прилагане разпоредбите на чл. 59, ал.1 и 2 от ЗМДТ за моторни превозни средства, произведени / с дата на първа регистрация / в периода 1990 год. – 2004 година, и че по данни от производителя едно ката

5_53-00-148/11.09.2008г.
ЗМДТ,чл. 52; чл. 54;чл. 59, ал.1 и ал.2
ДОПК, чл. 12, ал.1, т.11;чл. 37, ал.5;чл. 42

Относно: прилагане разпоредбите на чл. 59, ал.1 и 2 от ЗМДТ за моторни превозни средства, произведени / с дата на първа регистрация / в периода 1990 год. – 2004 година, и че по данни от производителя едно катализаторно устройство е действащо до изминаване максимум на 80000 км. пробег,Ви уведомявамследното:
Обект на облагане с данък са превозните средства, регистрирани за движение по пътната мрежа в РепубликаБългария / чл. 52, т. 1ЗМДТ /. Превозните средства, които подлежат на регистрация и редът за регистрацията им са уредени в Закона за движението по пътищата и Наредба № І-45 от 24.март 2000г. за регистрацията, отчета, пускането в движение и спирането от движение на моторните превозни средства и на ремаркетата, теглени от тях.
Облекченията, свързани с данъка върху превозните средства са посочени в чл. 59 от Закона за местните данъци и такси / ЗМДТ/.
Една част от тях са въведени по екологични съображения. Такива са предвиденитенамаленияна данъка за:
– превозните средства с мощност на двигателя до 74 kw.вкл., снабдени с действащи катализаторни устройства, данъкът се заплаща с 50 на сто намаление / чл. 59, ал.1 от ЗМДТ/.
– автобусите, товарните автомобили и седловите влекачи, снабдени с „екодвигатели”, съответстващи на стандартите „Евро 1”, „Евро 2” и „Евро 3” /за тях се ползва 50 на сто намаление съгласно чл. 59, ал.2 от ЗМДТ/.
В случай , че превозното средство притежава катализаторно устройство, при подаване на декларация по чл. 54 от ЗМДТ, собствениците посочват това обстоятелство, като е възможно да представят и удостоверяващ документ.
В този смисъл, при условие, че декларатора не представи такъв документ, достатъчно е волеизявлението му, че собственото му превозно средство притежава катализаторно устройство, за да му бъде начислена отстъпка от 50 на сто , от общия размер на данъка.
На този етап към сега действащия ЗМДТ, не са посочени други изисквания на които да отговарят МПС, за да се ползват цитираните облекчения.
Съгласно чл. 4, ал.1 и ал.3 от ЗМДТ, в производствата по установяване, обезпечаване и събиране на местните данъци служителите на общинската администрация имат правата и задълженията на органи по приходите. Основно правомощие на органите по приходите е извършването на проверки и ревизии, уредено в чл. 12, ал.1, т. 1 от ДОПК, доразвито в глава ХV /Данъчно-осигурителен контрол/. Част от тази глава са ревизиите при особени случаи, т. е. при предпоставки за това, служителите на общинската администрация могат да прилагат чл. 122 от ДОПК.
Служителите на общинската администрация могат да ползват иначините за събиране на информация за техническите данни на притежаваните моторни превозни средства в условия на чл. 122 от ДОПК.
Съгласно чл. 12, ал.1, т. 11 от ДОПК във вр. с чл. 4, ал. 1 и ал. 3 от ЗМДТ, съответните служители на общинската администрация може да изискват от всички лица, държавни и общински органи данни, сведения, документи, книжа, материали, вещи, извлечения по сметки, справки и други носители на информация, необходими за осъществяване на контролната дейност. Съобразно чл. 37, ал.5 от същия кодекс, всички лица, държавни или общински органи са длъжни в 14 -дневен срок от получаването на искането на основание чл.12, ал.1, т.11 да предоставят данните, сведенията, документите, книжата, носителите на информация и другите доказателства относно посочените в искането факти и обстоятелства. На основание чл. 42 от ДОПК, в случай, че ревизираното или проверявано лице откаже да осигури достъп до подлежащ на контрол обект или откаже да представи книжа или други носители на информация, органите по приходите /респ. съответните общински служители/ могат да поискат съдействие от органите на МВР, включително за извършване на претърсване или изземване по предвидения за това в НПК. На посочените основания:
Ако компетентните органи на МВР действително не разполагат с информация за регистрацията на съответните МПС /която следва да е налична в структурните звена „Пътна полиция” при Столична дирекция „Полиция” /СДП/ или областните дирекции „Полиция” /ОДП/по постоянния адрес на собственика – за физическителица, или по адреса на регистрация в съда и в регистър БУЛСТАТ – за стопанските субекти, предвид разпоредбите на чл. 140 от Закона за движение по пътищата и тези на Наредба № І-45 от 24.03.2000г. зарегистрацията, отчета, пускането в движение и спирането от движение на моторните превозни средства и на ремаркетата, теглени от тях и откажат принудително да осъществят дейността си по чл. 7, т.19, предложение последно от ЗМВР /за регистрация на МПС/, служителите на общинската администрация може да поискат следните други съдействияот МВР: * „Пътна полиция” да събере данните чрез проверка на пътя или* органите на МВР да извършат претърсване и изземване на документи по реда на чл. 42 от ДОПК. Отказът на съответния орган от МВР подлежи на обжалване пред горестоящия орган.
Служителите на общинската администрация може да проверят и възможността да си осигурят част от информацията с помощта на други общински органи – на основание чл.167, ал.2 от горепосочената наредба, чрез проверка от службата за контрол /която се определя от кметовете на общините/ за правилното използване на алармените инсталации, монтиране в пътните превозни средства за тяхната охрана.

Оценете статията

Вашият коментар