осигуряване през периодите на уволнение, което е признато за незаконно от компетентните органи

2_1077/ 15.09.2014 г.
КСО-чл.9, ал.3, т.2
ОТНОСНО: осигуряване през периодите на уволнение, което е признато за незаконно от компетентните органи
Според изложеното в запитването, държавен служител от Областна администрация гр…………., е освободен от работа на 29.12.2009 г.,а в последствие е възстановен от същата дата с решение на Върховния административен съд. През периода от 01.04.2011 г. до 01.01.2014 г., лицето е назначено по трудов договор в друго дружество с работно време – 4 часа дневно и трудово възнаграждение 474.00 лв. От 15.06.2013 г. до 14.11.2013 г., лицето е било в отпуск за временна неработоспособност и е получило обезщетение от НОИ. За този период Областна администрация гр………. не е подавала данни с декларация обр.№ 1 за осигурителен доход. Във връзка с изложеното е поставен въпроса: Дължими ли са осигурителни вноски на основание чл.9, ал.3, т.2 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/ за периода от 15.06.2013 г. до 14.11.2013 г., когато лицето е било във временна неработоспособност?
При така изложената фактическа обстановка и действащата нормативна база, свързана с осигурителното законодателство, изразявам следното становище :
На основание чл.4, ал.1, т.2 от КСО, държавните служители по Закона за държавния служител са задължително осигурени за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица. Осигурителните вноски се дължат върху получените или начислените, но неизплатени брутни месечни възнаграждения по тези правоотношения, но върху не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход и не по-малко от минималната месечна работна заплата за страната, и са за сметка на държавния бюджет /чл.4, ал.5 от КСО/.
Съгласночл.9, ал.3, т.2 от КСО, за осигурителен стаж се зачита и времето, през което лицата по чл.4, ал.1, т.1, 2, 3 и 4 и 4а, ал.1 са били без работа поради уволнение, което е признато за незаконно от компетентните органи – от датата на уволнението до възстановяването им на работа, но не по-късно от 14 дни от влизането в сила на акта, с който се признава незаконността на уволнението от съответния компетентен орган; за този период се внасят осигурителни вноски за сметка на осигурителя, а за лицата по чл.4а, ал.1 – от работодателя им върху последното брутно възнаграждение, ако лицето не е било осигурявано; ако лицето е било осигурявано, осигурителните вноски се внасят върху разликата между последното брутно възнаграждение и осигурителния доход за периода, ако този доход е по-малък.
Осигурителните вноски за периодите на незаконно уволнение са в размерите за фонд “Пенсии“ на държавното обществено осигуряване, в зависимост от категорията труд, по която лицето е работило преди уволнението и за допълнително задължително пенсионно осигуряване /чл.9, ал.4 и 5 от КСО/. Възнаграждението, върху което се внасят осигурителните вноски, не може да бъде по-малко от минималния месечен осигурителен доход, определен съгласно чл.6, ал.3 от КСО, а за лицата, за които няма определен минимален месечен осигурителен доход, осигурителните вноски се внасят върху не по-малко от минималната месечна работна заплата за страната за съответния период.
Осигурителните вноски за периода по чл. 9, ал. 3, т. 2 се внасят от осигурителядо 25-о число на месеца, следващ месеца, през който е влязъл в сила актът, с който се признава незаконността на уволнението от съответния компетентен орган /чл. 7, ал. 12, т. 2 от КСО/.
На основание чл.3, ал.1, т.1, буква „б” от Наредба № Н–8 от 29 декември 2005 г.за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица за периода на уволнението, което е признато за незаконно от компетентните органи, работодателят, извършил незаконното уволнение, следва да подаде в срока за внасяне на осигурителните вноски по чл.7, ал.12, т.2 от КСО данни с Декларация обрИзх. № 1в компетентната ТД на НАП с код за вид осигурен „18”.
Съгласно разпоредбите на чл.9, ал.2, т.2 от КСО, за осигурителен стаж, без да се правят осигурителни вноски, се зачита времето на платените и неплатените отпуски за временна неработоспособност,за отпуск за бременност и раждане и при осиновяване на дете от 2-до 5-годишна възраст.
Предвид изложеното за периодите, през които лицето е останало без работа поради уволнение, което е признато за незаконно от компетентните органи и не е било осигурявано, осигурителните вноски се внасят върху последното брутно трудово възнаграждение. За периода през които лицето е било осигурявано, осигурителните вноски се внасят върху разликата между последното брутно възнаграждение и осигурителния доход за периода, ако този доход е по-малък. Времето, през което лицето е било във временна неработоспособност се зачита за осигурителен стаж, без да се правят осигурителни вноски /основание чл.9, ал.2, т.2 от КСО/, поради което за тези периоди се дължат осигурителни вноски върху последното брутно трудово възнаграждение на лицето преди уволнението, съответно подават се и данни с декларация образец № 1, съгласно Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г.
Становище, третиращо подобна тематика свързана с дължимост на осигурителни вноски по чл.9, ал.3, т.2 от КСО за периоди на ползване на отпуск за бременност и раждане и отглеждане на дете при друг работодател, може да намерите на страницата на НАП www.nap.bg , в система „Въпроси и отговори” (писмо изх.№ 26-И-152/ 27.05.2014 г.).

Оценете статията

Вашият коментар