основна дейност и във връзка с изясняването му в настоящия случай и правилно определяне на облагаемия оборот за целите на регистрацията по ЗДДС се разгледаха и други разпоредби.

5 94-00-10/ 01.02.2011
ЗДДС, чл.96
В запитването е посочено, че физическото лице има няколко източника на облагаем доход по ЗДДФЛ, както следва:
– по договор за управление в акционерни дружества;
– по лицензионен договор за предоставяне на правото на ползване на търговски марки и
– лихва по предоставена допълнителна парична вноска във фирма, в която е съдружник – чл.134 от ТЗ.
Въпросът, който се поставят е:
1.Размерът на получената лихва включва ли се в облагаемия оборот по чл.96, ал.2 от ЗДДС? Тази доставка на финансова услуга свързана ли е с основната дейност на лицето?
Предвид гореизложеното и съобразявайки относимата към него нормативна уредба, Ви уведомявам следното:
Съгласно чл. 96. ал. 1 от ЗДДС. всяко данъчно задължено лице с облагаем оборот 50 000 лв. или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец е длъжно в 14-дневен срок от изтичането на данъчния период, през който е достигнало този оборот, да подаде заявление за регистрация по този закон. При определяне на облагаемия оборот се включват:
– облагаемите доставки, включително облагаемите с нулева ставка,
– доставки на финансови услуги по чл. 46,
– доставки на застрахователни услуги по чл. 47.
Съгласно чл.46, ал.1 от ЗДДС освободена доставка е договарянето, отпускането и управлението на кредит срещу насрещна престация (лихва) от лицето, което го отпуска, включително отпускането, договарянето и управлението на кредит при доставка на стоки при условията на договор за лизинг. В съдебната практика възникващото на основание чл.134 от ТЗ отношение между съдружниците и дружеството се приравнява на заем за потребление, без да е налице свободно изразена воля. (Решение № 2850 от 28.03.2005 г. по адм. дИзх. № 9318/2004 г. I отд. на ВАС; Решение № 6930 от 23.06.2006 г. по адм. дИзх. № 9389/2005 г., на ВАС; Решение № 6112/12.05.2009 г. и др.) и представлява освободена доставка по смисъла на чл.46, ал.1 от ЗДДС. Следователно, лихвата по допълнителната вноска по реда на чл.134 от ТЗформира облагаем оборот за целите на регистрация по чл.96, ал.2 от ЗДДС.
По силата на чл. 96. ал. 3 от закона, в облагаемия оборот не се включват доставките на финансови и застрахователни услуга, само в случаите, когато не са свързани с основната дейност на лицето, както и доставките на дълготрайни материални или нематериални активи, използвани в дейността на лицето.
В Закона за данък върху добавената стойност липсва легално определение на понятието “основна дейност“. За тълкуването на понятието за целите на чл. 96 от ЗДДС, ЦУ на НАП е издало становище Изх. № 91-00-114/18.04.2008 год., което може да намерите на електронната страница на НАП – www.nap.bg. В него подробно са разгледани критерии, по които да се определи основната дейност и е указано е, че за целите на чл. 96, ал. 3 от ЗДДС при определяне на основната дейност на лицето следва да се имат предвид фактори като: нетния размер на приходите, относителния дял на използваните дълготрайни активи, дела на заетите лица в дейността. Като водещ критерий все пак би могъл да бъде определен размерът на приходите за период не по-дълъг от последните дванадесет последователни месеца преди текущия месец. В случай обаче, че за лицето формирането на този преобладаващ процент от приходите има инцидентен, случаен, нерегулярен характер, основната дейност може да се определя съобразно останалите, посочени по – горе критерии, преценени съвкупно, включително като се отчитат намеренията и бизнес – плановете на лицето.
Предвид липсата на дефиниция в ЗДДС относно “основна дейност“ и във връзка с изясняването му в настоящия случай и правилно определяне на облагаемия оборот за целите на регистрацията по ЗДДС се разгледаха и други разпоредби.
Съгласно НКИД – 2003, изготвена от Националния статистически институт определянето на основната дейност се осъществява, като се определи коя от извършваните от лицето дейности допринася най-много в резултата от производството на стоки или услуги. Добавената стойност е основен критерий /показател/ за класифициране на единиците по икономическа дейност и определянето на основната дейност на лицето.
По смисъла на пар.1, т. 12 от ДР на Закона за счетоводството, “обичайна дейност“ е съвкупност от стопански операции, извършвани регулярно от предприятието в рамките на осъществяваната от него дейност.
Основна дейност на лицето е съвкупността от стопански операции, от които се генерират основните /значителна част от/ приходите му. Това е дейността, която заема преимуществено положение в сравнение с всички останали дейности, осъществявани от лицето.
Предвид това, за правилно определяне на това, дали лихвите се включват в облагаемия оборот за регистрация, по смисъла на чл.96, ал.2 от ЗДДС следва да се направи преценка доколко тези лихви са свързани и допринасят за извършване на основната Ви дейност.

Оценете статията

Вашият коментар