Отчитане на дейност на дружество, което упражнява дейност на професионален домоуправител

Относно: Отчитане на дейност на дружество, което упражнява дейност на професионален домоуправител
В Дирекция ОДОП постъпи Ваше запитване с вх. № ……/04.12.2015г., относно прилагането на разпоредби на данъчното законодателство.
Регистрирано е дружество, което ще извършва дейност на професионален домоуправител. Същото има сключени договори с етажна собственост и получава ежемесечни приходи.
В договора е заложена цената на услугата на самостоятелен обект, която се фактурира съгласно договора в края на месеца.
Платените суми от собственицитена самостоятелни обекти в етажната собственост обхващат режийна разходи – ел.енергия, асонсьорен сервиз, почистване, такса професионален домоуправител, фонд „Ремонт и обновяване“.
Дружеството има задължение да събира и заплаща сумите за режийни разходи и сумите за фонд „Ремонт и обновяване“ от името и за сметка на етажната собственост.
Доставчиците на услугите издават документ на името на етажната собственост.
Поставени са следните въпроси:
1.Как следва да се отчитат сумите постъпили от клиентите за такса домоуправител и сумите постъпили за режийни разходи, като се има предвид, че клиентите може да закъснеят с плащането или да предплатят, което затруднява текущото им отчитане?
2.Документирането на платената такса домоуправител за всеки клиент ли следва да е с касова бележка или сумарно в края на месеца за цялата етажна собственост?
3.Заплащането на ел.енергия и ВиК услуги се извършва от професионалния домоуправител, но партидите са на името на етажната собственост. Същите не могат да се прехвърлят на името на дружеството за заплащане поради липса на акт за собственост. Как следва да се отчитат тези плащания?
След разглеждане на нормативната уредба, актуална към момента на поставяне на запитването и изложената фактическа обстановка, изразявам следното становище:
По първи и трети въпрос:
Във връзка с така поставените въпроси Ви уведомяваме, че с оглед на ограничената компетентност на Националната агенция за приходите да отговаря само на запитвания свързани с данъчното и осигурителното законодателство, писмото Ви е изпратено за изразяване на становище от дирекция „Данъчна политика“ към , което правомощие е определено с Устройствения правилник на министерството.
По втори въпрос:
Съгласночл. 118, ал. 1 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) всяко регистрирано и нерегистрирано по този закон лице е длъжно да регистрира и отчита извършените от него доставки/продажби в търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство (фискален бон) или чрез издаване на касова бележка от интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност (системен бон), независимо от това дали е поискан друг данъчен документ. Получателят е длъжен да получи фискалния или системния бон и да ги съхранява до напускането на обекта.
Редът и начинът за издаване на фискални касови бележки и за установяване на дистанционна връзка с НАП са определени с Наредба № Н-18 наот 13.12.2006г. за регистриране и отчитане на продажби в търговски обекти чрез фискални устройства.
Разпоредбата на чл. 3, ал. 1 от Наредба № Н-18/2006г. задължава всяко лице да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от ФУ или касова бележка от ИАСУТД, освен когато плащането се извършва чрез внасяне на пари в наличност по платежна сметка, кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез доставчик на платежна услуга по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи, или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги.
Според чл.25, ал.1, т.1 и ал.3 от Наредба №Н-18 на МФнезависимо от документирането с първичен счетоводен документ задължително се издава фискална касова бележка от ФУ или касова бележка от ИАСУТДза всяка продажба на лицата по чл.3, ал.1 – за всяко плащане с изключение на случаите, когато плащането се извършва чрез внасяне на пари в наличност по платежна сметка, кредитен превод, директен дебит, чрез наличен паричен превод или пощенски паричен превод по чл. 3, ал. 1, като фискалната касова бележка се издава при извършване на плащането. Лицата по чл.3 са длъжни едновременно с получаване на плащането да предоставят на клиента издадената фискална касова бележка.
Видно от гореизложеното, в общия случайНаредба №Н-18/2006 г. на МФ свързва момента на издаването на фискална касова бележка с този на плащането. В конкретния случай регистрирането и отчитането на платената такса домоуправител чрез издаване на фискална касова бележка следва да се извърши в момента на плащане на същата от съответния клиент.

Оценете статията

Вашият коментар