отчитане на парични отстъпки от следващи покупки при представяне на фискален бон съгласно Наредба № Н-18/2006 г.

.04-19-543
Дата:23.07.2011 год.
Наредба № Н-18/2006 г.
Относно: отчитане на парични отстъпки от следващи покупки при представяне на фискален бон съгласно Наредба № Н-18/2006 г.
В ЦУ на НАП е постъпило, Ваше писмено запитване препратено отс вх. № 04-19-543/14.06.2011 г., относно отчитане на парични отстъпки от следващи покупки при представяне на фискален бон, съгласно Наредба № Н-18/2006 г.
В писменото запитване е изложена следната фактическа обстановка:
„………….” ЕООД стопанисва редица търговски обекти в гр. … и други градове на страната, известни на потребителите под името „……”. Предвид обичайната търговска дейност на дружеството и в стремеж да предоставя атрактивни услуги правите следното питане, илюстрирано в описаната по-долу хипотеза: При покупка на стоки на определена стойност клиентът, съгласно нормативните изисквания получава съответния касов бон. Предвид факта, че е пазарувал за определена сума, той придобива правото да получи съответна парична отстъпка от следваща покупка при представяне на касовия бон, обективиращ стойността на първоначалната покупка (информация за отстъпката ще фигурира на първоначално издадения касов бон).”
Поставените въпроси са:
1.В така описания пример касовият бон, издаден при първоначалната покупка
и даващ право на парична отстъпка при последваща покупка, следва ли да се определи като ценна книга по Наредбата за условията и реда за отпечатване и контрол върху ценни книжа (НУРОКЦК)?
2.Възможно ли е също така дружеството самостоятелно да издава такива
касови бонове за получаване на подобни отстъпки, спазвайки само изискванията, установени по отношение на фискалните документи (а не по реда, определен от визираната НУРОКЦК).
Дружество „……….” ЕООД е отправило питането си до . По поставените в запитването въпроси относно частта касаеща ценните книжа и обхвата на Наредбата за условията и реда за отпечатване и контрол върху ценни книжа е изразено следното становище:
„Фискалната касова бележка не е ценна книга по смисъла на НУРОКЦК и не попада в приложното й поле. Съгласно чл. 2, ал. 1, т. 2 от наредбата „ценни книжа” са всички образци на документи, формуляри и бланки, които са под формата на билети или други удостоверителни знаци (квитанция, талон и др.), съдържат най-малко два защитни елемента върху хартията и/или при печата и служат за отчитане на продажби на стоки или услуги с изключение на данъчните документи по смисъла на Закона за данък върху добавената стойност. Разпоредбата на чл. 2, ал. 2 изисква тези ценни книжа да съдържат трайно вписана при отпечатването им номинална стойност или да са издадени на химизирана хартия най – малко в два екземпляра. Фискалната касова бележка не притежава характерните за ценна книга белези – не съдържа защитни елементи върху хартията и/или при печата, няма трайно вписана при отпечатването номинална стойност и не се издава на химизирана хартия. Освен това отпечатването на ценните книжа се осъществява в специализирани печатници под контрола на , което не се отнася за фискалните касови бележки.”
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, на основание чл. 10, ал.1, т.10 от Закона за Националната агенция за приходите, по така поставените въпроси изразявам следното становище:
Касовата бележка е документ, регистриращ платената от клиента сума за доставка на стока и/или услуга в търговски обект, по която се заплаща в брой, с чек, с ваучер, с банкова кредитна или дебитна карта или с други заместващи парите платежни средства, съгласно чл. 118, ал.2 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС). Прилагането на чл.118 от ЗДДС, както и редът и начинът за издаване на касови бележки се регламентират с Наредба № Н-18 от 13.12.2006г. на МФ за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти. Съгласно чл. 32, ал. 1 от Наредбата при продажба по цена с отстъпка или надбавка регистрацията във ФУ се извършва по обявената цена, след което се извършва операция “процентна или стойностна отстъпка или надбавка“.
Извършването на отстъпка при покупка на стока е въпрос на фирмена политика. В конкретния случай тъй като фирмата Ви е приела, че срещу предоставена фискална касова бележка ще извършва отстъпка, то следва да се отбележи, че сумата на отстъпката подлежи на задължително регистриране чрез фискално устройство, като част от оборота на търговския обект. Т.е. при извършването на покупка за която ще се използва отстъпката, на издадената фискална касова бележка следва да се отпечата пълната (цялата) стойност на продажбата, след което на отделен ред се отпечатва стойността на отстъпката. Спазването на описания начин за отразяване на отстъпката е задължителен, независимо от начина на удостоверяване на правото за ползване на отстъпка.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/’

Оценете статията

Вашият коментар