1_172/25.02.2008г.
чл. 4, ал.1, т. 7 от КСО
Във връзка с писмено запитване заведено с вх.№ …………. в Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” – ………., изразяваме следното становище:
В постъпилото запитване се посочва че лицето е регистрирано като едноличен търговец. От 25.01.2008г.е във временна неработоспособност поради бременност и раждане. Имате намерение управленските функции на фирмата да бъдат поети от прокурист, като за целта сключите договор за прокура,вписан в търговския регистър. Основната дейност на търговеца е търговия на дребно – цветарски магазин.Минималния осигурителен доход за прокурист е 570лв.Поставените въпроси са:
1. Може ли договора за прокурада бъде сключен като граждански с реално месечно възнаграждение 240лв и каква осигурителна вноска се дължи?
2. Какви осигурителни вноски се дължат, ако договора за прокура е сключен с пенсионер ?
3. Възможно ли е безработен съпруг да вземеотпуск по майчинството и това след315-я ден ли трябва да се направи?
По първи въпрос
Съгласно чл. 21 от Търговския закон прокуристът е физическо лице, натоварено и упълномощено от търговеца да управлява предприятието му срещу възнаграждение. Упълномощаването на търговския управител трябва да бъде с нотариално заверени подписи и да се заявиот търговецаза вписване в търговския регистър заедно с образецот подписа на прокуриста.Представителната власт на търговския управител се разпростиравърху всички правни и фактически действия, свързани с управлението на търговското предприятие. Съгласно чл.22, ал.1 от ТЗ, прокуристът има право да извършва всички действия и сделки, които са свързани с упражняване на търговското занятие, да представлява търговеца, да упълномощава други лица за извършване на определени действия.Действиятана търговския управител са лимитирани единствено по отношение упълномощаването на други лица, с неговите права по закон.Освен това, предвид ограниченията, посочени в чл.22,ал.2 от Търговския закон, прокуристът няма право да отчуждава и да обременява с тежести недвижими имоти на търговеца, освен ако специално е упълномощен.
Отношенията между прокуриста и търговеца се уреждат с договор/чл.23 от ТЗ. /Тъй като законът не поставяизрично изискванепо отношение на формата, договорът може да бъде сключенкактокато трудов така и като граждански.Когато договорът за прокура е сключен като граждански договор за управление на едноличен търговец осигуряването е по реда на чл.4,ал.1,т.7 от КСО. С промяна на разпоредбата на чл. 4, ал.1, т. 7 от КСО (§ 4 от ЗБДОО за 2007 г., ДВ бр. 105/22.12.2006 г.), считано от 01.01.2007г. задължително осигурени за всички осигурени социални рискове саизпълнителите по договор за управление и контрол не само на търговски дружества, но и на еднолични търговци и неперсонифицирани дружества, както и синдиците, и ликвидаторите. Осигурителните вноски се дължат на основание чл.6, ал.3отКСО .
От 01.01.2008г., съгласно чл.1,ал.5 от Наредбатаза елементитена възнаграждението и за доходите върху които се правят осигурителни вноски, за лицата по чл.4,ал.1, т.7 от КСО се внасят осигурителни вноски върху полученото или начисленото, но неизплатено брутно възнаграждение, но върху не по-малкоот минималния месечен осигурителен доход за съответната професия поосновната икономическадейност на осигурителя.
Осигурителните вноскиса в размерите, които са установени за фонд „Пенсии”, фонд”Общо заболяване и майчинство”, фонд „Безработица” и фонд „Трудова злополука и професионално заболяване” по чл.12,ал.1 от Закона за бюджета на ДОО за 2008г. и се разпределятмежду осигурител и осигуренв съотношение по чл.6,ал.3 от КСО /60:40 за 2008г./
Във Вашия случай при определено месечно възнаграждение в размер на 240.00 лв, предвид гореизложеното същото е по-малко от минималния осигурителен доход по основната икономическа дейност и квалификационна група професии за осигурителя,поради което вноската седължи върху минималния осигурителен доход 570,00лв.
По втори въпрос
Обстоятелството, че договора за прокура е сключен с пенсионер не променя горепосочения ред за осигуряване.Осигуряват се по свое желание лицата на които е отпусната пенсия само когатоупражняват дейности по чл.4,ал.3,т.1,2,4 и 5 от КСО/чл.4,ал.6 от КСО/. Тъй като прокуристътупражнява дейност по чл.4, ал.1, т.7 от КСО, независимо от това, че е пенсионер и независимо от вида на пенсията, която получава, следва да внася вноски както за държавното обществено осигуряване, така и здравноосигурителни вноски.
По трети въпрос
Въпросът дали е възможносъпругът Ви, който е безработен да ползваотпуск по майчинството не е от компетентност на НАП.Компетентнапо въпроса е Дирекция Областна инспекция по труда гр……..
Директор „ОУИ”……………….
/Р.Дулева /
3_757/14.02.2007 г.
КСО, чл. 4, ал. 1, т. 7
Относно: осигуряване по договор за прокура.
Запитването е по приложението на осигурителното законодателство. След предварителен телефонен разговор с дружеството се уточнява, че негов работник, назначен по трудов договор на 8-часов работен ден, е същевременно и прокурист на еднолична фирма. Поставеният въпрос е дали това лице може да се осигурява като прокурист на ЕТ по втори трудов договор на четири часа или два часа и има ли промяна в законодателството по отношение осигуряването на прокуриста на едноличния търговец, считано от 01.01.2007 г.?
При така изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на Кодекса за социално осигуряване (ДВ бр. 110/1999 г., посл. изм. ДВ бр.105/2006 г.) изразяваме следното становище:
Съгласно чл. 21 от Търговския закон (ТЗ) прокуристът е физическо лице, натоварено и упълномощено от търговеца да управлява предприятието му срещу възнаграждение. Той има право да извършва всички действия и сделки, които са свързани с упражняване на търговското занятие, да представлява търговеца, да упълномощава други лица за извършване на определени действия. Той не може да упълномощава другиго със своите права по закон. Упълномощаването има действие спрямо трети лица след вписване в търговския регистър.
По силата на чл. 23 от ТЗ отношенията между търговеца и прокуриста се уреждат с договор. По отношение на общественото осигуряване договорът за прокура може да бъде както трудов, така и граждански.
Видно от запитването, лицето работи по основен трудов договор на пълно работно време. Няма никаква законова пречка то да изпълнява задълженията си като прокурист на еднолична фирма по втори трудов договор. Съгласно чл. 4, ал.1, т. 6 от КСО осигуряването за него по този договор е за всички осигурени социални рискове върху полученото брутно възнаграждение, но не по-малко от минималния осигурителен доход за първа квалификационна група професии по основната икономическа дейност на фирмата пропорционално на отработените часове (Приложение № 1 към чл. 8, т. 1 от ЗБДОО).
При положение, че лицето е сключило договор по извънтрудови правоотношения с промяна на разпоредбата на чл. 4, ал.1, т. 7 от КСО (§ 4 от ЗБДОО за 2007 г., ДВ бр. 105/22.12.2006 г.), считано от 01.01.2007 г. в кръга на осигурените лица за всички осигурени социални рискове са включени изпълнителите по договор за управление и контрол не само на търговски дружества, но и на еднолични търговци и неперсонофицирани дружества, както и синдиците, и ликвидаторите. По този начин и прокуристите на едноличните търговци, които са полагали труд без трудово правоотношение по реда на чл. 4, ал. 3, т. 5 или т. 6 от КСО, от 01.01.2007 г. се осигуряват за всички осигурени социални рискове.
3_231/17.01.2007 г
КСО, чл. 4, ал. 1, т. 7
Относно: осигуряване по договор за прокура.
В постъпилото запитване се посочва, че със съдебно решение, постановено преди 31.12.2006 г., фирма е вписала прокурист и отношенията с него са уредени с граждански договор. Поставеният въпрос еслед измененията на чл. 4, ал. 7 в Кодекса за социално осигуряване (КСО), сле’
Вх.№ 1_172 от 25.02.2008 Отг. ОУИ Бургас | 21_08_OZ_1_08