отчитането на продажби при разносна търговия

2_667/10.08.2016 г.
Наредба № Н-18 от 2006г.чл.3, ал. 1
Наредба № Н-18 от 2006г.§ 1, т. 1 от ДР
Наредба № Н-18 от 2006 г.чл.25, ал.2
ЗДДС чл.14, ал.1
ППЗДДС чл.79, ал.3 т.2
ППЗДДС чл.121, ал.1 и ал.2
относно: отчитането на продажби при разносна търговия
В запитването Ви е описана следната фактическа обстановка:
Вашето дружество е регистрирано по ДДС и осъществява търговска дейност на територията на страната. Осъществява се търговия на дребно на стоки, като фирмата не разполага с търговски обект, а търговията се извършва само и единствено чрез сайта на фирмата. От 01.07.2016 дружеството Ви, започва търговия на дребно осъществявана отново само като он-лайн търговия и на територия на Република Румъния, като клиенти са предимно физически лица и стоката се продава с ДДС 20%.
Фирмата има регистриан касов апарат.
Доставката на стокатасе извършва от куриерска фирма, която получава парите от клиента/наложен платеж/ и ги превежда по банкова сметка на дружеството Ви.
В тази връзка сте задали следните въпроси:
1.Ако куриерите, с които работите са доставчици на платежна услуга по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи, длъжни ли сте всяка доставка с наложен платеж, по която парите се вземат от куриера да бъде регистрирана на касовия апарат, след като парите се получават по банкова сметка?
2.За тази част на търговията, която се извършва на територията на Република Румъния – това дистанционна продажба ли е, след като стоката тръгва от България и се продава на данъчно незъдължени лица на територията на Румъния, и ако да, как се документират доставките, след достигане на прага за регистрация по ДДС в Румъния?
В отговор на поставените от Вас въпроси, изразявамеследното становище по приложението на разпоредбите на данъчното законодателство:
По първи въпрос:
Разпоредбата на чл. 118, ал. 1 от ЗДДС задължава всяко регистрирано и нерегистрирано по този закон лице да регистрира и отчита извършените от него доставки/продажби в търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство (фискален бон) или чрез издаване на касова бележка от интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност (системен бон), независимо от това дали е поискан друг данъчен документ. Получателят е длъжен да получи фискалния или системния бон и да ги съхранява до напускането на обекта.
Редът и начинът за издаване на фискални касови бележки и за установяване на
дистанционна връзка с НАП са определени с Наредба № Н-18 на Министерство на
финансите от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства.
В чл. 3, ал. 1 от Наредба № Н-18/2006г. е указано, че всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от ФУ или касова бележка от ИАСУТД, освен когато плащането се извършва чрез внасяне на пари в наличност по платежна сметка, кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез доставчик на платежна услуга по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи, или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги.
По силата на чл. 25, ал. 1, т. 1 от Наредба Н-18/2006 г. на МФ, независимо от документирането с първичен счетоводен документ, задължително следва да се издава фискална касова бележка за всяка продажба на лицата по чл. 3, ал. 1 – за всяко плащане, с изключение на случаите, когато плащането се извършва чрез кредитен превод, директен дебит или чрез наличен паричен превод или пощенски паричен превод по чл.3, ал. 1 от Наредба Н-18/2006 г. на МФ .
Най-често използваният начин за доставяне на стоки, поръчани от електронен магазин в България е чрез наложен платеж. По смисъла на §1, т.12 от Закона за пощенските услуги /ЗПУ/, “наложен платеж“ е пощенска услуга, при която пощенската пратка се доставя на получателя срещу заплащане на определена от подателя сума.Доставчикът на стоката я предава на куриера, който от своя страна я доставя на получателя, срещу заплащане на определена от подателя сума/стойността на стоката с или без таксата за услугата наложен платеж, в зависимост от договореното между страните по доставката/. Куриерът събира определената от подателя сума и след това в зависимост от договореностите им, му я превежда по банков път или му я изплаща в брой.
Начинът, по който куриерът превежда сумата на подателя, няма нищо общо с начина, по който се заплаща за стоката от получателя й, и който начин на плащаневсъщност е определящ при съобразяване на изискванията на законодателството за издаване на фискална касова бележка.
В описания случай, извършваната от доставчика на стоката от електронния магазинадейност е съотносима с дадената в § 1, т. 1 от ДР на Наредба № Н-18 на МФ от 13.12.2006г. дефиниция за “разносна търговия“, състояща се в продажба на стоки или услуги извън търговския обект по предварителна заявка, при която доставката се извършва от нает от доставчика персонал. По реда на чл.25, ал.2 от Наредба № Н-18/ 2006 г. при разносна търговия, фискалната бележка се издава от интернет търговеца при окомплектовката на заявката и се предава на разносвача, който от своя страна следва да я предаде на купувача при получаване на плащането.
В случай, че куриерът е същевременно лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по замисъла на ЗПУ и още преди предаването на стоката на куриера е договорено между доставчика, куриера и получателя на стоката, че определената от подателя сума по наложения платеж /стойността на стоката/ ще бъде преведена на доставчика чрез пощенски паричен превод, не е необходимо издаването на фискална касова бележка от доставчика при предаването на стоката на куриера. „Пощенски парични преводи” са пощенски услуги за изпращане на хартиен носител чрез пощенските служби на пощенски оператор, лицензиран за извършване на услуги по чл.39, т.3 от ЗПУ, на суми от подателя до получателя / т.9 от §1-ри от ДР на ЗПУ/.
Проверката дали куриерът е и лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични по смисъла на ЗПУ следва да се прави в публичния регистър, воден на основание чл.50, ал.3 от ЗПУ от Комисията за регулиране на съобщенията, който е публикуван на интернет сайта на същата.
По втори въпрос:
Дистанционните продажби представляват специален режим на облагане на доставките със стоки от регистрирани в рамките на Общността лица към нерегистрирани в рамките на Общността лица.
Според чл.14, ал.1 от ЗДДС дистанционна продажба е доставката на стоки, за която са налице едновременно следните условия:
1. стоките се транспортират от или за сметка на доставчика от територията на държава членка, различна от тази, в която транспортът приключва;
2. доставчикът на стоките е регистриран за целите на ДДС в държава членка, различна от тази, в която транспортът приключва;
3. получател по доставката е лице, което не е задължено да начисли ДДС при вътреобщностно придобиване на стоката в държавата членка, където транспортът приключва.
В т.4 на посочената разпоредба е указано, че не е дистанционна продажба доставката на: нови превозни средства; стоки, които се монтират и/или инсталират от или за сметка на доставчика; стоки, предмет на специален ред за облагане на маржа на цената за стоки втора употреба, произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети.
Ако стоките, които възнамерявате да продавате чрез сайта на фирмата не са сред изрично посочените в чл.14, ал.1, т.4 от ЗДДС и за доставките са изпълнени условията на т.1, 2 и 3 от ал.1 на чл.14 е приложим регламентирания със закона режим на дистанционни продажби.
Съгласно разпоредбата на чл.20, ал.1 от ЗДДС, когато регистрирано по ЗДДС лице извършва доставка на стоки при условията на дистанционна продажба и стоките се изпращат или транспортират от или за сметка на доставчика от територията на страната, мястото на изпълнение ще е на територията на страната до момента, в който не възникне задължение за българската фирма да се регистрира за целите на ДДС, съгласно законодателството на съответната държавата членка, където транспортът приключва. Доставките с място на изпълнение на територията на страната се документират по общия ред и на основание чл.12 от ЗДДС се облагат с данъчна ставка 20 на сто. В чл.113, ал.3 от закона е указано, че за доставки, по които получателят е данъчно незадължено физическо лице фактура може да не се издава. В тези случаи доставчикът – регистрирано по ЗДДС лице, съставя отчет за извършените продажби по чл.119 от закона, който съдържа визираната в чл.112, ал.3 от ППЗДДС информация. Отчетът за продажби се отразява в дневника за продажби, като се попълват колони 1-5 и 9-25.
Ако Вашето дружество осъществява дистанционни продажби на нерегистрирани лица в Румъния и стоките се изпращат или транспортират от или за негова сметка от територията на страната, то ще трябва да следи прага за регистрация в Румъния. В момента, в който достигне прага за регистрация в Румъния и се регистрира за целите на ДДС, мястото на изпълнение на дистанционните продажби вече няма да е на територията на страната, а в държавата членка, където транспорта приключва.
На основание чл.79, ал.3, т.2 от ППЗДДС доставката с място на изпълнение на територията на друга държава членка на стоки при условията на дистанционни продажби се документира по правилата на законодателството на тази друга държава членка.
Независимо от горното, съгласно чл.121, ал.1 и ал.2 от ППЗДДС, регистрираните лица следва да водят документация и отчетност за доставките с място на изпълнение извън територията на страната, в съответствие с изискванията на Закона за счетоводството.
Разпоредбата на чл.20, ал.5 от ЗДДС дава възможност българска фирма, регистрирана за целите на ДДС в друга държава членка,да избере мястото на изпълнение на доставка на стоки при условията на чл.14 от закона да е на територията на същата държавата членка, където пристигат стоките, независимо, че за нея не са възникнали основания за задължителна регистрация за дистанционна продажба в тази държава.

Оценете статията

Вашият коментар