Писмено запитване във връзка с прилагането на ЗДДС

ОТНОСНО: Писмено запитване във връзка с прилагането на ЗДДС
В Дирекция ОДОП
постъпи Ваше запитване с вх. № 94-00-50/ 14.03.2017 г.Изложена е следната фактическа обстановка:
Дружеството е собственик на хотел. По ЗДДС продадените настанявания към туроператорски фирми се облагат с 9% ставка на данъка.
Във връзка с промените в ЗДДС относно туроператорите в сила от 01.01.2017г. е предложен нов начин на работа, който ще се изразява в следното: Българска фирма е търговски агент – изключителен търговски представител за дестинация България на ключови партньори. Българската фирма, в качеството си на изключителен търговски представител ще представлява туроператорите при взаимоотношенията им с хотела, като основната промяна е в документирането на предоставените хотелски услуги. Хотелът ще издава фактури за услугите по настаняване на посочен в договор чуждестранен туроператор. Българската фирма ще контролира процеса – от резервацията до контрол на фактурираните услуги. Всички плащания ще се извършват от българската фирма към хотела, с уточнение, че са по резервации и фактури към съответния партньор. Единствено и само българската фирма – представител, ще е отговорна за навременното разплащане към хотела. Туристите ще се настаняват с ваучери от съответния партньор.
Поставени са следните въпроси:
След като хотелът ще фактурира на чуждестранен туроператор на база подписан анекс с българския туроператор, който е изключителен представител на чуждестранния туроператор, а ще се получават плащания от българския туроператор, с който вече има договор за настаняване на туристи за сезон 2017г., с какъв % ДДС ще се облага услугата? Ще има ли някакви счетоводни проблеми за хотела, произтичащи от факта, че фактурата е за чуждестранен туроператор с 9 % ДДС, а се получават плащания от български туроператор?
Предвид изложената фактическа обстановка и относимата нормативна уредба, изразявам следното становище:
Съгласно чл.66, ал.2 от ЗДДС, данъчната ставка за настаняване, предоставяно в хотели и подобни заведения, включително предоставянето на ваканционно настаняване и отдаване под наем на места за площадки за къмпинг или каравани, е в размер 9 на сто.
Предвид тази разпоредба, намалената ставка на данъка е приложима за настаняване, предоставено в хотел, независимо от това, кое лице е получател по доставката – физическо лице или фирма.
Доколкото сте посочили, че българската фирма ще е търговски агент, явно същата ще извършва услуги за чуждестранния туроператор.
Във връзка с обстоятелството, че фактурата се издава към чуждестранния туроператор, а плащането се осъществява от българска фирма, следва да се има предвид следното:
Съгласно чл.26, ал.2 от ЗДДС данъчната основа се определя на базата на всичко, което включва възнаграждението, получено от или дължимо на доставчика във връзка с доставката, от получателя или от друго лице, определено в левове и стотинки, без данъка по този закон. С оглед на така даденото определение и постоянната практика на Съда на ЕС, за да представлява възнаграждение по доставка получена от доставчика сума, е необходимо да е налице пряка връзка между предоставената услуга и полученото за нея (насрещната престация), т.е. да има реципрочно изпълнение, полученото заплащане от доставчика на услугата, да съставлява стойност, дадена в замяна за услуга, доставена на получателя.
Видно е, че съгласно разпоредбите на ЗДДС при осъществяване на доставка, сумата по нея може да се плати и от друго лице ( различно от получателя по доставката). В тази връзка, ще е необходимо да се представят всички договори и анекси, както и други съпътстващи документи с цел изясняване на отношенията между страните.
Относно въпросът за това, ще има ли счетоводни проблеми за хотелиера, предвид факта, че фактурира на чуждестранен туроператор с 9 % ДДС, а получава плащания от български туроператор, НАП не може да изрази становище. Въпросите по счетоводното отчитане са от компетентността на Дирекция „Счетоводна практика“ при .

Оценете статията

Вашият коментар