отразяване на данъчен документ в дневника за покупки извън срока по чл. 72 от ЗДДС

3_3120/30.06.2008 г.
ЗДДС, чл. 124, ал. 4 и ал. 6;
ППЗДДС, чл. 113, ал. 1;
ЗДДС, чл. 126, ал. 3, т. 1
Относно: отразяване на данъчен документ в дневника за покупки извън срока по чл. 72 от ЗДДС
Според изложеното в запитването кооперация е получател по фактура № …. от 13.09.2007 г., издадена от …….. АД, която е изпратена със закъснение на 06.06.2008 г. Поставя се въпроса, как следва да се отрази в дневника за покупки тази фактура от месец септември 2007 г.?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на ЗДДС /обн. ДВ бр.63 от 4 август 2006 г., посл. изм. ДВ бр.113 от 28 декември 2007 г./ и Правилник за прилагане на закона за данък върху добавената стойност /ППЗДДС, обн. ДВ, бр.76 от 15 септември 2006г., посл. изм. ДВ, бр.39 от 15.04.2007 г./ изразяваме следното становище:
С разпоредбата на чл. 124 от ЗДДС се въвежда задължението на регистрираните по този закон лица да водят регистрите – дневник за покупките и дневник за продажбите. Съгласно ал. 4 на същата правна норма регистрираното лице е длъжно да отрази получените от него данъчни документи в дневника за покупки най-късно до третия данъчен период, следващ данъчния период, пред който са издадени, но не по-късно от последния данъчен период по чл. 72, ал. 1 от закона. Според ал. 6 на чл. 124 от ЗДДС видът, съдържанието и изискванията към регистрите по този член, както и редът и начинът на отразяването на документите в тях се определят с правилника за прилагане на закона.
Разпоредбата на чл. 113, ал. 1 на ППЗДДС гласи, че дневникът за покупките съдържа информация за всички получени данъчни документи и отчети, които следва да бъдат издадени съгласно изискванията на закона или този правилник. Оттук се налага изводът, че законодателят не обвързва получените данъчни документи, които се посочват в дневника за покупките с правото на ползване на данъчен кредит.
В случаи на неотразяване или неправилно отразяване на данъчни документи следва да се приложи чл. 126 от ЗДДС.
Вразпоредбата на чл. 126, ал. 3 от ЗДДС е уреден начинът на извършване на корекции на допуснати грешки в подадени справки-декларации и VlЕS – декларации вследствие на неотразени или неправилно отразени документи в отчетните peгистри, когато същите грешки са установени след изтичането на срока за подаване на декларациите.
Случаите, когато грешката се дължи на неотразяване в отчетните регистри на документи, са уредени в т. 1 на чл. 126, ал. 3 от ЗДДС. Същата се коригира от задълженото лице чрез извършване на необходимите корекции в данъчния период, през който грешката е установена, и включване на неотразения документ в съответния отчетен регистър за данъчния период на установяване на грешката. Разпоредбата на чл. 126, ал. 3, т. 1 от закона предоставяправо на задълженото лице да коригира грешка, дължаща се на неотразени документи в отчетните регистри, като това право не се ограничава от наличието на проверка/ревизия.
Обръщаме внимание, че принципно независимо от реда за коригиране на грешки, описан в разпоредбата на чл. 126 от ЗДДС следва да се има предвид нормата на чл. 72 от с.з. относно правото на приспадане на данъчен кредит, като при пропускане на срока правото се погасява и не може да бъде упражнено чрез извършване на корекции на грешки.

Оценете статията

Вашият коментар