Отчитане на ползвания данъчен кредит за наличните активи и услуги, придобити и получени преди датата на регистрация на лицето по ЗДДС

3_2914/17.06.2008г.
ЗКПО, чл. 47, ал.1;
ЗДДС, чл. 74, ал.1 и ал. 2;
ЗМДТ, чл. 17
Относно: Отчитане на ползвания данъчен кредит за наличните активи и услуги, придобити и получени преди датата на регистрация на лицето по ЗДДС
Според изложеното в запитването дружество притежава ДМА, придобит преди датата на регистрация по ЗДДС, за който е налице право на приспадане на данъчен кредит на основание чл. 74 от ЗДДС. Този актив е заведен по сметка от група 20 с включен ДДС, за него са начислени амортизации и е деклариран по чл. 17 от ЗМДТ с тази стойност.
Примерно са посочени няколко варианта за отчитане на ДДС за наличните към датата на регистрация по ЗДДС активи, от които може да се обобщят следните въпроси:
1. Регистрираното по ЗДДС данъчно задължено лице ще продължи ли да води актива си по същата стойност или тя следва да се промени?
2. Следва ли счетоводният финансов резултат да бъде увеличен с размера на приспаднатия данък за наличните активи към датата на регистрацията?
3. Как следва да бъде отчетен приспаднатият данъчен кредит?
4. Трябва ли да се подаде коригираща декларация по чл. 17 от ЗМДТ при промяна на отчетната стойност на актива?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО, обн. ДВ бр.105 от 22 декември 2006г., последно изм. ДВ бр.110 от 21 декември 2007г./ и Закон за данък върху добавената стойност /ЗДДС, Обн. ДВ бр.63 от 4 Август 2006г., в сила от 01.01.2007г.,последно изм. изм. ДВ. бр.113 от 28 декември 2007г./ изразяваме следното становище:
Съгласно действащото счетоводно законодателство историческата цена, по която се оценяват активите (ДМА и материални запаси) към момента на тяхното придобиване, включва и невъзстановимите данъци. Счетоводното законодателство не предвижда възможност за корекция на първоначално определената историческа цена. Поради което към момента на възникване на право на данъчен кредит за наличните активи при регистрация по Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС), предприятието няма възможност да извърши корекция на първоначално определената историческа цена. В този смисъл и съгласно разпоредбите на СС 4 не следва да се извърши корекция на натрупаната амортизация по счетоводни данни на съответния актив.
В чл. 74, ал. 1 от ЗДДС e указано, че регистрираното по този закон лице (с изключение на тези, регистрирани на основание на вътреобщностно придобиване на стоки) има право на приспадане на данъчен кредит за закупените или придобитите по друг начин или внесените активи по смисъла на Закона за счетоводството преди датата на регистрацията му по този закон, които са налични към датата на регистрацията. Това право е налице при кумулативно спазване на условията, относими към съответния актив, визирани в чл. 74, ал. 2 от ЗДДС. С възникване правото на данъчен кредит за наличните активи към момента на регистрация по ЗДДС за предприятието възниква приход в размера на данъчния кредит за възстановяване за тях, тъй като е налице нарастване на икономическата изгода през отчетния период под формата на увеличаване на активите или намаляване на пасивите на предприятието (в зависимост от това дали данъчният кредит се прихваща, приспадаили възстановява).
Съгласно чл. 47, ал. 1 от ЗКПО при определяне на данъчния финансов резултат счетоводният финансов резултат се увеличава със сумата на приспаднатия от данъчно задълженото лице данъчен кредит за наличните активи към датата на регистрацията или повторната регистрация по Закона за данък върху добавената стойност, когато не са отчетени счетоводни приходи по повод приспаднатия данъчен кредит.
Тъй като историческата цена на актива се запазва, то няма да е налице промяна на декларираните данни в декларацията по чл. 17 от ЗМДТ, водещи до промяна в облагането, т.е не следва да се подава коригираща декларация.

Оценете статията

Вашият коментар