Отразяване на протокол по чл. 117, ал. 1 от ЗДДС в дневника за покупки и дневника за продажби.

Относно: Отразяване на протокол по чл. 117, ал. 1 от ЗДДС в дневника за покупки и дневника за продажби.
В Дирекция “ОУИ“ – … е постъпило писменно запитване с вх. № ../01.03.2010 г., в което като получател по ВОП, задавате следните въпроси:
1. Коя фирма /със наименование и идентИзх. № по ДДС/ от протокола по чл. 117 на ЗДДС следва да се впише като контрагент в дневника на продажбите при самоначисляване на ДДС при ВОП – тази на „доставчика” или тази на „получателя”.
2. Нарушава ли се ЗДДС и ППЗДДС, ако в дневника за продажбите като контрагент се посочи получателя по ВОП, а като източник на данъка в дневника за покупки се посочи отново получателя по ВОП.
В отговор на поставените от Вас въпроси, изразяваме следното становище:
В Приложение № 12 към чл. 113, ал. 4 на ППЗДДС са регламентирани параметри, структура и изисквания към файловете на магнитния и оптичен носител. В същото е определено, че полетата “Идентификационен номер на контрагента /доставчик/“ и “Идентификационен номер на контрагента /получател/“ съдържат идентификационния номер по ДДС на контрагента, когато същият е регистриран за целите на ДДС /България или в държава членка/, и идентификационния номер на контрагента по смисъла на §1, ал. 1, т. 1 от допълнителната разпоредба на ППЗДДС, когато контрагентът не е регистрирано по закона лице.
Полетата “Име на контрагента /доставчик/“ и “Име на контрагента /получател/“ съдържат наименованието на контрагента. Полетата се попълват задължително, когато са попълнени полетата “Идентификационен номер на контрагента /доставчик/“ и съответно “Идентификационен номер на контрагента /получател/“.
Доставчик по смисъла на чл. 11, ал. 1 от ЗДДС е лицето, което извършва доставката на стока или услуга. Доставчик при ВОП е данъчно задължено лице, регистрирано за целите на ДДС лице в друга държава членка.
При ВОП, на основание чл. 117, ал. 1, т. 1 от ЗДДС, във връзка с чл. 84 от с.з., регистрираното лице следва да издаде протокол с определени реквизити. По смисъла на
чл. 81, ал. 1, т. 1 от ППЗДДС, регистрираните лица за всяка отделна доставка издават
протокол.
На основание чл. 81, ал. 3 от ППЗДДС, когато доставчикът е регистриран за целите на ДДС в друга държава членка, освен реквизитите по чл. 117, ал. 2 от закона, протокола трябва да съдържа идентификационния номер за целите на ДДС на доставчика, под който е осъществена доставката, издаден от друга държава членка и номера и датата на фактурата – когато такава е издадена до датата на издаване на протокола.
Съгласно чл. 86, ал. 1 от ЗДДС регистрирано лице, за което данъкът е станал изискуем, е длъжно да го начисли, като:
1. издаде данъчен документ, в който посочи данъка на отделен ред;
2. включи размера на данъка при определяне на резултата за съответния данъчен период в справка-декларацията по чл. 125 за този данъчен период;
3. посочи документа по т. 1 в дневника за продажбите за съответния данъчен период.
Предвид гореизложеното с цел коректно деклариране на осъществените ВОП се изисква вярното изписване на валиден идентификационен номер по ДДС на чуждестранния контрагент /доставчик/, както в дневника за покупки, така и в дневника за продажби.

Оценете статията

Вашият коментар