Подаване на годишна данъчна декларация по чл.50 ЗДДФЛ

ОТНОСНО: Подаване на годишна данъчна декларация по чл.50 ЗДДФЛ
В отговор на направеното от Вас запитване до органите при Министерство на труда и социалната политика гр.София вх.№ …../09.05.11г., препратено ни по компетентност чрез ЦУ на НАП с писмо вх.№ ….. от 03.06.2011г. при Дирекция „ОУИ” ………….., Ви уведомяваме за следното:
Според изложената фактическа обстановка в писмото Ви, през 2010г. сте била регистрирана като безработна в Бюро по труда към Изпълнителната агенция по заетостта. В писмото си пишете, че от„месец юли 2010г. сте започнала работа до месец март, а от март – нова работа” /предполагаме 2011г., тъй като не уточнявате/.
Със запитването си искате разяснение на данъчното законодателство във връзка с декларирането на получените от Вас доходи през 2010г. и задължението за подаване на годишна данъчна декларация по чл.50 от Закона за данъците върху доходите на физически лица /ЗДДФЛ/.
Отговаряме принципно на зададения от Вас въпрос, поради недостатъчно конкретизирани факти и обстоятелства от Ваша страна в писмото относно това: какви доходи получавате, на какво основание, имате ли сключен договор с работодателили възложител.
Изразяваме становището си, приемайки, че от месец януари до месец април 2010г. сте регистрирана като безработна, а от месец юли същата година до месец март 2011г. работите при един и същи работодател.
За времето през което сте регистрирана като безработна /до месец април 2010г./ и сте получавала обезщетение от Бюрото по труда не подлежите на данъчно облагане на основание чл.13, ал.1, т.15 от ЗДДФЛ. А съгласно чл. 52, ал.1,т.2 от с.з. необлагаемите доходи не се декларират в годишна данъчна декларация.
Съгласно чл.52, ал.1, т.1 от ЗДДФЛ не са задължени да подават годишна данъчна декларация лицата, които са получили само доходи от трудови правоотношения, когато към 31 декември на данъчната година имат само един работодател и той е определил годишния размер на данъка за всички придобити през годината доходи от трудови правоотношения и пълният размер на данъка е удържан до 31 януари на следващата година.
От изложеното в писмото Ви се разбира, че към 31.12.2010г. имате само един работодател. Разпоредбата на чл.49 от ЗДДФЛ задължава работодателите по основно трудово правоотношение към 31 декември на годината да извършат годишното изчисляване на получения от работниците доход и да определят годишния размер на дължимия данък не по-късно от 31 януари на следващата година.
Следователно за 2010г. Вие нямате задължение да подавате годишна данъчна декларация.
От писмото Ви става ясно, че от месец март 2011г. сте започнала работа при друг работодател. Съгласно чл.45, ал.1 от ЗДДФЛ следва да поискате от предходния Ви работодател служебна бележка по образец за придобития доход от 01.01.2011г. до датата на прекратяване на правоотношението си с него. В случай че към 31 декември 2011г. продължите да работите само при един работодател, на основание чл.49,ал.2 от ЗДДФЛ следва да предоставите служебната бележка от другия работодател.При това условие отново няма да имате задължение да декларирате получения доход и за 2011г.
В случай, че към 31 декември нямате работодател, т.е. прекратила сте трудовото си правоотношение и с втория работодател, при запазване на действащата норма на чл.52, ал.1,т.1 от ЗДДФЛ, ще трябва да подадете годишна данъчна декларация по чл.50, към която следва да приложите предоставените Ви служебни бележки по чл.45 от ЗДДФЛ от двамата работодатели.

Оценете статията

Вашият коментар