осчетоводяване на получена държавна помощ и отразяване на същата в отчетните регистри по ЗДДС.

В Дирекция ”ОДОП” – ………. постъпи писмено запитване с вх. № ………/23.05.2013 г., относно осчетоводяване на получена държавна помощ и отразяване на същата в отчетните регистри по ЗДДС.
В запитването е изложена следната фактическа обстановка: Дружеството участва в проект № ………. „Ново начало – от образование към заетост”, изпълняван от Агенция по заетостта – ДБТ П….. по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси. Възложителя е предоставил на работодателя средства от бюджета на проекта за наетото по трудов договор лице като държавна помощ.
Зададени са следните въпроси:
1. Как следва да се осчетоводи получената държавна помощ?
2. Необходимо ли е предоставените от възложителя на работодателя средства от бюджета на проекта за наетото по трудов договор лице да се отразят в дневника за продажби по ЗДДС, след като това не е продажба?
В отговор на поставените от Вас въпроси, изразяваме следното становище:
Първи въпрос: Въпросът, относно осчетоводяване на получена държавна помощ не е от компетентността на НАП. Същият е препратен за отговор по компетентност до , Дирекция „Данъчна политика”, отдел „Счетоводна практика”.
Втори въпрос: Предвид изложената фактическа обстановка, съобразявайки относимата нормативна уредба, изразяваме следното становище:
Съгласно чл. 124, ал. 2 от ЗДДС, регистрираното лице е длъжно да отрази издадените от него или от негово име данъчни документи, както и отчетите за извършените продажби по чл. 119 в дневника за продажбите за данъчния период, през който са издадени.
Според чл. 112, ал. 1 от ЗДДС данъчни документи по смисъла на закона са фактурата, известието към фактура и протоколът.
Следва да имате предвид, разпоредбата на чл. 26, ал. 3, т. 2 от ЗДДС, съгласно която, данъчната основа на доставката се увеличава с всички субсидии и финансирания, пряко свързани с доставката.
Дефиниция на понятието “субсидии и финансирания, пряко свързани с доставка“ е дадена в § 1, т. 15 от ДР на ЗДДС. В нея е посочено, че такива са субсидиите и финансиранията, чието отпускане е пряко обвързано с цената на предоставяни стоки или услуги. Не са субсидии и финансирания, пряко свързани с доставка, субсидиите и финансиранията, предназначени единствено за:
а/ покриване на загуби;
б/ финансиране на разходи, включително за придобиване или ликвидация на активи.
В конкретният случай доколкото средствата, които получавате са предназначени за покриване на разходите, свързани с персонал, същите не попадат в хипотезата на чл. 26, ал. 3, т. 2 от ЗДДС и не следва да намерят отражение в дневника за продажби.

Оценете статията

Вашият коментар