осигуряването на юристконсулт, отговаряме следното

До
Уважаеми господин …………..,
Във връзка със запитването Ви до Националната агенция за приходите, относно осигуряването на юристконсулт, отговаряме следното:
В случай, че сюрисконсулт е сключен трудов договор съгласно Кодекса на труда, осигуряването му е за всички осигурени социални рискове, на основание чл. 4, ал. 1, т. 1 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/.
Размерът на осигурителните вноски и осигурителния доход, върху който се изчисляват вноските, са регламентирани в чл. 6, ал. 1 и 2 от КСО.
Осигурителните вноски за лицата по чл. 4, ал. 1, т. 1се внасят върху получените брутни възнаграждения, но върху не по-малко от минималния месечен осигурителен доход за съответната професия по основната икономическа дейност на осигурителя и не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, определен със Закона за бюджета на държавно обществено осигуряване /ДОО/ за съответната година.
Когато осигурителят осъществява две или повече икономически дейности, основната му икономическа дейност се определя от дейността, в която са заети най-голям брой лица, работещи по трудово правоотношение. В този случай при определянето й не се взимат предвид работниците и служителите, които са общофункционално свързани с всички дейности на осигурителя.
В случай, че сте наели лице за юридически консултации без трудово правоотношение, следва да имате предвид:
?Ако лицето не е осигурено на друго основание и получава месечно възнаграждение под минималната работна заплата за страната, след намаляването му с нормативно признатите разходите за дейността по Закона за облагане дахадите на физическите лица /ЗОДФЛ/, осигурителни вноскиза ДОО не се дължат. Осигурителните вноски за здравно осигуряване /ЗО/ се дължат на основание чл. 40, ал. 4 от ЗЗО.
?Ако лицето не е осигурено на друго основание и получава месечно възнаграждениеравно или над минималната работна заплата за страната, след намаляването му с нормативно признатите разходите за дейността по ЗОДФЛ, се дължат осигурителни вноски за ДОО и за ЗО. Осигуряването за ДОО е за за инвалидност, поради общо заболяване, старост и смърт на основание чл. 4, ал. 3, т. 5 от КСО.
В тези случаи лицата, на които е отпусната пенсия, се осигуряват по желание.
?Ако лицето е осигурено на друго основание през съответния месец се дължат осигурителни вноски за ДОО и ЗО върху полученото възнаграждение, независимо от неговия размер след намаляването му с нормативно-признатите разходи по ЗОДФЛ.
?За лицата по чл. 4 ал. 3 т. 1, 2 и 4 от КСО /лица, регистрирани като упражняващи свободна професия или занаятчийска дейност; упражняващи трудова дйност като еднолични търговци, собственици и съдружници в търговски дружества; регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители/ при изплащане на възнаграждение за работа без трудово правоотношение осигурителни вноски не се внасят от възложителя на работата и не се удържат от възнаграждението. /чл. 11 от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица и българските граждани на работа в чужбина/. Тези лица внасят осигурителни вноски върху доходите от работа без трудово правоотношение по реда на чл. 6, ал. 8 от КСО.
Стоян Марков,

Оценете статията

Вашият коментар