Отговор на писмено запитване по прилагането на разпоредбите на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) и Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

Изх. № 07-00-23
Дата: 25.06.2015 год.
ДОПК, чл. 107, ал. 3;
АПК, чл. 99.
Относно: Отговор на писмено запитване по прилагането на разпоредбите на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) и Административнопроцесуалния кодекс (АПК).
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО…………………,
Във връзка с Ваши писма дона НАП с вх. № …………от …………..2015 г. и вх. № ………….от ………..2015 г., касаещи прилагането на чл. 107, ал. 3 от ДОПК от общинската администрация, моля да имате предвид следното становище:
Съгласно чл. 4, ал. 1 от Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ) установяването, обезпечаването и събирането на местни данъци се извършва от служителите на общинската администрация по реда на ДОПК, като обжалването на свързаните с тях актове се извършва по същия ред. Според чл. 4, ал. 3 от ЗМДТ в производствата по ал. 1 служителите на общинската администрация имат правата и задълженията на органи по приходите, а в производствата по обезпечаване на данъчни задължения – на публични изпълнители. На основание чл. 4, ал. 5 от ЗМДТ кметът на общината упражнява правомощията на решаващ орган по чл. 152, ал. 2 от ДОПК, а ръководителят на звеното за местни приходи в съответната община – на териториален директор на Националната агенция за приходите.
На основание чл. 107, ал. 3 от ДОПК по искане на задълженото лице органът по приходите издава акт за установяване на задължението в 30-дневен срок от искането. Акт за установяване на задължението може да се издаде и служебно при установяване на несъответствие между декларираните данни и данните, получени от трети лица и организации, след като е изчерпан редът по чл. 103 от ДОПК, както и когато не е подадена декларация или задължението не е платено в срок и не е извършена ревизия (чл. 107, ал. 3 от ДОПК, изречение 3).
Актът за установяване на задължения по декларация (АУЗД) е индивидуален административен акт по смисъла на чл. 21, ал. 2 от АПК. Процесуалният ред за издаване на ревизионните актове и актовете за установяване на задължения е различен. Актовете за установяване на задължения по декларация не са подчинени на режима на издаване на ревизионни актове, но в производствата по издаването им органите по приходите могат да събират относимите към съответното производство доказателства служебно или по инициатива на задълженото лице (чл. 37, ал. 1 от ДОПК).
С оглед на изложените от Вас обстоятелства, касаещи влязъл в сила АУЗД и определени с акта публични задължения за данък при придобиване на имущества по дарение, за които е открито производство по принудително събиране от частен съдебен изпълнител, следва да се има предвид, че индивидуалните административни актове (какъвто е и АУЗД), влезли в сила, необжалвани по съдебен ред и ползващи се със стабилитет, не са абсолютно неотменяеми. В чл. 133 и сл. от ДОПК е уредено производство по изменение на задълженията за данъци и задължителни осигурителни вноски, определени с влязъл в сила ревизионен акт, служебно или по молба на лицето. Тази процедура е неприложима, вкл. и по аналогия, относно останалите индивидуални административни актове, издавани по ДОПК, вкл. АУЗД, с оглед различния характер на актовете. От друга страна, по аргумент на по-силното основание, не би било съобразено с целта на закона да се отрече възможността за изменение на влязъл в сила АУЗД при наличие на законова възможност за изменение на ревизионен акт. Поради това при липса на уредба и на основание § 2 ДР на ДОПК следва да се приложи уредбата по глава седма от АПК – чл. 99 и сл. за възобновяване на производства по издаване на административни актове. Отмяна на влезли в сила актове е допустима само при наличие на основанията, изброени в чл. 99 от АПК и само в сроковете за образуване на производството за възобновяване по чл. 102 от АПК.
Считам, че друга възможност за коригиране на определените задължения е образуване в обхвата на преклузивния по чл. 109, ал. 1 от ДОПК срок на ревизионно производство, което да завърши с издаването на ревизионен акт съгласно чл. 108, ал. 2 от ДОПК. В допълнение е важно да се има предвид, че няма трайно установена съдебна практика, с която да е налице изрично произнасяне от страна на съда по издаден ревизионен акт, с който са коригирани задължения, определени с влязъл в сила АУЗД по чл. 107, ал. 3 от ДОПК.
В случай, че в резултат на производството по глава седма от АПК актът за установяване на публично задължение бъде отменен, производството по принудително изпълнение може да бъде прекратено от частния съдебен изпълнител (ЧСИ) поради липса на вземане. Ако бъде издаден ревизионен акт, с който се коригира задължението по АУЗД,същият следва да бъде изпратен на ЧСИ са събиране на актуалното задължение.
Във връзка с направеното от Вас искане за извършване на проверка на задължени лица и предоставяне на информация от страна на НАП, свързана с определени търговски сделки и тяхното деклариране пред органите по приходите, е необходимо де се отбележи, че исканите от Вас данни представляват данъчна и осигурителна информация по смисъла на чл. 72 от ДОПК, за която е предвиден специален нормативен ред за опазване и разкриване. В този аспект, следва да се има предвид, че на основание чл. 4, ал. 3 от ЗМДТ служителите на общинската администрация, които имат правата и задълженията на органи по приходите, могат да извършват проверка по смисъла на чл. 110, ал. 3 от ДОПК и да установяват определени факти и обстоятелства от значение за задълженията за местни данъци.
ЗАМ.
/ГАЛЯ ДИМИТРОВА/

Оценете статията

Вашият коментар