Отписване на вземане; издаване на сметка за изплатени суми и осигуряване на нерегистрирани земеделски производители, от които се изкупуват орехи

ОТНОСНО: Подаване на годишна данъчна декларация при
откраднати документи
Във връзка с направеното от Вас запитване с писмо вх.№ …. от 29.12.2010г. при Дирекция «ОУИ» …………………., Ви уведомяваме за следното:
Съгласно изложеното в съдържанието на писмото на 27.12.2010г. сте изгубили касовия апарат, книгата с касовите отчети и цялата документация на фирмата си за годината.
Интересувате се как да си подадете годишната данъчна декларация като знаете приблизително оборота си и какви документи да приложите към декларацията.
При така изложената фактическа обстановка и предвид действащата нормативна уредба изразяваме следното принципно становище:
Съгласно чл.99, ал.3 от Данъчно осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/ и чл.17, ал.1, т.2 от същия служителите, които приемат декларации от задължените лица са длъжни при поискване да оказват съдействие по всички въпроси, свързани с попълването на декларацията, както и да посочат необходимостта от отстраняване на непълноти в попълнената декларация. Но по отношение размера на декларираните доходи не може да очаквате съдействие, тъй като декларацията е волеизявление на лицето декларатор.
В изпълнение на регламентирания в чл.3, ал.3 от ДОПК принцип за обективност в данъчното производство, истината за фактите се установява по реда и със средствата, предвидени в този кодекс.
Доказването на счетоводен разход за данъчни цели е регламентирано в чл.10 от Закона за корпоративното и подоходно облагане /ЗКПО/. Съгласно чл.10, ал.1 от ЗКПО счетоводен разход се признава за данъчни цели, когато е документално обоснован чрез първичен счетоводен документ по смисъла на Закона за счетоводството, отразяващ вярно стопанската операция.
В закона липсва изричен текст, който да урежда реда за доказване на счетоводен разход при липса на документ. Следователно във Ваш интерес е да си набавите дубликати или копия на документите, които сте получавали и издавали през годината от вашите контрагенти.
Следва да имате предвид, че на основание чл.38, ал.1, т.3 от ДОПК документите за данъчно осигурителния контрол се съхраняват 5 години след изтичане на давностния срок за погасяване на публичното задължение, с което са свързани.
Съгласно регламентираните в чл.12, ал.1 от ДОПК компетентности на органите по приходите, те могат да упражняват контрол относно спазване разпоредбите на действащата данъчно-осигурителна нормативна уредба, както и да налагат административни наказания, в случаите на установени нарушения, за които законът предвижда санкция.
По отношение на приложенията към годишната данъчна декларация, нормата на чл.51 от ЗДДФЛ регламентира, че лицата, извършващи стопанска дейност като търговци по смисъла на Търговския закон, включително едноличните търговци, заедно с годишната данъчна декларация представят и годишен отчет за дейността. А „годишен отчет за дейността” е отчетът по чл.20, ал.4 от Закона за статистиката, съгласно т.53 на §1 от Допълнителните разпоредби на ЗДДФЛ.
Във връзка със загубване на касовия апарат и документацията Ви към него, Ви обръщаме внимание на следните разпоредби от Наредба № Н-18 от 13 декември 2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства/изм.и доп. с ДВ бр.49 от 29.06.2010г./:
Съгласно чл. 3, ал. 1, всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство (ФУ), освен когато плащането се извършва по банков път или чрез наличен паричен превод, извършен чрез дружество, лицензирано да извършва дейност по налични парични преводи по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги.
Чл. 21 от Наредбата постановява, че при загубване, повреждане или унищожаване на свидетелство за регистрация на ФУ, лицето по чл. 3 е длъжно в срок до три работни дни от настъпване на събитието да уведоми писмено обслужващата сервизна фирма за издаване на ново свидетелство.
Цитираната разпоредба /чл. 21, ал. 3/ предвижда още, че при загубване, повреждане или унищожаване на паспорта на ФУ се издава дубликат от производителя или вносителя по искане на лицето по чл. 3. Върху паспорта се отбелязва, че е дубликат.
Също така, наредбата съдържа разпоредби при загубване на ФУ/касова книга, като съгласно чл. 39, ал. 8 от същата /отм., предишна ал. 5, изм. – ДВ, бр. 49 от 2010 г./ при загубване, кражба, унищожаване на ФУ и/или на книгата, лицето по чл. 3 е длъжно в срок до 3 работни дни от настъпване на събитието да уведоми за това сервизната фирма и НАП по реда на ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар