Отговор на писмено запитване до Дирекция «ОУИ» ……., касаещо прилагането па Закона за данък върху добавената стойност (отм.).

ОТНОСНО: Отговор на писмено запитване до Дирекция «ОУИ» ……., касаещо прилагането па Закона за данък върху добавената стойност (отм.).
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИРЕКТОР,
Във връзка с писмено запитване до Дирекция „ОУИ“- гр. …., препратено по компетентност в ЦУ на НАП с вх.№ …………….., изразяваме следното
становище:
(“поред чл.64, ал.1, т.6 от ЗДДС (отм.) едно от необходимите условия за наличието па право на приспадане на данъчен кредит за даден данъчен период е получателят на доставката да притежава данъчна фактура или данъчно дебитно известие, отговарящи па изискванията на Закона за счетоводството и па ЗДДС, или съответно митническа декларация.
Съгласно разпоредбата на чл. 94, ал.1 от ЗДДС (отм.) данъчната фактура е частен писмен документ, издаван от регистрирано по този закон лице, за удостоверяване от него па възникнало облагаемо данъчно събитие и начислен данък. А според текста на чл.93, ал.2 от ЗДДС (отм.) данъчните фактури се издават от регистрираното лице – доставчик, в срок до 5 дни от датата на възникване на данъчното събитие и се отразяват в счетоводството и в дневника за продажби за данъчния период, в който са издадени.
На основание чл.25, ал.1 от ЗДДС (отм.) данъчното събитие по смисъла на този закон възниква на по-ранната от двете дати – датата па прехвърляне на правото на собственост или друго вещно право върху стока или датата на завършването на услугата или датата на плащането (цялостно или частично авансово плащане), като на датата на възникване на данъчното събитие данъкът по този закон става изискуем за облагаемите доставки и възниква задължение за регистрираното лице да го начисли (чл.25, ал.З, т. Iот ЗДДС (отм.)).
С оглед па така поставените въпроси от Дирекция ..Обжалване и управление на изпълнението“ – гр….. и изложената в писменото запитване фактическа обстановка, следва да се има предвид, че когато данъчната фактура е издадена от доставчика преди датата на извършване на плащането по същата (т.е. преди настъпването па данъчното събитие), а самото плащане по доставката е извършено в същия данъчен период, през който период е издадена данъчната фактура, условието за наличие на право на приспадане на данъчен кредит, визирано в чл.64, ал.1, т.6 от ЗДЦС (отм.) е на практика изпълнено. Това с така, защото независимо от обстоятелството, че данъчния документ е издаден от доставчика, преди да е налице валидно правно основание за неговото издаването – няма плащане по доставката, (респ. не е налице данъчно събитие но смисъла на чл.25, ал.1 от ЗДДС (отм.)), с факта на извършване на авансовото плащане от получателя, вече е налице правно основание за начисляване на данъка по доставката на основание чл.25. ал.1, т.2 от ЗДДС.
Иначе казано, данъчната фактура, която е издадена преди датата на авансовото плащане по доставката не удостоверява по достоверен начин наличието на данъчно събитие към датата на издаването на същата, но начисляването на ДДС по фактурата е правомерно, защото последвалото авансово плащане по доставката валидира основанието за издаването на фактурата, макар и към един по-късен момент – датата на плащането. В този аспект, ако доставчикът е отразил тази фактура в отчетните регистри по чл.104 от ЗДДС (отм.), отразил е данъка по фактурата в счетоводството си като задължение към бюджета и в подадена справка-декларация. когато данъчното събитие по смисъла на чл.25, ал.1, т.2 ат ЗДДС (отм.) (или авансовото плащане) е с дата от същия данъчен период, безспорно е, че данъкът по доставката с начислен правомерно в съответствие с изискванията на чл.55, ал.5 и 6 от ЗДДС (отм.). Ето защо, в този конкретен случай, разпоредбата на чл.65. ая.4, т. З от ЗДДС (отм.) не може да намери приложение, защото данъкът е дължим от регистрираното лице за данъчния период, включващ датата на възникване на данъчното събитие, по силата на което данъкът е станал изискуем (чл.55, ал.5 от ЗДДС (отм.)). В този смисъл е и текста на чл.10, параграф 2 от Директива 77/388/ЕИО, съгласно който, когато се дължи плащане по сметка преди доставката на стоките или извършването на услугите, данъкът става изискуем при получаване на плащането и върху съответно получената сума.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ:
//

Оценете статията

Вашият коментар