3_3708/11.12.2012г.
ЗДДС, чл.41, т.1,б.”а”
ЗДДС, чл.124
ППЗДДС, чл.113, ал.2
Относно: отразяване на издадени фактури съгласно разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)
Според изложеното в запитването гимназията е второстепенен разпоредител с бюджетни кредити към Министерството на земеделието и храните и е включена в СЕБРА. Доставчик е по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” за придобиване на ключови компетентности, включени в списъка, утвърден от изпълнителния директор на Агенцията по заетостта, които счита за освободени на основание чл. 41, т. 1, б. ”а” от ЗДДС.
Лицата, които се обучават, предоставят ваучери на определена стойност. Според изискванията на Закона за счетоводството и Агенцията по заетостта срещу получения ваучер в края на обучението се издава фактура на физическото лице, приносител на ваучера. Получените средства от Агенцията по заетостта се отразяват в баланса на училището като трансфер, а отчитането им се извършва извънбюджетно, съгласно изискванията на писмо изх.№ ДДС №06 от 04.04.2008г. на . При получаване на трансфера същият се отразява в баланса на училището по кредита на сметка 4682, а в извънбюджетната сметка се взема счетоводно записване чрез дебитиране на сметка 4682 срещу кредититране на сметка 7529.
Предвид изложеното се поставят следните въпроси:
1. Как следва да се осчетоводят издадените фактури (през кои сметки), предвид обстоятелството, че получената сума се осчетоводява като трансфер, а не като приход?
2.Как следва да се отразят издадените фактури в дневника за продажби, така че да се разбере, че сумата е трансфер и за нея не се дължи данък по чл.248 от Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО)?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на ЗДДС (обн. ДВ, бр.63 от 4 август 2006 г., посл. изм. ДВ, бр.94 от 30.11.2012г.) и Правилника за приложението му (ППЗДДС, обн.ДВ, бр.76 от 15.09.2006г., посл. изм. ДВ, бр. 15 от 21.02.2012 г., попр. ДВ бр.16 от 24.02.2012г.) изразяваме следното становище:
Разпоредбата на чл. 41, т. 1, б. “а“ от ЗДДС (в сила от 01.01.2011г.), регламентира като освободена доставка обучението за придобиване на ключови компетентности, предоставяни от доставчици, включени в списък, утвърден от изпълнителния директор на Агенция по заетостта или културно-просветни или научни институции.
Следователно, за да бъде третирана доставката като освободена е необходимо от една страна доставчикът да е включен в утвърдения от изпълнителния директор на Агенция по заетостта списък, а от друга – да предоставя обучение за придобиване на ключови компетентности. Последните са изрично изброени в списък на ключовите компетентности, определени съгласно Европейската квалификационна рамка в приложението към чл.4, ал.1 от Постановление № 251 на Министерски съвет от 21.10.2009г. за определяне на условията и реда за предоставяне на ваучери за обучение на безработни и заети лица по приоритетни оси 1 и 2 по оперативна програма “Развитие на човешките ресурси 2007 – 2013”.
Предвид горното, доставките на услуги, свързани с обучение за придобиване на ключови компетентности, предоставяни след 01.01.2011 г. от горепосочените лица, могат да се квалифицират като освободени доставки, ако са изпълнени специалните условия по чл. 41,т. 1, б. “а” от ЗДДС.
На основание чл. 124, ал. 2 от ЗДДС регистрираното лице е длъжно да отрази издадените от него или от негово име данъчни документи, както и отчетите за извършените продажби по чл.119 в дневника за продажбите, в данъчния период, през който са издадени. Съгласно ал.6 от цитираната разпоредба видът, съдържанието и изискванията към регистрите, както и редът и начинът на отразяването на документите в тяхсе определят с правилника за приложението на закона.
По силата на чл.113, ал.2 от ППЗДДС регистрираните лица следва да изготвят регистъра „Дневник продажби” по образец – приложение №10 към същата разпоредба, като освободените доставки се отразяват в колона №24 от същото – „Данъчна основа на освободените доставки и освободените ВОП”. Следователно, издадените фактури въввръзка с предоставените от гимназията освободени доставки по смисъла на чл.41, т.1, б.”а” от закона, следва да намерят отражение в колона № 24 на отчетния регистър „Дневник продажби”.
Въпросът относно осчетоводяването на издадените фактури е изпратен в Дирекция „Данъчна политика” при Министерството на финанситеза изразяване на становище по компетентност.
Извън горното прави впечатление, че получените суми се третират като трансфер, а не като приход и че не се дължи данък по чл.248 от ЗКПО.В тази връзка е необходимо да се има предвид, че приходите не подлежат на облагане, когато са налице едновременно следните условия:
– се реализират в резултат на действия от страна на бюджетното предприятие, които то е задължено да извърши по силата на нормативен акт и
– цената е определена в нормативен акт или в нормативен акт е заложено ограничение на цената до размера на извършените разходи.
‘