осигуряването на техните членове са регламентирани в Наредба за осигурителните каси.

5_94-00-176/29.09.2008
ЗРБ, чл.3, ал.1, т.9;
НОК, чл.3, ал.1, чл.6,ал.1, чл.6, ал.2, чл.8, ал.1, т.1, т.4, чл.8, ал.2, чл.11, ал.1;
КСО, чл.5, ал.4
ДР ЗБДС, §1, т.3
ЗГР, чл.25, т.9
Фактическа обстановка: Осигурителна каса /ОК/ изисква от свой член да подаде декларация за регистрация като самоосигуряващо се лице в ТД на НАП по постоянен адрес. ОК се позовава на чл.1, ал.2, 3 и 4 от НООСЛБГРЧ.
Въпрос: На какво основание ОК изисква подаване на тази декларация и какви последици би имало за осигурителните права на лицето ако не я подаде;
Съгласно чл.3, ал.1, т.9 от ЗРБ в регистър БУЛСТАТ се вписват физическите лица, упражняващи свободна професия.
В тази връзка лицата, които се осигуряватпо чл.1, ал.5, т.1 от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица и българските граждани на работа в чужбина, които са се осигурявали по ЕГН, следва да се осигуряват чрез БУЛСТАТ.
На основание чл.6, ал.3 от ЗРБ кодът по БУЛСТАТ на физическите лица, упражняващи свободно професия е 10-значен и съвпада с единния граждански номер на лицето /ЕГН/.
Регистрацията на лицата, упражняващи свободна професия се извършва в службата по вписванията по постоянен адрес- за българските граждани и чуждестранните лица, постоянно пребиваващи в страната, съгласно чл.9, ал.9, т.1 от ЗРБ.
Съгласно §1, т.3 от ДР на Закона за българските документи за самоличност, „постоянен адрес” е адресът в населеното място на територията на Република България, където гражданинът е вписан в регистъра на населението. По смисъла на чл.25, т.9 от Закона за гражданската регистрация, постоянният адрес включва данни, които се вписват в българските документи за самоличност и представлявачаст от гражданската индивидуализация на лицето.
Самоосигуряващите се лица следва да се регистрират като такива в ТД на НАП по постоянен адрес.
Задълженията на осигурителните каси, относно осигуряването на техните членове са регламентирани вНаредба за осигурителните каси.
Съгласно чл. 3, ал.1от Наредба за осигурителните каси, последните действат като осигурител за своите членове – самоосигуряващи се лица, и за наетите от членове на касата лица – по трудово или без трудово правоотношение.
За възникване и прекратяване на членственото правоотношение с осигурителната каса се подава заявление-декларация по утвърден от изпълнителния директор на НАП образец, съгласно разпоредбата на чл.6, ал.1 от Наредбата.
На основание чл.6, ал.2 от Наредбата, членовете на касата са длъжни да предоставят на управителя й необходимите документи, свързани с тяхното осигуряване.
Съгласно чл.8, ал.1, т.1 отНаредбата за осигурителните каси, касата събира дължимите осигурителни вноски и вноските за фонд “Гарантирани вземания на работниците и служителите“ и ги превежда по сметките на ТД на НАП в съответните срокове, съгласно Кодекса за социално осигуряване, Закона за здравното осигуряване и Закона за гарантираните вземания на работниците и служителите;
Касата представя на ТД на НАП на електронен носител данните по чл. 5, ал. 4 от Кодекса за социално осигуряване, данни за внесените вноски за фонд “Гарантирани вземания на работниците и служителите“ и за данъка по чл. 42 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица, на основание чл.8, ал.1, т.4 от Наредбата.
На основание чл.8, ал.2 от Наредбата за осигурителните каси, осигурителните вноски се внасят в касата от нейните членове в срокове, определени с учредителния договор.
Осигурителните каси, не носят отговорност за осигурителните задължения на своите членове, които не са направили своевременно дължимите осигурителни вноски, на основание чл.11, ал.1 на Наредба за осигурителните каси .
Следва да имате предвид, че компетентен относно осигурителните Ви права е Националният осигурителен институт.’

Оценете статията

Вашият коментар