Писмено запитване във връзка с прилагането на ЗДДС и Наредба Н-18

ОТНОСНО: Писмено запитване във връзка с прилагането на ЗДДСи Наредба Н-18
В Дирекция ОДОП
постъпи Ваше запитване с вх. № 96-00-59/ 21.02.2017 г., препратено за отговор по компетентност от ТД на НАП
, Офис
.Изложена е следната фактическа обстановка:
Фирмата развива търговска дейност. От 10.06.2016г. има сключен договор за продажба на билети от Националната лотария. За доставката на билетите фирмата издава приемо-предавателен протокол, в който са описани билетите по цена, както е посочено на билетите. От фирмата-доставчик са пояснили, че при продажбата на билетите, същите се маркират в гр.А на касовия апарат. За продадените билети се дава на фирмата отстъпка 5 % от продажната стойност. В края на всеки месец, фирмата-доставчик изпраща справка, в която е описано колко е оборотът по номинал, като въз основа на оборота се начислява и комисионната на фирмата. За полагаемата се комисионна се издава фактура и се начислява ДДС. Приложен е договор към запитването.
Фирмата има намерение да извършва дейност – ремонт на кораби в Кувейт за фирма, която е регистрирана по ДДС в Гърция или Кипър и ще има сключен договор. Към запитването не е приложен договор.
Поставени са следните въпроси:
1.Може ли да се осчетоводяват приемо-предавателните протоколи като разход и същите да се включат в дневника за покупки? На какво основание не се издава фактура за получените билети, в която да е отбелязано основанието за неначисляване на ДДС и отстъпката?
2.Продажбите правилно ли се маркират в гр.А на касовия апарат и какво е основанието? Следва ли продажбите да се отразят в дневника за продажби?
3.Правилно ли се издава фактура за отстъпката?
4.Как следва да се осчетоводят получените и продадените билети?
5.Следва ли фирмата да се регистрира по Закона за хазарта заради лотарийните билети?
6.За извършения ремонт на кораби следва ли да се начислява ДДС или се прилага чл.21, ал.2 от ЗДДС?
Предвид изложената фактическа обстановкаи относимата нормативна уредба, изразявам следното становище:
По ЗДДС:
От приложения към запитването договор става ясно, че дружеството осъществявауслуга по разпространение на лотарийни билети /чл.1 от договора/. В тази връзка в чл.7 на същия договор е предвидено следното: „Страните се съгласяват, че за приемането и разпространението на билетите, търговецът има право на комисионно възнаграждение в размер на не по-малко от 4% от номиналната стойност на съответния билет“.
В тази връзка, може да се направи извод, чефирмата за продажбата на лотарийните билети действа от чуждо име и за чужда сметка.
Когато лице действа от чуждо име и за чужда сметка, за целите на ЗДДС, са налице две доставки:
– между доверителя и третото лице,
– между посредника (довереника) и доверителя.
В тази ситуация сумата, която заплаща третото лице на посредника/довереника за продажбата на лотарийните билети, не е възнаграждение по доставка, извършена от същия. Тази сума е дължима за доставка, по която доставчик е дружество, предоставило билетите.
В тази връзка, фирмата не следва да издава данъчен документ за извършената продажба на лотарийни билети и съответно доставката не се отразява в дневника за продажбите и справка-декларацията на същата.
Между фирмата (посредник/довереник) и дружеството-предоставило билетите (доверител) е налице доставка на услуга, по която изпълнител е фирмата.
Тази доставка не попада в обхвата на освобождаването и същата е облагаема по смисъла на чл.12 от ЗДДС. За фирмата възниква задължение за начисляване на данък върху добавената стойност. За извършената доставка с предмет посредническа услуга, се издава данъчен документ по реда и в сроковете на чл.113 от ЗДДС, като издаденият документ следва да намери отражение в дневника за продажби и справка-декларацията.
По прилагането на Наредба № Н-18 от 13.12.2006 г:
Разпоредбата на чл. 3 от Наредба № Н-18/2006 г. задължава всяко лице да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от ФУ или касова бележка от ИАСУТД, освен когато плащането се извършва чрез внасяне на пари в наличност по платежна сметка, кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез доставчик на платежна услуга по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи, или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги.
Изключение от задължението за използване на фискално устройство за регистриране на продажби на стоки и услуги правят лицата, респективно дейностите, изброени в чл. 4 и 5 от цитираната наредба.
Съгласно чл. 4, т. 3 от Наредба № Н-18/2006 г. не е задължено да регистрира извършваните от него продажби в търговски обект чрез фискално устройство лице, което извършва продажби на билети, карти, абонаментни карти за превоз на пътници, когато издаването им е задължително съгласно нормативен акт, талони за паркиране в зоните за платено паркиране по смисъла на чл. 99, ал. 1 от Закона за движението по пътищата, и на билети, фишове, талони и други удостоверителни знаци за участие в хазартни игри по смисъла на Закона за хазарта, които съдържат трайно вписана при отпечатването номинална стойност и най-малко два защитни елемента върху хартията и/или при печата и са отпечатани по реда на Наредбата за условията и реда за отпечатване и контрол върху ценни книжа, приета с Постановление № 289 на Министерския съвет от 1994 г. (обн., ДВ, бр. 101 от 1994 г.; изм. и доп., бр. 38 от 1995 г.; изм., бр. 73 от 1998 г., бр. 8 от 2001 г.; изм. и доп., бр. 54 от 2008 г., бр. 22 от 2011 г.); изискването за трайно вписана при отпечатването номинална стойност не се отнася за бланкови билети за превоз на пътници, които се издават на химизирана хартия най-малко в два екземпляра – един за клиента и втори за лицето по чл. 3.
В случай, че билетите на лотарийна игра „Национална Лотария” отговарят едновременно на всички изброени в чл. 4, т. 3 от Наредба № Н-18/2006 г. изисквания, при продажбата им може да не се издава фискална касова бележка от фискално устройство.
Следва да се има предвид, че съгласно разпоредбата на чл. 39а, ал. 1 от Наредба № Н-18/2006 г. лицата, извършващи продажби на билети съгласно чл. 4, т. 3, водят книга (регистър) за дневните продажби. Книгата (регистърът) съдържа вид и брой на продадените ценни книжа по чл. 4, т. 3, начален и краен номер от съответния вид, по номинали и общ оборот за деня. Освен това, тези лица следва да съхраняват в търговския обект книгата (регистърът) по ал. 1 и копие от документ за получените ценни книжа, издаден по реда на Наредбата за условията и реда за отпечатване и контрол върху ценни книжа.
След като в запитването е посочено, че дружеството при продажбата на лотарийните билети издава фискална касова бележка от фискално устройство, то за документирането с касова бележка чрез фискално устройство на извършената продажба следва да се има предвид разпоредбата на чл. 29, ал. 1 от Наредба № Н-18/2006 г. По силата на тази норма, когато задълженото лице извършва дейност като комисионер от чуждо име и за чужда сметка или събира суми от името и за сметка на друго лице, продажбите се регистрират чрез ФУ на доверителя, или чрез ФУ на комисионера. Когато регистрирането на продажбите се извършва чрез ФУ на доверителя, продажбите се регистрират по общия ред. Когато продажбите се регистрират чрез ФУ на комисионера, ФУ се програмират така, че продажбите на доверителя да се регистрират като продажби в отделен департамент за всеки доверител, като департаментът посочва името на доверителя. В този случай в дневния финансов отчет на комисионера се отпечатва оборотът на всеки доверител и в книгата за дневните финансови отчети на страницата за последния ден от месеца комисионера сумира и вписва натрупания оборот от продажбите за месеца по доверители. Договорът, сключен между доверителя и комисионера за извършване на продажби от чуждо име и за чужда сметка е документът, доказващ при необходимост основанието за прилагане на цитирания ред.
Съгласно чл. 27 от Наредба № Н-18/2006 г. регистрирането на доставките по данъчни групи е в зависимост от характера на доставките, като в данъчна група „А” следва да регистрират услугите, продажбите на които са освободени от облагане с ДДС, а в данъчна група „Б” следва да се регистрират стоките и услугите, продажбите на които са облагаеми с 20% ДДС. Лицето, независимо дали е регистрирано или не по ЗДДС, задължително регистрира всички продажби по данъчни групи.
Предвид това, че доставката на услуга, свързана с организиране на хазартна игра (продажба на лотариeн билет) е освободена и за същата не се начислява ДДС, при предоставянето на лотарийни билети срещу заплащане на сума, тези суми следва да бъдат отнесени към данъчна група „А”, която съгласно чл. 27, ал. 1, т. 1 от Наредба № Н-18/2006 г. е с 0 % ДДС. Стоките или услугите, отнасящи се към данъчна група А задължително се програмират и регистрират с наименование и единична цена като отделни артикули.
Изхождайки от принципа за документална обоснованост на стопанските и счетоводни операции, следва да се обърне внимание, че във Ваша тежест остава доказването на регистрирания чрез фискалното устройство оборот и този, отразен в счетоводството на дружеството, съответно чрез сключен писмен договор или друг писмен документ между двете страни, в който да са отразени изложените от Вас обстоятелства.
Относно въпроса за третиране по ЗДДС на ремонт на кораби и при липсата на приложен договор, изразявам принципно становище:
Мястото на изпълнение на доставките на услуги, свързани с кораборемонтната дейност, се определя по общите правила на закона и зависи от статута, качеството и местоположението на получателя (клиента) Ви.
Съгласно чл. 21, ал. 2 от ЗДДС мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят на постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на получателя.
Националната агенция за приходите (НАП) има определени компетентности, които са регламентирани с разпоредбите на чл. 3, ал. 1, т. 1 от Закона за националната агенция за приходите (ЗНАП). НАП осигурява обслужване данъкоплатците, осигурителите, осигурените и самоосигуряващите се лица, като им осигурява необходимата информация, разяснения по правата и задълженията им, осигурява отпечатването и безплатното разпространение на данъчни и други декларации, съдържащи указания за попълването им, на формуляри и други документи, които се изискват или издават въз основа на закон, като ги публикува и в Интернет на страницата на агенцията. Извън компетентността на агенцията е изразяване на становища относно счетоводното отчитане, поради което в настоящия отговор НАП не може да се ангажира с отговор по прилагане на ЗСч и приложимите счетоводни стандарти.
НАП няма правомощия да изразява становища и във връзка със Закона за хазарта.

Оценете статията

Вашият коментар