ОТНОСНО: Писмено запитване във връзка с право на приспадане на данъчен кредит
В Дирекция ОДОП
постъпи Ваше запитване с вх. № 96-00-3/ 05.01.2017г.
Изложена е следната фактическа обстановка:
Основната дейност на дружеството е производство и търговия с полиетиленови изделия. Дейността се осъществява в собствена производствена база в с……………, общ……….. Производството се извършва в два производствени цеха-за производство на изделия от полиетилен и за производство на плетени „………..“ чували и „…………“ мрежа.
Във връзка с необходимостта от разширяване на производствената дейност, през 2015г. ръководството на предприятието е взело решение за стартиране на строеж на нов „Цех за производство на пластмаси“ в УПИ в землището на с………., общ………. Строителството се извършва от строителна фирма-изпълнител. Съгласно разпоредбите на ЗУТ и приложимата нормативна разпоредба, строежът е 1-ва категория. Като подобект към основния обект се изграждат и довеждащ водопровод и пътна връзка с републиканската пътна мрежа, които се намират в част от ПИ – селски път, публична общинска собственост.
За целта с Решение № 17/ 14.12.2015г., общинският съвет е дал съгласие за учредяване право на прокарване и сервитутни права на поземлен линеен обект на техническа инфраструктура – трасе за довеждащ водопровод, предварително съгласие за утвърждаване на трасе на нова пътна връзка и възлага на дружеството, собственик на УПИ да проведе процедура по промяна на НТИ на ПИ.
За изграждането на двата подобекта, дружеството е получило разрешение за строеж за пътна връзка и Заповед за допълнение на разрешение за строеж за довеждащия водопровод.
Всички разходи, свързани с изграждането на довеждащия водопровод и пътната връзка са за сметка на дружеството.
Изградената пътна връзка е единствения път за достъп до изграждания производствен обект на предприятието. Икономическата изгода от изграждането на пътната връзка е характеризирана като подобрение на актив чужда собственост.
Поставен е следният въпрос:
Във връзка с така изложената фактическа обстановка,въпросът е свързан с правото на данъчен кредит съгласно разпоредбите на ЗДДС относно разходите, свързани с изграждането на двата подобекта.
Във връзка с посочената фактическа обстановка, изразявам следното становище:
Изградените от дружеството пътна връзка и водопровод са свързани с развитието на търговската му дейност – извършването на облагаеми доставки – производство и продажба на стоки, за които в бюджета се внасят съответните данъци.
Съгласно чл.69, ал.1, т.1 от ЗДДС, когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки, лицето има право да приспаднеданъка за стоките или услугите, които доставчикът – регистрирано по този закон лице, му е доставил или предстои да му достави.
Практиката на Съда на Европейския съд приема, че в случаите на получаване на услуга, наличието на пряка и непосредствена връзка между определена получена доставка и една или повече извършени доставки, даващи право на приспадане, е по принцип необходимо, за да се признае на това лице право на приспадане на ДДС, начислен върху получената доставка.СЕС приема, че е налице право на приспадане в полза на данъчнозадълженото лице дори при липса на пряка и непосредствена връзка между определена получена доставка и една или повече извършени доставки, пораждащи право на приспадане, когато разходите за съответните услуги са част от общите разходи на това лице и поради това представляват елементи, формиращи цената на стоките или услугите, които то доставя. От изложеното в писмото става ясно, че извършените разходи в действителност имат пряка и непосредствена връзка с цялостната икономическа дейност на данъчнозадълженото лице.
В чл.70 на ЗДДС са посочени ограничения в правото на приспадане на данъчен кредит, като ал.1, т.2 визира, че правото на приспадане на данъчен кредит не е налице, независимо че са изпълнени условията на чл. 69, когато стоките или услугите са предназначени за безвъзмездни доставки или за дейности, различни от икономическата дейност на лицето.
В чл.70, ал.3, т.3 и т.4 от ЗДДС е указано, че алинея 1, т. 2 не се прилага за:
– стоките или услугите, използвани при безвъзмездно извършване на услуга от държател/ползвател за ремонт на нает или предоставен за ползване актив;
-стоките или услугите, използвани при безвъзмездно извършване на услуга от държател/ползвател за подобрение на нает или предоставен за ползване актив.
Предвид горните текстове, ще е налице право на приспадане на данъчен кредит при извършване на ремонт/ подобрение на нает или предоставен за ползване актив.
Съгласно § 1, т. 32 от ДР на ЗДДС, “подобрение” е дейността по извършването на последващи разходи, свързани с отделен актив, които водят до икономическа изгода над тази от първоначално оценената стандартна ефективност на този актив. Считано от 01.01.2013 г. създаването на нов актив от държател/ползвател на нает или предоставен за ползване актив е приравнено на подобрение.
По силата на чл. 97 от Закона за собствеността, когато чужда вещ е присъединена като част към главна вещ по такъв начин, че не би могла да се отдели без съществено повреждане на главната вещ, собственикът на тази вещ придобива правото на собственост и върху присъединената част, при задължение да обезщети нейния собственик.
Тъй като в случая, изложен в запитването, извършените услуги, свързани с реконструкция или изграждане на инфраструктура, са довели до увеличаване на икономическата изгода над първоначално оценената стандартна ефективност на имота, в който е извършена реконструкцията или е изградена инфраструктурата, е налице услуга по подобрение и собственикът на имота – общината става собственик на подобрението.
Съгласно чл. 2 от ЗДДС, обект на облагане с данък върху добавената стойност са възмездните облагаеми доставки на стоки или услуги.
Съгласно чл.9, ал.3, т.3 от ЗДДС, за възмездна доставка на услуга се смята ибезвъзмездното извършване на услуга от държател/ползвател за подобрение на нает или предоставен за ползване актив.
При условие, че не е предвидено възнаграждение за извършеното подобрение на имота, в който е извършена реконструкцията или е изградена инфраструктурата, т.е. то е за сметка на дружеството, същото има характер на безвъзмездна услуга, която е приравнена на възмездна доставка на услуга, по смисъла на чл. 9, ал. 3, т. 3 от ЗДДС.
Посочено е, че дружеството характеризира изграждането на пътната връзка като подобрение.
Във връзка с дейността си и ползването на своя обект, както и реалното ползване /стопанисване и поддържа за своя сметка и за свой риск тази инфраструктура, считам че е приложима разпоредбата на чл. 25, ал. 3, т. 6 от ЗДДС, съгласно която в случаите на извършване на безвъзмездна услуга от държател/ползвател за подобрение върху нает или предоставен за ползване актив, датата на възникване на данъчното събитие на извършената услуга по подобрение е датата на фактическото връщане на инфраструктурата при прекратяване на договора или преустановяване ползването на същата.
Предвид това, в този случай датата на възникване на данъчното събитие на извършеното подобрение е на датата на фактическото връщане на актива при преустановяване ползването му.Данъчната основа на доставка на услугата е сумата от направените преки разходи за извършването им, намалена с разходи за изхабяване предвид обичайния икономически живот на подобрението, а ако не може да се установи сумата на преките разходи, данъчната основа е пазарната цена съгласно разпоредбата на чл. 27, ал. 2, изречение трето от ЗДДС.
По отношение на правото на приспадане на данъчен кредит следва да се имат предвид разпоредбите на глава седма от ЗДДС “Данъчен кредит”. Както е посочено и по-горе, на основание чл.69, ал.1, т.1от ЗДДС, регистрираното лице има право да приспадне начисления данък за стоките или услугите, които доставчикът – регистрирано по този закон лице, му е доставил или предстои да му достави, когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от него облагаеми доставки.
Предвид това, по отношение на начисления данък за получените доставки на стоки и услуги, свързани с изграждането на водопровода и пътната връзка и обстоятелството, че същите са свързани с извършваните от дружеството облагаеми доставки,ще е налице право на приспадане на данъчен кредит при условията на чл. 71 от ЗДДС.
По аналогичен казус е издадено и писмо от Изпълнителния директор на НАП с изх.№ 24-к-135 от 15.12.2014г.