Писмено запитване във връзка с прилагането на ЗДДС

ОТНОСНО: Писмено запитване във връзка с прилагането на ЗДДС
В Дирекция ОДОП
постъпи Ваше запитване с вх. № 08-00-2/ 23.01.2017 г.Изложена е следната фактическа обстановка: Община
е регистрирана по ЗДДС на основание чл.100, ал.1 от закона. Това е организация на бюджетна издръжка и по подразбиране няма право на данъчен кредит за получените стоки и услуги, тъй като по принцип не се извършват облагаеми доставки. В същото време има и изключения. Общината има наематели на общински помещения, както и няколко фирми, които са захранени с ел.енергия от общински трафопост, от който се ползва ел.енергия, която впоследствие се префактурира и се начислява ДДС. Идентичен е случаят, при който от Общински съвет са определени цени на услуги, които се извършват на физически или юридически лица/услуга с автовишка и др.подобни/, като за същите се начислява и внася ДДС. Общината е собственик на общински гори, от които добива и продава дървесина, като за доставката начислява ДДС. За добиването на дървения материал се наемат фирми, които извършват услугата и начисляват ДДС. Общината не е ползвала данъчен кредит.
Поставени са следните въпроси:
1.Може ли да се ползва данъчен кредит за покупките, свързани с облагаемите доставки?
2.Ако може, как да се определи каква част от ДК може да се ползва? На основание чл.73 от ЗДДС или на друго основание?
3.Ако може да се ползва ДК, може ли да се ползва частичен за фактурите, издадени през последните 12 месеца, по които не е ползван ДК и по какъв ред?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросите и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
Съгласно чл.3, ал.5 от ЗДДС, не са данъчно задължени лица местните органи за всички извършвани от тях дейности или доставки в качеството им на орган на държавна или местна власт, включително в случаите, когато събират такси, вноски или възнаграждения за тези дейности или доставки, с изключение на изброените дейности или доставки: електронни съобщителни услуги;снабдяване с вода, газ, електроенергия или пара; превоз на стоки;пристанищни и летищни услуги; превоз на пътници; продажба на нови стоки, произведени за продажба; доставки, извършвани с цел регулиране на пазара на земеделска продукция;организиране или провеждане на търговски панаири, изложби;складова дейност;дейности на организации за търговско осведомяване, рекламни услуги, включително отдаване под наем на рекламни площи; туристически услуги; стопанисване на магазини, столове и други търговски обекти, отдаване под наем на сгради, части от тях и търговски площи, както и предоставянето на концесия за строителство, за услуга или за добив; радио- и телевизионна дейност с търговски характер; услуги, предоставяни от държавен съдебен изпълнител. В допълнение, в чл.3, ал.5, т.2 от ЗДДС е указано, че доставки, извън изброените, които ще доведат до значително нарушаване на правилата за конкуренция, общината е данъчно задължено лице.
Правото на данъчен кредит ще е налице при изпълнение напредпоставките,предвидени в Глава седма “Данъчен кредит“ от ЗДДС. Съгласно чл. 69, ал. 1, т. 1 от ЗДДС, когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки, лицето има право да приспадне данъка за стоките или услугите, които доставчикът – регистрирано по този закон лице, му е доставил или предстои да му достави.
Видно от цитираната разпоредба, за да е налице право на приспадане на данъчен кредит за получените стоки и услуги, същите следва да бъдат използвани за извършване на облагаеми доставки.
Ограниченията на правото на приспадане на данъчен кредит са регламентирани с текстовете на чл. 70, ал. 1 от ЗДДС.
По смисъла на чл. 70, ал. 1, т. 1 и т. 2 от ЗДДС, правото на приспадане на данъчен кредит не е налице, независимо че са изпълнени условията на чл. 69 или 74, когато:
– стоките или услугите са предназначени за извършване на освободени доставки по глава четвърта;
– стоките или услугите са предназначени за безвъзмездни доставки или за дейности, различни от икономическата дейност на лицето.
В случай, че общината получава стоки и услуги, които ще използва както за облагаеми доставки, така и за такива, за които няма право на приспадане на данъчен кредит, ще е налице хипотезата на чл.73 от ЗДДС. Регистрирано лице има право на приспадане на частичен данъчен кредит по отношение на данъка за стоки или услуги, които се използват както за извършване на доставки, за които лицето има право на приспадане на данъчен кредит, така и за доставки или дейности, за които лицето няма такова право.
Предвид гореизложеното, при покупка на стоки и услуги, предназначени за облагаеми доставки, за Вас ще възникне право на приспадане на данъчен кредит за пълния размер на начисления данък – чл.69, ал.1, т.1 от ЗДДС. За покупката на стоки и услуги, предназначени както за облагаеми доставки, така и за други, за Вас ще възникне право на приспадане на частичен данъчен кредит – чл.73 от ЗДДС.
В допълнение, можете да се съобразите и с разпоредбата на чл.73б, т.2 от ЗДДС /нов –ДВ, бр.97 от 2016 г., в сила от 01.01.2017 г./. За стоки или услуги, които не са или не биха били дълготрайни активи, регистрирано лице може да упражни право на данъчен кредит за размера на данъка, съответстващ на използването на стоката или услугата в рамките на независимата икономическа дейност за извършване на доставки, за които има право на приспадане на данъчен кредит, като определи с разумен метод този размер, когато използва стоката или услугата в рамките на независимата си икономическа дейност за извършване на доставки, за които има право на приспадане на данъчен кредит, и за доставки или дейности, за които няма такова право, като не прилага чл. 73.
Определение за дълготрайни активи е посочено в т.83 от Параграф 1 на ДР на ЗДДС /ДВ, бр. 97 от 2016 г., в сила от 01.01.2017 г/. “Дълготрайни активи“ са представляващите част от стопанските активи на данъчно задълженото лице:
а) недвижими имоти по т. 82 и превозни средства по т. 49, с изключение на тези по буква “з“, и
б) различни от посочените в буква “а“ стоки и услуги, които са или биха били дълготрайни активи по смисъла на Закона за корпоративното подоходно облагане със стойност при придобиване, производство или внос, равна на или по-голяма от 5000 лв.
Периодът за упражняване на правото на приспадане на данъчен кредит е определен в разпоредбата на чл. 72 от ЗДДС. Регистрирано по ЗДДС лице може да упражни правото си на приспадане на данъчен кредит за данъчния период, през който е възникнало това право, или в един от следващите 12 данъчни периода, като включи размера на данъчния кредит при определяне на резултата за данъчния период по ал. 1 в справка-декларацията по чл. 125 за същия данъчен период и посочи документа по чл. 71 в дневника за покупките по чл. 124 за данъчния период по т. 1.
В чл. 126, ал. 3, т. 1 и 2 от ЗДДС е уреден начинът на извършване на корекции надопуснати грешки в подадени декларации вследствие на неотразени или неправилно отразени документи в отчетните регистри, когато същите грешки са установени след изтичането на срока за подаване на декларациите.
В случаите, когато грешката се дължи на неотразяване в отчетните регистри на документи, същата се коригира от лицето чрез извършване на необходимите корекции в данъчния период, през който грешката е установена, и включване на неотразения документ в съответния отчетен регистър за данъчния период на установяване на грешката- чл. 126, ал.3, т. 1 от ЗДДС.
В случаите, когато грешката се дължи на неправилно отразяване в отчетните регистри на документи, същата се коригира по инициатива на лицето чрез писмено уведомяване компетентния орган по приходите в съответната ТД на НАП, който следва да предприеме действия за промяна на задължението на лицето за съответния данъчен период – чл. 126, ал. 3, т. 2 от ЗДДС.
При условие, че за получените доставки на стоки и/или услуги от общината е налице право на приспадане на данъчен кредит и същите са неправилно отразени в отчетните регистри за съответния данъчен период е приложима разпоредбата на чл. 126, ал. 3, т. 2 от ЗДДС.
Следва да се има предвид, че независимо от реда за коригиране на грешки, описан в чл. 126, ал. 3, т. 2 от ЗДДС, в случай, че лицето е пропуснало срока по чл. 72 от ЗДДС за упражняване на правото на приспадане на данъчен кредит, то правото на данъчен кредит се погасява и последното не може да бъде упражнено чрез извършване на корекции на грешки.
Предвид изложеното, за получените фактури с начислен ДДС, за получените доставки на стоки и/или услуги, за които данъкът е станал изискуем и съответно е възникнало право на данъчен кредит за общината и за които не е изтекъл преклузивният срок по чл. 72, ал. 1 от ЗДДС, които са неправилно отразени в дневниците за покупки и справките-декларации за ДДС като такива без право на данъчен кредит, е приложима разпоредбата на чл. 126, ал. 3, т. 2 от ЗДДС.
В този случай, общината следва писмено да уведоми компетентния орган по приходите в съответната ТД на НАП, който след проверка на основателността на уведомлението предприема действия за промяна на задължението на лицето за съответния данъчен период, включително чрез изпращане на съобщениепо реда на чл. 103 от ДОПК за подаване на нова справка-декларация за ДДС за същия период.

Оценете статията

Вашият коментар