освобождаване от такса за битови отпадъци.

5_94-00-215/09.12.2008г.
ЗМДТ, чл.63,ал.2; чл.64,ал.1; чл. 66,ал.1; чл.71
ДОПК,чл. 85
относно: освобождаване от такса за битови отпадъци.
В качествотоВи насобственик на придобит по наследство недвижимимот /1/10 от къща в с.Х, община … плащате такса за битови отпадъци, без да ползвате същата, тъй като Вашето местоживеене е в гр. С. Подавали сте молба да бъдете освободена от такса битови отпадъци, без да уточняване за коя година, но Ви е било отказано. Вашите въпроси са: справедливо ли е това и редно ли е да плащате тази такса и докога?
При така изложената фактическа обстановка и с огледразпоредбите на Закона за местните данъци и такси /ЗМДТ/ изразяваме следното становище:
В чл. 64, ал.1 от ЗМДТ са регламентирани лицата, които дължат такса за битови отпадъци. Това са данъчнозадължените лица – собственици или вещноправни ползватели на имоти.
Таксата за битови отпадъци /ТБО/ се заплаща за услугите по събирането, извозването и обезвреждането в депа или други съоръжения на битовите отпадъци, както и заподдържането на чистотата на териториите за обществено ползване в населените места. Видът на услугите и границите наотделните райони, в които ще се предоставят услугите, се определя със заповед на кмета на общинатаи се обявяватпублично до 30 октомврина предходната година по силата на чл. 63, ал.2 от ЗМДТ.
Определянето на размерана таксата, диференциран по отделните видове услуги е от компетентността на общинския съвет на съответното населено място /чл. 66, ал.1 от ЗМДТ/. Размерът на таксата за всеки един имот и определен в зависимост от района и обема на услугите, които се извършват в него.
В заключение цялата нормативна уредба на таксата за битови отпадъци е изградена върху принципа, съгласно който такса се заплаща в зависимост от вида и обема на извършените услуги.
Уведомяваме Ви, че основанията за освобождаване от такса битови отпадъци са посочени в чл. 71 от ЗМДТ, който гласи:
„Не се събира такса за :
1.сметосъбиране и сметоизвозване, когато услугата не се предоставя от общината /чл. 71, т.1 ЗМДТ в сила от 01.01.2004г. /;
2.поддържане чистотата на териториите за обществено ползване – когато услугата не се предоставя от общината;
3.обезвреждане на битови отпадъци и поддържане на депа за битови отпадъци и други съоръжения за обезвреждане на битови отпадъци – когато няма такива.”
С измененията на ЗМДТ / в сила от 01.01.2004г./ се предоставя в компетентност на общинските съвети определянето и реда за заплащане на таксите, вкл. таксата за битови отпадъци. За целта общинските съвети издават наредби /чл. 9, ал.1 от ЗМДТ/. С наредбата по чл. 9 от ЗМДТ се определя и реда, по който лицата, неползващи услугата през съответната година или през определен период от нея,се освобождават от заплащане на такса /чл.8, ал.5 ЗМДТ/. Ако в Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на община ….., приета с Решение на Общинския съвет – не е предвиден ред за освобождаване от такса за „сметосъбиране и сметоизвозване” на имоти , които не се използват, подадената от Вас молба / в която да са включени и останалите наследници/ за освобождаване от такса за сметосъбиране и сметоизвозване за притежавания от Вас имот в с.X не представлява основание за намаляване размера на таксата за битови отпадъци.
Дължими обаче остават таксата за поддържане на чистотата на териториите за обществено ползване и таксата за обезвреждане на битовите отпадъци и поддържане на депа за битови отпадъци, ако общината предоставя тези услуги.
Следва да имате предвид обаче, че ако имотът, за който ще се ползва освобождаване от такса за битови отпадъци е „основно жилище” за някой от наследниците се предполага, че същият се използва през определена част от годината и при това положение не еизпълнено условието за освобождаване от заплащане на такса. Определението за „Основно жилище” се съдържа в §1, т.2 от ДР на ЗМДТ – имотът, който служи за задоволяване на жилищните нужди на гражданина и членовете нанеговото семейство през преобладаващата част от годината.
Дължим да Ви уведомим, че с последните промени в Закона за местните данъци и такси, публикувани в ДВ, бр. 105 от 2005г. , в сила от 1.01.2006г., администрирането на местните данъци и такси е изцяло от компетентността на служителите на общината по реда на Данъчно – осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/ – чл. 4, ал.1 от ЗМДТ. Компетентна по смисъла на чл.8, ал.5 от ДОПК в случая е община …..
Разпоредбите по отношение на местните такси, регламентирани в чл.6, ал.1 вр. чл. 9а, ал.1 от ЗМДТ предвиждат, че събирането им се осъществява от общинската администрация. Редът за установяване на същите е уреден в чл.9б, ал.2 от ЗМДТ. Компетентен орган да установи вземанията за такси е кметът на общината. По силата на цитираната разпоредба, препраща производството по установяването имда се осъществява по реда на Закона за административното производство. Следователно, лицата, които не са доволни от така определените им такси за битови отпадъци могат да ги обжалват пред кмета на общината.
В заключение следва да Ви информираме, че на основание чл. 85 от Данъчно- осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/ в съответствие с разпоредбата на чл.3, ал.1, т.1 от Закона за Националната агенция за приходите, в кореспонденцията си с Националната агенция за приходите сте задължена да посочвате Вашите данни за идентификация /име иЕГН/ЛНЧ, съответно фирма и /или БУЛСТАТ/ЕИК/, издаден от Агенцията по вписванията.

Оценете статията

Вашият коментар