освобождаване на митнически пратки, представляващи книги по международен книгообмен в полза на ……………. и право на приспадане на данъчен кредит съгласно разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)

po
Изх. № 18-00-1
Дата: 05.01.2018 год.
ЗДДС, чл. 28;
ЗДДС, чл. 69;
ЗДДС, чл. 130.

ОТНОСНО: освобождаване на митнически пратки, представляващи книги по международен книгообмен в полза на ……………. и право на приспадане на данъчен кредит съгласно разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)

В Централно управление на Национална агенция за приходите (ЦУ на НАП), с вх. ……… е заведено запитване, в което е изложена следната фактическа обстановка:
НБ (……..) е държавно учреждение, институт с национално значение, чиито функции са уредени с различни закони и подзаконови нормативни актове. Като такъв същата е призвана да извършва международен книгообмен с държави от и извън Европейския съюз с цел изпълнение на основната си функция – събиране, съхраняване и опазване на националното и международното писмовно наследство.
В изпълнение на горепосочените функции НБ изпраща и получава множество книги на различна тематика. Тези действия се извършват с оглед попълване на книжния фонд на библиотеката и нямат какъвто и да било търговски характер.
На …… в НБ е получено Уведомително писмо № …… от Разменна пощенска станция при Митница София с оглед получена на името на същата пратка от САЩ с № …………, съдържаща книги на обща стойност …… USD. Същата съдържа 20 бр. книги с различна тематика, изпратени от …………. На изпратения от изпращача документ изрично е записано, че книгите са само с образователна цел и не са предназначени за продажба.
При опит да се освободи пратката е възникнала необходимост от заплащане на данък върху добавената стойност (ДДС). Считате, че като държавен институт с национално значение, чиито функции са определени в законови разпоредби и получаването на книгите е свързано само и единствено с международен книгообмен, следва книгообменът да е освободен от ДДС.
Предвид необходимостта от яснота в приложението на законовите норми спрямо извършваната от Вас дейност сте поставили следните въпроси:
1. Как би следвало да се извърши митническото оформяне на пощенски и куриерски пратки, съдържащи книги по международен книгообмен между НБ и други международни библиотечни институции и дължим ли е ДДС при условие, че книгите са изпратени без никакво заплащане от страна на библиотеката и при условие, че срещу тези книги НБ изпраща свои книги от фонда?
2. Ако при внос е дължим ДДС и при условие, че НБ е регистрирана по ДДС, следва ли при износ на книги за трети страни да се ползва право на данъчен кредит?Информирам Ви, че първият поставен въпрос е изпратен за отговор по компетентност до Агенция „Митници“ с писмо изх. ……………….. г. по описа на ЦУ на НАП. От Агенция „Митници“ е получен отговор и е заведен в ЦУ на НАП с вх.№ …………………..г., копие от който Ви е изпратен и на Вас.
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба по зададения от Вас втори въпрос на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, изразявам следното становище:
Съгласно разпоредбата на чл. 69, ал. 1 от ЗДДС, когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки, лицето има право да приспадне данъка за стоките или услугите, които доставчикът – регистрирано по този закон лице, му е доставил или предстои да му достави, както и начисления данък при внос на стоки по чл. 56 и 57 от закона и изискуемия от него данък като платец по глава осма от закона.
Правото на приспадане на данъчен кредит не е налице съгласно чл. 70, ал. 1, т. 2 от ЗДДС, независимо че са изпълнени условията на чл. 69 или на чл. 74, когато стоките и услугите са предназначени за безвъзмездни доставки или за дейности, различни от икономическата дейност на лицето.
Видно от цитираната нормативна уредба, правото на приспадане на данъчен кредит е в пряка зависимост от извършваните доставки, за които ще се използват получените стоки.
Според изложеното с цел изпълнение на основната си функция – събиране, съхранение и опазване на националното и международно писмовно наследство НБ изпраща и получава множество книги на различна тематика, като тази дейност няма търговски характер и за получените книги не се дължи заплащане, а НБ от своя страна изпраща свои книги от фонда. От изложено в запитването не става ясно дали при книгообмена е налице условие при предоставяне на книги отсрещната страна също да предостави книги или липсва такова условие и книгите се предоставят безвъзмездно.
В случай че е налице условие срещу предоставените книги да се предоставят такива и от насрещната страна, то ще е налице бартер по смисъла на ЗДДС. На основание чл. 130 от закона, когато е налице доставка, по която възнаграждението изцяло или частично е определено в стоки или услуги, приема се, че са налице две насрещни доставки, като всеки от доставчиците се смята за продавач на това, което дава, и за купувач на това, което получава. В този случай НБ се явява доставчик на стока – книги, по която плащането ще се извърши в стока – също книги. Когато книгите се изпращат до трета страна, по отношение на данъчното третиране по ЗДДС на тази доставка е необходимо да се има предвид следното:
На основание чл. 17, ал. 2 от ЗДДС мястото на изпълнение при доставка на стока, която се изпраща или превозва от доставчика, получателя или от трето лице, е местонахождението на стоката към момента, в който се изпраща пратката или започва превозът ? към получателя. Съгласно чл. 28 от ЗДДС облагаема доставка с нулева ставка е доставката на стоки, които се изпращат или превозват от място на територията на страната до трета страна или територия от или за сметка на доставчика, както и доставката на стоки, които се изпращат или превозват от място на територията на страната до трета страна или територия от или за сметка на получателя, ако получателят е лице, което не е установено на територията на страната. За да се приложи нулева ставка на данъка, е необходимо доставчикът да притежава документите, предвидени в разпоредбата на чл. 21, ал. 1 от Правилника за прилагане на Закона за данъка върху добавената стойност (ППЗДДС).
На основание чл. 21, ал. 1 от ППЗДДС, когато стоките се изпращат или превозват до трета страна, за доказване на доставката по чл. 28, т. 1 и 2 от закона доставчикът следва да разполага със следните документи:
– митнически документ, в който доставчикът е вписан като износител на стоките, заверен, след потвърдено напускане на стоките от изходно митническо учреждение на напускане или друг документ, удостоверяващ износа, в случаите, когато е налице възможност да не се подава митнически документ, съгласно митническото законодателство;
– фактура за доставката;
– документ за превоза на тези стоки.
Предвид изложеното следва, че когато по линията на книгообмена НБ изпраща книги до трета страна в условията на бартер, ще е налице облагаема доставка по смисъла на чл. 12 от ЗДДС, за която е приложима нулева ставка на данъка при наличието на предвидените документи за доказването и. В този случай за НБ ще е налице право на приспадане на данъчен кредит за начисления данък при придобиването на книгите, които са предмет на доставката при условията на чл. 71 и в срока на чл. 72 от ЗДДС.
В случай че книгите се предоставят от НБ, без да е налице дължимост на плащане, включително и чрез предоставяне на книги от насрещната страна, то ще е налице безвъзмездна доставка по смисъла на ЗДДС. В този случай на основание чл. 70, ал. 1, т. 2 от закона няма да е налице право на приспадане на данъчен кредит за начисления данък при придобиването на книгите.

ЗАМ. Изпълнителен Директор на НАП:
/АЛЕКСАНДЪР ГЕОРГИЕВ/

Оценете статията

Вашият коментар