 2010г.-240 лв./. Ежемесечните авансови здравноосигурителни вноски са в размер на 8 на сто. Земеделските производители и тютюнопроизводители не определят окончателен размер на осигурителния доход, когато доходът е от непреработена растителна и животинска продукция.
Съгласно чл. 6, ал. 10 от КСО лицата, които получават доходи от дейности на различни основания по чл. 4, осигурителните вноски се внасят върху сбора от осигурителните доходи, но върху не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, в следната поредност:
1.доходи от дейности на лицата по чл. 4, ал. 1 и 2 /в т.ч. от трудови правоотношения/;
2.осигурителен доход като еднолични търговци, собственици, или съдружници в търговски или в неперсонифицирани дружества, упражняващи свободно професия и/или занаятчийска дейност, регистрирани земеделски производители и тютюнопроизводители;
3.доходи за работа без трудово правоотношение.

Оценете статията

Вашият коментар