писмо на …… (изх. № …….г.) до Министъра на финансите

ДО
………………………..
Относно: писмо на …… (Изх. № …….г.) до Министъра на финансите
Уважаема г-а ……….,
По повод на постъпило в ЦУ на НАП с вх. № ……………….. г. копие на писмо на ………………….., съдържащо предложения за изменение и допълнение на ЗДДС и правилника за неговото прилагане, свързани с разширяване обхвата от дейности осъществявани от корабни агенти, изразявам следното становище:
В писмото се посочват трудности по прилагане на ЗДДС в случаите, когато корабни агенти извършват дейности по договори за спедиция, свързани с превоз на стоки по „покриване на вътрешна отсечка”. Видно от приложимите разпоредби на Кодекс на търговското корабоплаване (КТП)– чл.222 и сл., в обхвата на дейностите регламентирани с тези норми не е предвидена възможност за сключване на договори за сухоземен превоз на стоки при хипотезата за спедиторски услуги. В тази връзка е и направеното предложение от асоциацията за изменение и допълнение в чл.222 отКТП.
Предвид това, доколкото сключването на такива договори се счита, че е предмет на договаряне при условията на самостоятелна сделка, данъчното третиране на тези услуги следва да се осъществи при спазване на приложимите разпоредби от материалния закон.
От друга страна:
-търговската правосубектност на корабните агенти е ирелевантна за целите на облагането по ЗДДС;
-Данъчното третиране на спедиторските услуги, осъществявани от данъчнозадължени по ЗДДС лица, не предполага необходимост от промени в данъчния закон по отношение на лицата, осъществяващи дейност като корабния агент по договор за агентиране.
Водени от горното, считам, че условие за промяна в данъчното законодателство в частта ЗДДС, може да е налице единствено, когато има наличие на предпоставки за това, въведени със специални изисквания, каквито например могат да са конкретни текстове от Кодекса за търговското корабоплаване.
С уважение,
Стоян Марков,
Зам.

Оценете статията

Вашият коментар